Лиманська загальноосвітня школа № 2
Заняття з елементами тренінгу
«МИ ДРУЖНА КОМАНДА!»
(для учнів 5-х класів)
[pic] [pic]
Розробила
практичний психолог ЗОШ № 2
Давиденко Євгенія Альбертівна
м. Лиман
2016 рік
Заняття з елементами тренінгу «Ми дружна команда!»
(для учнів 5-х класів)
Мета заняття: згуртування учнівського колективу.
Завдання:
сформувати сприятливий психологічний клімат в групі;
сприяти усвідомленню кожним учасником своєї ролі, функцій у групі;
розвивати уміння працювати в команді;
сприяти розвитку комунікативної компетенції.
Категорія учасників: учні 5-х класів.
Кількість учасників: 12 – 15 чоловік.
Час проведення: 45 хвилин.
Актуальність: В згуртованому колективі взаємодопомога – це запорука успіху, без підтримки буде досягнута тільки маленька мета, яку поставив кожен, але мета колективу залишиться на нульовому рівні.
Обладнання: бейджики, презентація, кольорові олівці, фломастери, ватман, скотч, комп'ютер, мультимедійний проектор, аркуші паперу А4, відріз тканини.
Примітка: заняття рекомендується використовувати на початку навчального року (5 клас) для адаптації учнів до навчання в середній ланці, згуртування класного колективу. Заняття може бути реалізовано практичним психологом, класним керівником.
План тренінгу:
1. Визначення теми, мети заняття (3 хв.);
2. Вправа «Привітання» (5 хв.);
3. Прийняття правил роботи в групі (3 хв.);
4. Вправа-розминка «Стрій» (4 хв.);
5. Вправа «Синій океан» (15 хв);
6. Вправа "Злива" (5 хв);
7. Рефлексія заняття з елементами тренінгу (7 хв);
8. Ритуал прощання «Соняшник» (2 хв).
Хід заняття
1. Визначення теми, цілей тренінгу (3 хв).
Сьогодні я проведу для вас тренінг на згуртованість. На даному занятті ми поговоримо про ваш клас, про взаємини один з одним.
Мета нашого тренінгу - це згуртування колективу і побудова ефективної взаємодії одне з одним.
Згуртованість - це можливість для команди стати єдиним цілим для досягнень конкретних цілей і завдань. Адже як добре коли тебе розуміє і підтримує твій товариш, почути і допомогти коли необхідна ця допомога, і розуміти один одного навіть без слів. Згуртований колектив добивається багатьох вершин і перемог.
2. Вправа «Привітання» (5 хв).
Мета: Встановлення контакту з дітьми, зняття тривожності.
Гра надає гравцям можливість зробити комплімент собі та іншим. Завдання не складне – називаючи своє ім'я (по колу), кожен приєднує до нього епітет – прикметник, що починається з літери імені.
Після цієї вправи дуже до речі може бути розмова про те, як ми сприймаємо себе? Від чого залежить наша самооцінка? Чи Легко нам робити компліменти іншим і собі?
3. Прийняття правил роботи в групі (3 хв).
Ведучий та учні виробляють разом певні правила роботи в групі, які необхідні для того, щоб всі учасники почували себе комфортно і безпечно. Правила виписуються на аркуші ватману, і після прийняття групою, закріплюються на видному місці.
Список правил: (кожен пункт правил пояснюється ведучим.)
1.Правило піднятої руки.
2.Говорити по черзі.
3.Поважати думку один одного.
4.Бути доброзичливим.
5.Бути активним.
6.Зберігати таємниці.
7. Мобільна тиша.
4. Вправа-розминка «Стрій» (4 хв).
Мета: розвивати навички безконфліктного спілкування, вміння домовлятися, поступатися одне одному.
Ведучий: зараз ми з вами з’ясуємо, як ви вмієте працювати разом, домовлятися між собою. Я попрошу вас построїтися за алфавітом, літери я прикреплю у вас на спині. Зробити це ви повинні мовчки. Після виконання проводиться коротке обговорення. Ведучий сам визначає: або він дає дітям докладно висловитися, або тільки позначить ситуацію.
Запитання для обговорення:
- підніміть руку кому допомогли виконати завдання?
- встаньте ті, хто сам допоміг кому-небудь?
- підніміть обидві руки ті, кому було важко виконувати цю вправу?
- поплескайте в долоні ті, кому було легко виконати цю вправу?
5. Вправа «Синій океан» (15 хв).
Мета: розвивати уяву, здобути навички ауторелаксації.
Учасники сидять у колі. Ведучий пропонує закрити очі і уявити себе жителем океану. Якою б істотою ти був? Якого розміру? Велика чи маленька? Яскрава або не дуже? А тепер, після того, як всі представили це – намалюй свого жителя. Усім роздається папір, фломастери, крейда. Далі учасникам пропонується вирізати свою істоту. Ведучий розстеляє всередині кола полотно будь-якої тканини, бажано однотонною, роздає кожному учаснику по шпильці. Тканина оголошується океаном, який потрібно заселити різноманітними мешканцями. Всі учасники по черзі виходять і прикріплюють свою істоту.
Обговорення
Пропонується помилуватися на «синій океан», закарбувати цю картинку в пам'яті, щоб вона поділилася своєю позитивною енергією. Зауважити, що хоч і багато жителів в океані, але всім вистачило місця, кожен зайняв своє, те, яке вибрав сам.
Питання для обговорення:
6. Вправа "Злива" (5 хв)
Всі сидять у колі. Ведучий просить всіх закрити очі і зберігати тишу, налаштовуючись, таким чином, на сприйняття звуків. Через деякий час ведучий починає потирати долоні (шум наближення дощу), потім до нього приєднуються наступний учасник і т. д. проти годинникової стрілки, поки останній учасник (лівий сусід ведучого) не підхопить цей рух. Потім ведучий запускає наступний рух – клацання пальцями однієї руки (перші великі краплі). Поступово цей рух виконують всі учасники. Таким чином, будуть запущені наступні рухи:
• Потирання долонь (шум наближається зливи);
• Клацання пальців однієї руки;
• Клацання пальців двох рук;
• Хлопки в долоні;
• Хлопки по одному коліні;
• Удари по двох колінах;
• Не перестаючи плескати, спочатку топати однією ногою, потім двома ногами.
Так поступово створюється шум сильної зливи. Через якийсь час ведучий починає запускати рухи в зворотному порядку - дощ поступово затихає і видаляється. Після того як останній учасник перестане потирати долоні, кілька секунд всі сидять в тиші, поки ведучий не попросить відкрити очі. Ну як? Ви почули шум тропічної зливи.
Правила:
• Починай виконувати рухи тільки після твого сусіда зліва.
• Продовжуй виконувати старий рух, поки не візьмешся до нового.
7. Рефлексія тренінгу (7 хв)
– Яка вправа більш за все сподобалась? Чому?
– Вам було комфортно працювати сьогодні? Чому? (Висловлювання кожного учасника).
8. Ритуал прощання «Соняшник» (2 хв).
Всі стають в коло, беруться за руки і піднімають їх догори, вставши навшпиньки, як би дотягуючись до сонця, до хорошого, до позитивного, до успіху, до досконалості.
Спасибі вам велике, що прийшли на наш тренінг, сподіваємося, що він не пройде безслідно у вашому житті, сподіваюсь, що щось вам стане в нагоді і, що над чимось ви задумалися, і будете працювати в цьому напрямку. До побачення.
Література:
Рогов Е.И. Настольная книга практического психолога: Учеб. пособие: В 2 кн. — 2-е изд., перераб. и доп. — М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. — Кн. 1: Система работы психолога с детьми разного возраста.
Туріщева Л.В. Психологічні тренінги для школярів. – Х.: Вид. група «Основа», 2012. – 124 с.
Басаргина Д. В., Семенова Т. В. Игры в тренинге. Любимые рецепты успешного тренера – СПБ.: Речь, 2010. – 174 с.
Фоппель К. Групповая сплоченность. Психологические игры и упражнения. Пер. с нем. – М.: Генезис, 2010. – 336 с. – (Все о психологической группе)