Комплекс занять з елементами тренінгу з теми Психологічний супровід учнів-членів Малої академії наук

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Психологічний супровід учнів - членів

Малої академії наук

Комплекс занять з елементами тренінгу

Психологічна підготовка учнів – членів МАН

До конкурсу – захисту наукових робіт

Мета: Виробити стратегію і тактику поведінки під час підготовки до захисту наукової роботи , ознайомитися і відпрацювати навички ораторського мистецтва , підвищення впевненості в собі, в своїх силах.

Методи: Групова дискусія, ігрові методи. Завдання:

  1. Навчити складати план і схему виступу.

  2. Відпрацювати вміння володіти аудиторією.

  3. Підвищити здатність протистояти стресу.

  4. Відпрацювати навички впевнено відповідати на запитання.

Умови проведення: Клас або будь-яке інше просторе приміщення. Група формується з учасників конкурсу - захисту наукових робіт Малої академії наук.

Матеріали: Аркуші паперу А-4 білого та жовтого кольору, дошка з будь-якої настільної гри, кольорові олівці, фломастери, м’яка іграшка. Плакат з написаними правилами Цицерона для ораторів. Пам’ятки кожному учаснику, які містять : основні помилки, які допускають оратори під час свого виступу, просту схему виступу, поради, як скласти схему вашого виступу, психологічна підготовка напередодні ввечері.

Час: 150 хвилин

Хід заняття

  1. Вправа *Знайомство*

Мета: розвиток відчуття належності до групи; зближення один з одним.

Час: 10 хвилин

  1. Правила роботи групи

Мета: формування єдиного робочого простору і створення правил поведінки в групі протягом всього тренінгу.

Час: 10 хвилин

  1. Вправа *Наші сподівання*

Мета: визначити, що кожен учасник очікує від тренінгу.

Час : 10 хвилин

Інструкція: Учасникам роздаються невеликі аркуші паперу (стікери), де кожен зможе відобразити, чого саме чекає від заняття. Після написання кожен свій аркуш прикріплює на плакатів .

Аналіз вправи: Ця вправа дає змогу кожному учаснику усвідомити, що він хоче почути, та порівняти своє очікування з іншими.

  1. Міні лекція *Що таке публічні виступ. Помилки, які можуть коштувати вам перемоги*

Мета: повідомити в доступній формі про особливості публічного виступу і основні помилки, яких допускають оратори під час своїх публічних виступів.

Час: 15 хвилин.

Ви здійснили науково-дослідницьку роботу, належним чином оформили її та за умовами конкурсу вам ще потрібно за 8-10 хвилин публічно виступити і захистити свою роботу.

День виступу здавався вам дуже далеким, поки не зясувалося. Що до виступу залишилося декілька днів. І тут вас починає турбувати питання: «Що таке публічний виступ?»

Давайте розберемося з цим раз і назавжди.

У ході будь-якого виступу відбуваються одночасно дві речі:

1. Виступаючий бере на себе якесь зобов’язання перед публікою. Він прагне довести щось таке, що повинно отримати підтримку слухачів і вилитися в якусь дію.

2. Слухачі оцінюють це зобов’язання. «Чи є в цьому сенс?», «Чи точні ці факти?», «Чи вселяє в мене довіру ця людина?»

Ось що ви повинні тримати в памяті – це найкраще визначення. Якому повинен відповідати ваш виступ.

По правді кажучи, публіка сподівається почути від вас щось таке, чого не знає вона. Можливо, вам відомий якийсь секрет, яким ви хочете поділитися. Якщо немає, то у вас, можливо, якийсь новий погляд на речі – такий, який слухачі могли б використати у своїй діяльності.

Звичайно, і у виступаючого є свої потреби, їх багато. Але головне – це потреба в схваленні.

Тільки слухачі (журі теж до них належать) можуть її задовольнити – безліччю способів, від присвоєння вашому виступу найвищого балу – до вибуху аплодисментів.

Публіка – це святе. Не буває публіки, яка ні для кого не становить інтересу. Вона цікава, перш за все, вам хоч б тому, що прийшла на ваш виступ. Це ж неймовірний комплімент! Люди, що сидять там, в залі, відірвалися від своїх справ, щоб послухати, що и скажете, і побачити, що ви їм збираєтесь повідомити, чим зацікавити.

Ви несете перед ними відповідальність вже тому, що вони тут. Ви зобов’язані зробити для них все, що тільки зможете. Ми допоможемо вам виконати це завдання якомога краще.

5. Вправа «Хвилинка»

Мета: Навчитися відчувати час.

Час: 5 хвилин.

Інструкція: Закрити очі по команді ведучого і через хвилину відкрити їх. У кожного хвилина буде умовна: у одного вона пройде швидше, у іншого – повільніше. Хтось значно поспішає, хтось відстає, достовірну інформацію надасть ведучий. Таку ж процедуру провести знову, тільки на цей раз відчути потрібно 90 секунд. Врахувати похибки.

6. Вправа «Перші 90 секунд, які вирішують все»

Мета: Навчитися опановувати себе в новій ситуації, зосередитися на виступі та завоювати публіку.

Час: 5 хвилин.

Інструкція: Якщо ви хочете, щоб вас прийняла публіка, то завоюйте їх!

Перші 90 секунд будь-якого виступу – найважливіше. Слухачі, ймовірно вас бачать в перше, вони, вдивляючись у вас, складають про вас думку, а також приймають рішення, чи слухати вас. То ж дайте їм зрозуміти, як ви раді, що вони тут, зацікавте їх, приєднайтеся до них. Наприклад, це може звучати так:» Мені дуже пощастило мати однодумців або людей, які зацікавлені у вивчені…».

Дуже важливо «розігріти слухачів».Для цього спершу зосередьте увагу на якому-небудь своєму прихильнику-людині, чи я підтримка вам забезпечена. Встановивши контакт, не втрачайте його. Хай про це говорить ваш погляд. Хай ця людина зрозуміє, що вона має для вас величезне значення. Ваші голосові зв’язки можуть донести до слухачів сенс вашого виступу, про те тільки очі здатні завоювати публіку. Тому, відвівши погляд на інше, знову встановіть контакт з вашим слухачем, поглядом подякуйте за підтримку. Потім у вас з’явиться ще один прихильник таким же чином прямим, відкритим обміном поглядами, можливо, навіть, усмішкою або кивком. Потроху публіка вже «розігріватиметься». Це схоже на перекличку-тільки очима. Так, під заряджаючись в ході дружніх контактів ви змінюєте атмосферу в залі, публіка поступово розігрівається, стає не такою статичною. Зоровій контакт - це розділовий знак. Це - зустріч поглядів, яка підкреслює думку, фразу можливо, навіть, одне слово. Найнебезпечніший недолік оратора-блукаючий погляд! Блукаючий погляд свідчить про те, що ораторові ніяково, і майже ніколи не дозволяє добитися зорового контакту.

А тепер перегляньтесь і встановіть між собою зв’язок, який допоможе кожному розкритися, прибрати бар’єри, подолати невпевненість.

7. Гра «План виступу»

Мета: Навчити складати план виступу.

Час: 20 хвилин

Матеріали: Ватман з написаними правилами Цицерона для ораторів, аркуші паперу А-4. Пам’ятка.

Якщо ви хочете , щоб з плану виступу можна було отримати якусь користь, він повинен бути достатньо простим, щоб тримати його в пам’яті. Настільки простим, щоб ви не забули, про що збираєтесь розповідати, і публіка легко запам’ятала, що ви говорили.

По суті цим вимогам відповідає план, відомий з часів Цицерона:

І. Вступ.

ІІ. Основна частина.

ІІІ. Висновок.

Цицерон написав вперше керівництво для ораторів ( десь близько 100 р. До н.е.), і його ораторська слава живе ось вже двадцять сторіч. Саме це є однією з його геніальних переваг, що зробила його виступи безсмертними. І він не втомлювався працювати над планами виступів.

Ось правила для ораторів з його маленької книжки «Про теорію публічних виступів», книга Ι

Шість правил Цицерона для ораторів

Ι. Вступ («домогтися уваги»).

ΙΙ. Виклад фактів (фон). Звернути увагу на стислість, ясність, правдивість.

ΙΙΙ. Розподіл (області згоди, незгоди, необхідні рішення).

ΙV. Докази (позиції з невідкладних питань – з свідченнями на їх користь).

V. Спростування («знищення доказів наших супротивників» - не так вже просто було з Цицероном змагатися).

VI. Висновок («побудований за всіма правилами мистецтва». Це означало, наскільки я розумію, що варто нагадати публіці про те, яка відповідальність лежить на ній в даному питанні, і з гідністю вийти з ситуації).

Якщо хочете, розділи I, II і III можна було б назвати «Розуміння проблеми», розділи ΙV і V- «Вирішення проблеми (на противагу іншим рішенням)», а розділ VI – «Вживання заходів».

Інструкція: Пропонуємо, використовуючи ці правила і поради, які ви маєте в своїх пам’ятках, скласти план вашого власного виступу, після чого бажаючі можуть презентувати його групі. На виконання завдання дається 10 хвилин.

Аналіз:

1. Чи важко було виконати дане завдання?

2. Складання яких розділів плану викликало найбільші ускладнення?

3. Хто з виступаючих найбільш вдало склав свій план?

4. Які помилки були допущені?

8. Вправа «Я молодець, тому що…»

Мета: розвиток емпатії, підвищення самооцінки.

Час: 10 хвилин.

Інструкція: Я вам пропоную похвалити себе за що-небудь. Зараз настав час, коли хочеться, щоб більше хвалили, але це буває так рідко. І у вас є можливість похвалити себе за що хочете! Отож, продовжуйте фразу «Я молодець, тому що…».

Аналіз:

Чи важко вам було хвалити себе?

Які почуття виникли у вас при цьому?

9. Кінезіологічна вправа

Мета: Розвиток образної памяті. Навчити запамятовувати слова за допомогою зорових образів.

Час: 5 хвилин.

Інструкція: Зараз ми перевіримо, чи хороша у вас память. Для цього я прочитаю вам десять слів, ви прослухаєте, а потім на аркуші паперу напишете, які слова запамятали. А тепер прочитаю інші десять слів, тільки тоді, коли я буду читати слова, постарайтесь з цих слів скласти уявний відео кліп або мультик чи картинку.

Аналіз:

Скільки слів ви запамятали з першого разу і скільки з другого разу?

Як ви думаєте, чому така різниця?

10.Вправа «Як говорити без папірця»

Мета: навчити складати схеми виступу.

Час:15 хвилин.

Поставте собі запитання: «Який вигляд ви будете мати мій виступ, якщо зобразити його на папері на зразок настільної гри»?

Візьміть дошку для будь-якої настільної гри. Зверніть увагу, що на кожній ділянці дошки є яскрава картинка, і зображений там персонаж легко запамятовується. На кожній ділянці є щонайменше одна картинка. Шлях, по якому вам потрібно пройти, виділений кольором, його добре видно. Слів на дошці мало, тому вони легко запамятовуються.

Вся дошка – це, по суті, чудова підказка, яка сприймається майже миттєво, тому що вона втілена в тій формі, в якій у більшості людей все відображається в памяті, - у формі зорових образів.

Цей прийом – уявити ваш виступ у вигляді зорових образів – може виявитись корисним у двох випадках:

1. Створюючи зорові образи для такої схеми, ви малюватиме уявні картинки, які утримуються в голові набагато довше, ніж слова. Ці картинки міцно закарбуються у вашій памяті і виявиться, що ви зможете пригадати зміст вашого виступу майже без всяких зусиль.

2. Крім того, ви зможете використовувати свою маршрутну схему замість суфлера. Візьміть її з собою на виступ і покладіть в таке місце, щоб її було видно. Ви побачите, що «читати» її можна з відстані метра три або, навіть, більше і що, час від часу поглядаючи на неї, ви у будь-який момент зможете зорієнтуватися, в якій її точці ви знаходитеся. До того ж, ви переконаєтеся, що, маючи під рукою схему, ви менше хвилюватиметесь.

Матеріали: памяятка 3.

Інструкція: Пропонуємо, використовуючи ці поради, скласти схему вашого виступу. Після чого бажаючі можуть презентувати його групі.

Час: На виконання завдання дається 10 хвилин.

Готові, тому що відповіді на них ви повинні мати досить чітке

Уявлення про те, які питання можуть задати, і що ви на них відпо-

Відатимете. Якщо вам зададуть Питання, яке ви не передбачили

І не знаєте, як на нього відповіс- Ти, так і говоріть. Запишіть питання і скажіть тому, хто його задав, що згодом обов`язково

Знайдете відповідь на дане питання. Якщо не можете відпоісти на несподіване питання детально, цілком можна задовольнитися короткою відповіддю «так» чи «ні», часто це краще, ніж відповідь, яка затягується повторенням тих самих фраз.

Таємниця відповідей на питання полягає у тому, щоб передбачати їх і бути до них готовими.
І пам
`ятайте кожне питання, яке вам задають, – пряме свідчення інтересу до вашого виступу.

Інструкція: Пропонуємо продумати, які питання вам можуть задати після вашого виступу, і написати їх на аркушах паперу жовтого кольору, залишаючи після кожного декілька незаповнених рядків.

Потім по кожному питанню продумайте відповіді, зробіть нотатки, виділіть важливі факти, яскраві фрази чорнилом іншого кольору.

Бажаючі можуть дати відповідь на свої питання, які будуть задавати інші учасники, користуючись їхнім жовтим аркушем.

Час: на виконання завдання відводиться 10 хвилин.

Аналіз:

Що викликало найбільші ускладнення?

Скільки питань ви придумали?

Чи немає серед них таких питань, на які можна дати відповідь у самому виступі?

Чиї питання і відповіді вам найбільше сподобалися? Чому?

Як себе відчуваєте після виконання вправи?

Що ви взяли собі на замітку і будете використовувати під час підготовки до виступу?

Вправа "Чого я хочу досягти"

Мета: Налаштуватися на успіх, розвивати акторський талант.

Час: 15 хвилин.

Інструкція: посидьте деяку мить в тиші і подумайте про те, чого б ви хотіли досягти? Чого саме хотілося б вам навчитися? Подумайте, як ви могли б без слів, за допомогою міміки і жестів, розповісти групі про це? Завдання для інших: здогадатися, про що йде мова.

Аналіз.

Час:10 хвилин.

Інструкція: Сядьте зручно. Зараз ми з вами будемо передавати один одному мяку іграшку, ділитись враженнями від сьогоднішнього заняття і висловлювати побажання всім учасником групи.

Аналіз:

Що дало вам тренінгові заняття? Які ваші враження від заняття? Які відкриття ви зробили для себе? Що візьмете на озброєння і будете використовувати надалі?

15. Домашнє завдання

Напередодні увечері для психологічної підготовки до виступу ми радимо скористуватися памяткою 5.

Памятки учаснику тренінгового заняття:

1. Основні помилки, які допускають оратори під час свого виступу.

(Це справжні вислови слухачів – вони стосуються тих виступаючих, які провалилися і були змушені поступитися місцем конкурентам):

- Не відчувалося натиску. Вони всі читали по папірцю. Нудно було слухати.

-Приклади, які вони наводи- ли, не мають ані найменшого відношення до наших проблем.

- Вони без кінця говорили про себе.

- Я нічого не зміг розібрати на їхніх таблицях. Все було написано крихітними буквами.

- Вони провалилися, коли відповідали на запитання. Вони, навіть, суперечили самі собі!

- “Нескінченне базікання. Неначе ні в кого з них немає відчуття часу.

2. Проілюструйте ці положення власними малюнками, приблизними ескізами. Стануть в нагоді і чоловічки з паличок і кружечків – аби вони відповідали картинкам, які ви тримаєте в голові.

3. Намітьте маршрут руху. Хочете – зеленими стрілками, хочете – дорожніми знаками або великими цифрами. А, можливо, він на стільки очевидний, що все це не знадобиться. Робіть так, як вам буде зручно.

4. Все повинно розташовуватися в одній площині. Це не означає, що не можна прикріпити до вашої схеми будь-яку фотографію, газетну вирізку або ще що-небудь. Але саме маршрутна схема повинна залишатися єдиним цілим.

5. Не заглиблюйтесь в подробиці – лише була б заповнена вся сторінка. Пригадайте будь-яку з ваших улюблених настільних ігор. Більше кольору і динамічних малюнків. Дайте собі волю.

Варто вам уявити свій виступ у такому вигляді, як ви зовсім інакше себе відчуваєте. Він стане більш творчим, динамічнішим. І найголовніше – він належатиме тільки вам. (Ніхто, навіть, зрозуміти не зможе, що там намальовано!)