Конспект уроку з позакласного читання У золото вбралася земля.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ

ТЕМА. У золото вбралася земля.

МЕТА. Вчити учнів бачити і розуміти прекрасне в природі, в житті, в музиці, поезії.

Розвивати образне і логічне мислення, творчу думку.

Виховувати почуття любові до рідної природи,намагання оберігати її.

ОБЛАДНАННЯ. Книжкова виставка на тему « Осінь», П.І.Чайковський « Пори року», картина І. Левітана « Золота осінь», зображення Їжачка – Лісовичка»,ілюстрації , малюнки учнів, кошик з фруктами, овочами, гірлянди осіннього листя.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент.

  2. Оголошення теми і мети уроку.

-- Діти, погляньте на виставку книг. Про що вона? Чому ви так думаєте?Як би ви назвали їжачка на малюнку? ( Лісовичок).

-- Разом з ним ми мандруватимемо і будемо милуватися красою і щедрістю осені.

  1. Актуалізація опорних знань.

1) Бесіда.

-- Коли до нас приходить осінь за календарем?

-- Назвіть трьох синів осені. Чому в них такі імена?

-- Яку роботу виконує кожен із синів осені?

-- Яка буває осінь? ( Рання, золота, пізня).

-- Яка вам більше подобається?

-- А звідки в осені стільки золота?

ЛЕГЕНДА

За народним переказом, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй : «Забирай все моє багатство. Я віддам все своє золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе».

-- Чи виконала Осінь накази Сонця?

ВЧИТЕЛЬ

Люди здавна милувалися красою осені і намагалися передати свої почуття словом. Як називають таких людей? (Письменники, поети).

А ще дивовижну осінню красу можна зобразити за допомогою мелодії. Як називають людей, які відтворюють свої почуття в музиці? (Композитори).

Інші талановиті люди своє замилування красою цієї пори передають у творах живопису. Як називають цих людей? (Художники). Отже збагнути, осмислити, відчути осінню красунам допоможуть на уроці поети, письменники, композитори, художники, а також наші власні спостереження, враження.

2) Слухання запису твору П. І. Чайковського « Пори року. Жовтень».

--Які картини викликала музика у вашій уяві?

--Щоб ви хотіли зараз робити? ( Слухати, як шурхотить листя під ногами, як шепоче листя на деревах).

3) Розгляд репродукції картини « Золота осінь».

-- Левітана – автора картини – називали поетом природи, що знаходив у непомітному пейзажі дивну красу.

4) ПОЕТИЧНА ГАЛЯВИНА.

Разом з Лісовичком ми зупинимось на Поетичній галявині.

--Які поетичні твори про осінь ви підготували? ( Слухання творів про ранню, золоту та пізню осінь).

  1. Колективна робота над новими творами.

1) « Осінь» Петро Осадчук

-- Діти, прочитайте вірш мовчки.

а) Словникова робота.

-- Які слова не зрозумілі?

-- Як пояснити словосполучення на крислатому горісі; клени помутніли?

Добрати синоніми до слова виднокіл.

б) Читання вірша вголос (диктор – кращий учень, потім ланцюжком).

в) Робота над художніми засобами.

-- Які ознаки осені змальовано?

-- Які слова вжиті в переносному значенні?

-- З чим порівнюється листя? Прочитати.

2) Самостійне читання вірша « Вишиває осінь» О. Олеся.

Словникова робота.

Пояснити Лісовичкові значення слів: канва, ціп.

--Хто готовий прочитати вірш як диктор радіо?

--Що спільного у цих двох віршах?

3) «Дарунки лісу» А. Волкова.

ВЧИТЕЛЬ.

-- А тепер разом з Лісовичком помандруємо вглиб осіннього лісу. Назва наступної зупинки невідома. Ви її придумаєте після читання оповідання «Дарунки лісу».

а) Читання оповідання зараннє підготовленими учнями.

б) Словникова робота: приваблює, комора.

-- Про які дарунки лісу говориться в оповіданні?

в) Робота в групах. Прочитати текст самостійно. Підготувати відповіді на запитання.

1група. Які лікарські рослини згадуються в тексті?

2група. Якими ласощами пригощає ліс білочок, борсуків, бурундуків, ведмедів, дорослих і дітей?

3група. Які їстівні гриби поклав Лісовичок, слухаючи і читаючи з вами оповідання?

4група. Від чого застерігає нас автор? Чому?

5. Фізкультхвилинка.

Лісовичок запрошує нас на відпочинок.

Вирушаємо у сад.

Руки вгору піднімаєм,

Наче яблука зриваєм.

Назбираємо багато,

Щоб узимку ласувати.

ВЧИТЕЛЬ. А тепер Лісовичок кличе нас у гості до птахів, звірів, комах.

6. Обговорення прочитаних творів.

1) Прочитати виразно вірш « Вже брами літа замикає осінь…»

-- Як ви розумієте заголовок вірша?

-- Який інший заголовок ви придумали б?

-- Як ви розумієте вислів « Осінь …погубила у небі журавлині ключі?

-- Які ще значення має слово ключ?

-- Які птахи відлітають на зиму у вирій?

2) Л. Костенко «Білочка восени».

Лісовичок запрошує нас у гості до маленького лісового звірка – білочки.

а) Прочитати вірш вголос.

б) Читання парами.

в) Вибіркове читання.

-- Що робить білочка тепер?

-- Що зробить із запасами, « як випадуть пороші»?

-- Хто може скористатися її запасами?

3) В. Сухомлинський « Куди поспішали мурашки?»

а) Читання мовчки.

б) Бесіда.

-- Яку відповідь ви даєте на запитання заголовка?

-- Прочитайте вірш « Мурашки думають про зиму».

Що спільного у цих двох творах?

в) Розгляньте ілюстрації. Доберіть слова:

Осінь (яка?)...

Сонце (яке?)…

Дерева (які?)…

Листочки(які?)…

Квіти що (зробили?)…

Птахи(що зробили?)…

Небо(яке?)… .

7. Зупинка біля джерела народної мудрості.

ЗАГАДКИ.

-- Послухайте загадки від Їжачка – Лісовичка.

-- Сидить Марушка в семи кожушках,

Хто її роздягає, той сльози проливає. ( Цибуля ).

На городі молода пишні коси розплела.

У зелені хустинки молоді хова зернинки.( Кукурудза).

Я кругленький, червоненький

З хвостиком тоненьким. ( Буряк ).

Я на сонці сонцем сяю,

Родичів багато маю.

Гарбузову господиню

Усі знають. Хто я? ( Диня ).

Хто голівку свою влітку накриває

І по двадцять хустин має? ( Капуста ).

Сиділи дівиці

Все літо в темниці.

Узялись копати,

Дівиць рятувати. ( Картопля ).

--Як назвати одним словом всі слова – відгадки?

ПРИСЛІВ’Я.

-- Які прислів’я про осінь ви знаєте?

Осінній час -- сім погод у нас: сіє, віє, туманіє, шумить, гуде. Ще й з гори ллє.

Осінь іде і дощі за собою веде.

Восени і горобець багатий.

ПРИКМЕТИ

Якщо береза жовтіє з маківки – чекай ранньої весни, знизу – пізньої і т.

  1. Розучування скоромовки.

В теплих сінях в день осінній

Пахне сіном і насінням.

9. Підсумок.

-- Намалюйте словесний портрет Осені.

-- Що вам запам’яталось на уроці?

-- Куди відправиться Їжачок – Лісовичок?