Открытый урок по самопознанию на тему: Табиғат ұшін қажет?

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


5 - сынып


Сабақтың тақырыбы: Табиғат не үшін қажет?

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушылардың сыни тұрғыдан ойлаулары арқылы табиғат,жер, су, ауа,топырақ туралы ұғымдарын кеңейту.

2. Эстетикалық тәрбие беру, оқушыларды табиғаттың әсемдігін, сұлулығын сезінуге тәрбиелеу.

Өзара білім алмаса алатын тиянақты шешім қабылдай білуді меңгерту.

Міндеттері: Оқушыларға табиғат байлығының адам өміріндегі маңыздылығы туралы түсінік беру.

Оқушыларды табиғатты сақтап, қорғауға,аялап- мәпелеуге баулу.

Сабақ нәтижесі: Жұптасып жұмыс жасауға дағдыланатын болады. Ойлана отырып, сөйлеу мәдениеттері дамиды.

Құрал- жабдықтар: магниттіктақта, плакат, маркер, фото қиындылары.

Көрнекіліктер: суреттер,СЛАЙДТАР

Әдісі: жұптастыру, сын тұрғысынан ойлау сұрақтарын қолдану,АКТ, формативті бағалау.



Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі

5 мин

Оқушылармен сәлемдесу

Оқушылар дөңгелене отырып, тақтаға қарайды.

Жұптасып отырады - ғалымдар, дәрігерлер, диқандар, суретшілер.

Жұптар өз мамандықтарына сай костюм киген.

Әр жұп бір-біріне іс-қимыл арқылы” понтамимо” әдісімен жақсы көңіл- күй тілейді.

Топ ережесін айту.




Амандасу тренингіне қатысады.

Оқушылар 4 жұпқа бөлінеді.

2

Үй тапсырмасы

16 мин

Өткен сабақ бойынша берілген тақырыпты ашу мақсатында жұптар пікір таластырады.

Әр жұпқа өз пікірін таныстырып, дәлелдеуге 4 минуттан уақыт беріледі.

Тқырыпты өзінің ой елегінен өткізіп, ашуға тырысады.

3

Негізгі бөлім

3 мин

Жұптарға мәтіндер таратылады. Жұптаса отырып, мәнерлеп оқып, мәтінде табиғаттың қандай құбылысы суреттелгенін табу керек.


Орыс және ағылшын тілінде мәнерлеп оқиды. Табиғат құбылысын ажыратады.


3


Ой шақыру 5 мин

Слайд арқылы Табиғаттың әсерін сезіну.

Табиғат туралы мақал-мәтел, нақыл сөздер айту.

Ой қозғайды.

Слайдты көріп сезімдерін ашық айтады.

4

Қызығушылықты ояту


5 мин

Мұғалім бірнеше сөздерді айтады, табиғат,көлеңке, аяз, жыңбыр, дегенде көз алдарыңа не елестейді. Көз алдарыңа елестеген суреттемені стикерге сипаттап жазыңдар.

Жұптарға смайлик тарату.

Елестерін сипаттайды, жазады.

Сыни ойланады.

Қызығады, құлшынады.

5

Сергіту сәті

2 мин

Би қозғалыстары.

Оқушылар барлығы жасайды.


6

Қорытындылау

2 мин

Жұптар бір-бірін бағалайды. Бағалау парағы таратылады

Формативті бағалау

Мадақтау

7

Үйге тапсырма беру

1 мин

Қайталау.

Күнделікке жазу.

9

Рефлексия


Күн мен Бұлт суреті тақтаға ілінеді.

Сабақтан алған әсерлерін берілген суреттерге жабыстырады.