ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ҒЫЛЫМ ЖӘНЕ БІЛІМ МИНИСТРЛІГІ
Анвар исмаилов атындағы кәсіптік колледжі
БЕКІТЕМІН
Директордың оқу-әдістеме істері жөніндегі орынбасары
___________ Ш.Р. Халмурадов
«___»_______________ 2016 ж.
Тақырыбы: Ерік
Оқытушы: Ж. С. Сағынтаева
Ақсукент – 2016 ж.
Күні: 10.03.2016 ж.
Тобы: МДО-131
Аудиториясы: 202 кабинет
Пәні: Психология
Сабақтың тақырыбы: Ерік
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың оқу қабілеттерін, білім-білік, таным ерекшеліктерін арттыру. Білімдерін тереңдету, қайталау, пысықтау. Жаңашылдық ғылым мен техниканың жетістіктерін пайдалана білу. Алған білімдерін кеңейтіп, қызығушылығын арттыру. Сөйлеу мәдениетіне төселдіру. Тақырыпты толық меңгеру. Шығармашылық қабілетін дамыту.
Дамытушылық: Есте сақтау қабілетін дамыту. Танымдық әрекетін дамыту. Жан-жақты ойлау қабілетін дамыту. Дүниетанымын дамыту. Өмірге деген көзқарасын дамыту.
Тәрбиелік: Өз елін, жерін сүюге тәрбиелеу. Мәдениеттілікке тәрбиелеу. Эстетикалық тәрбие беру. Экологиялық тәрбие беру. Мейірімділікке тәрбиелеу. Ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Төзімділікке тәрбиелеу. Әрбір істі саналы түрде орындауға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: Компьютер, интерактивті тақта, оқулық, дидактикалық материал, қосымша материалдар, тірек-сызбалар.
Сабақ түрі: Дәстүрден тыс, сайыс сабақ.
Сабақ әдісі: Мәселені шешу, пікірталас.
Пән аралық байланысы: педагогика, өзін-өзі тану, философия, биология әдебиет.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
а) Сабаққа қатысып отырған оқушыларды ұйымдастыру.
ә) Оқу-құралдарын түгелдеу, реттеу.
б) Олардың көңіл-күйіне, денсаулығына баса назар аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау әдістері.
Үй тапсырмасын белгілі бір әдіс-тәсілдер арқылы тексеру.
«Түстер терапиясы»
[pic]
Күнделікті өмірде біз аса мән бере бермейтін «түстердің» адам психологиясына айтарлықтай ықпалы бар екендігін бүгінде дүниежүзілік ғалымдар дәлелдеп шықты. Сіздің таңдаған түсіңіз айналаңыздағыларға сіз туралы көп мәліметті беріп тұрады. Мәселен, жасыңызды, мәдениет деңгейіңізді, біліміңізді, ерекшеліктеріңізді, мінезіңізді сіз жиі қолданатын түске қарап–ақ байқауға болады.
Сезім дегеніміз не?
Эмоция дегеніміз не?
Сезім мен эмоцияның бір-бірінен айырмашылығы?
Адам өмріндегі сезімнің маңызы.
Күрделі эмоциялар.
Жоғарғы сезімдерге қандай сезімдер жатады?
Эстетикалық сезім дегеніміз не?
Адамгершілік сезімін қалай түсінесің?
Интеллектік сезім қалай пайда болады?
Сергіту сәті: «Сезімді суреттеймін».
3 студент ортаға шақырылады, сезім түрлері жазылған кеспе қағаздардың біреуін таңдап алады. Студенттердің міндеті - сезімді сурет арқылы көрсету және осы сезімге байланысты кішігірім қойылым көрсету. Уақыты: 7 минут. Уақыт аяқталған соң әр студент өз жұмыстарын көрсетеді: сурет, қойылым.
Сезім түрлері: махаббат, қайғы, таңқалу, жеккөру, қуану.
ІІІ. Жаңа сабақты түсіндіру жоспары.
1. Ерік туралы ұғым
2. Ерiк теориялары.
3. Ерiктiң физиологиялық негiздерi.
4. Ерiк құрылымы.
5. Ерiк сапалары.
6. Жеке адам жəне ерiк тəрбиесi.
Топтық жұмыс:
Бірлескен іс – жақсы жетістіктерге жеткізеді. (Мультфильмнен үзінді)
Студенттерді үш топқа бөлу, түйінді мәселені шешу.
Мектеп жасына дейінгі балаларда еріктің пайда болуы және ол қалай жүреді?
Мектеп жасына дейінгі балалардың еркін дамыту үшін тәрбиешілер қандай жұмыс атқарады және ата-аналар?
Адамның сезімі мен ерік күші бір-біріне бағынады ма?
Релаксация:
ІҮ. Бекіту.
Ерік дегеніміз не?
Ерік әрекетінде қандай кедергілерді жеңуге тура келеді?
Ерік амалын талдау қандай кезеңдерге бөлінеді?
Адамның негізгі ерік сапалары қандай?
Баланың еркін тәрбиелеудің жолдары мен әдістері қандай?
Ү. Бағалау. Оқушыларды біліміне қарай бағалау.
ҮІ. Үй тапсырмасы: Глоссари. Тақырып бойынша жаңа сөзлерді анықтып, мазмұнын ашып көшіріп жазу. Тақырып бойынша тезис құру. 10 тест сұрақтарын құрастыру.
ПБК төрайымы: Р.А. Ахмедова
Оқытушы: Ж.С. Сағынтаева