Разработка по литературе на тему Індійська народна казка Фарбований шакал ( 5 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Загальноосвітня школа І- ІІІ ступенів № 1

Кіровської міської ради Донецької області










Конспект уроку із світової літератури

5 клас




Індійська народна казка «Фарбований шакал»






Радіонова Ірина Михайлівна,

вчитель української мови і літератури

та світової літератури,

І кваліфікаційна категорія







2013







Тема. Індійська народна казка «Фарбований шакал»



Мета: ознайомити учнів зі змістом казки, розвивати навички самостійного опрацювання тексту, вчити аналізувати вчинки героїв, розвивати навички усного малювання, переказу, виразного читання, акторські здібності, зв’язне мовлення, творчого сприйняття тексту; виховувати високі моральні якості учнів.


Обладнання: текст казки, ілюстрації до неї, таблиця для компаративного аналізу для кожного учня.

Тип уроку: комбінований





Хід уроку




І. Мотивація навчальної діяльності школярів.


II. Оголошення теми й мети уроку


Учитель. Навряд чи знайдеться серед нас хтось, хто б не любив слухати казки, читати їх, мріяти про чарівні речі, казкові пригоди й дива. Лише на перший погляд, казка — забава й розвага для малечі. Але й дорослі можуть знайти в народних казках багато повчального для себе, у чому ми переконаємося, ближче познайомившись з індійською казкою «Фарбований шакал» (учні записують тему уроку в зошиті).


Пояснення епіграфа Заглядає в шибку казка сивими очима,

Материнська добра ласка в неї за плечима.

В. Симоненко



II. Актуалізація опорних знань

1. Евристична бесіда

Що таке народна казка?( усна народна оповідь про вигадані події)

На які види за змістом поділяються казки? ( чарівні, про тварин, соціально – побутові)

З яких частин складається казка (зачин, основна частина, кінцівка)


IV. Сприйняття й засвоєння нового матеріалу

1. Словникова робота.


Шива – давньоіндійське божество. Втілення руйнівного начала Всесвіту.

Брахман - в індійській релігії: космічне духовне начало, що є основою всього сущого.

Раджа – індійський титул можновладця, князя або царя.


2. Ознайомлення з текстом індійської народної казки «Фарбований шакал»

Учитель Казки про тварин уважаються найдавнішими, бо раніше люди жили серед

природи, тож їх існування часто залежало від вдалого чи невдалого полювання

на диких тварин. Інколи тварин навіть обожнювали, складали про них легенди

й казки. зі змістом однієї такої казки ми познайомимося зараз.

3. Короткий переказ казки (фронтальне опитування)

4. Складання плану до казки (запис плану в зошит)

І. Життя Шакала до пригоди в місті.

ІІ. Чудове перетворення.

ІІІ. Царювання Шакала в лісі.

VI. Виявлення правди.

5. Робота з текстом твору.

  • Знайдіть і зачитайте в тексті уривок, де ми вперше зустрічаємось з шакалом. Яким він постає перед нами?

  • Знайдіть і зачитайте уривок , як поводиться Чандарава в місті. Яким він тут постає перед нами?

  • За яких обставин Шакал перефарбувався?

  • Як герой скористувався із цієї ситуації?

  • Як Шакал себе виказав?

  • Як його було покарано?

  • Чи сподобався вам головний герой казки? Поясніть свою відповідь.

6. Компаративний аналіз.

Ознайомлення з казкою І.Франка « Фарбований Лис» .

Складання таблиці за сюжетом казок. Учні роблять висновок, чим схожі сюжети казок і чим вони розрізняються.

8.Знайомство з поняттям «мандрівний сюжет»

Учитель.

Мандрівні сюжетице спільні, однакові історії, пригоди, які зустрічаються у фольклорі різних народів. Звірі в казках часто уособлювали людські типи й риси.

Так, Вовк — часто жорстокий і грубий, Ведмідь — вайлуватий, неповороткий, Заєць — боягузливий, Лис — хитрий, Змія — підступна, Осел — упертий

тощо.

Які риси уособлюють Шакал, Лис?

З якими подібними казками ви вже знайомі?

Мандрівні сюжети характерні для багатьох літератур, не лише індійської чи української. Про подібного персонажа читаємо у Й. В. Гете, « Рейнеке – Лис», Ш. Перро «Кіт у чоботях».

9. Гра « Про якого персонажа йдеться мова?»

Учитель. Які з поданих прислів’їв та приказок можна можна використати для характеристики Чандарави, а які - для інших дійових осіб?

«Не давай сам на себе кия»,

«Знай , козо, своє стайло»,

«У чужий черевик ноги не сунь»,

«У страха очі великі»,

«Лякана ворона і куща боїться»

«За дурною головою і ногам немає спокою»


V. Закріплення знань, умінь та навичок

Прочитайте зашифрований вислів відомого російського казкаря П. Бажова

про значення казки (пропущені голосні звуки)

С т р к з к п т р б н . Н й б г т т г д р г г м н л г , к к р с н н н й з н д б т ь с п т м.

(Стара казка потрібна. У ній багато того дорогого минулого, яке корисне

нині й знадобиться потім.)

VI. Домашнє завдання

Прочитати казку, намалювати ілюстрацію, відповідати на питання с. 30.


VII. Підбиття підсумків уроку. Рефлексія.

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Учням пропонується закінчити речення:

«Найцікавішим на уроці для мене було те…».

[pic]