ШҚО ББ « Шәкәрім атындағы ОДБ арналған үш тілде оқытатын мамандандырылған мектеп» КММ
Шеберлік сабақ
Тақырыбы: ӨНЕР ДЕГЕНІМІЗ – АДАМ БОЙЫНДАҒЫ ҚАБІЛЕТТІҢ ЕҢ БИІК КӨРІНІСІ»
Сыныптар: 5; 7; 9
Мұғалімі: Рахимжанова М.М.
Семей қаласы
Кумихимо баулары
1
Искакова Балжан
7 «Ә»
2
Арынғазина Айгерім
7 «Ә»
3
УалихановаАружан
7 «Ә»
4
Тілеуғали Аружан
7 «Ә»
5
Даулетханова Мариям
7 «Ә»
6
Төлегенова А
Икенова Дильнара
7 «Б»
Канзаши
ШЕБЕРЛІК САБАҒЫ
Күні: 2О.04.2016
Сыныптар: 5; 7; 9.
Мұғалімі: Рахимжанова М.М.
Оқу-ісінің меңгерушісі
__________КелдібаеваБ.О
«Адам жұмысты сүйіп істейтін болса, одан саналы түрде қуаныш сезетін болса, еңбек ол үшін жеке басының талантын тудырудың негізгі формасы болса, сонда ғана шығармашылық болуы мүмкін.» А. С. Макаренко
Сабақтың тақырыбы:
«ӨНЕР ДЕГЕНІМІЗ – АДАМ БОЙЫНДАҒЫ ҚАБІЛЕТТІҢ ЕҢ БИІК КӨРІНІСІ»
Сабақтың
мақсаты:
Шығармашылық жұмысты ұйымдастыру арқылы оқушы қабілетін дамыта отырып, кәсіптік бағдар беру.
Сабақтың міндеті:
Шығармашылық жоба барысында өз бетімен шығармашылық жұмыс жүргізе білуге, ісмерлікке, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.
Күнделікті тұрмысқа қажетті сұраныс туғызатын, қазіргі заман талабына сай ұлттық киімдерді танып білу, жаңа бұйым жасап шығару.
Халқымыздың қолөнерін жандандыру. Оны жаңа дизайн талаптарына сай әсемдей білуге үйрету
Жұмыстарына қойылатын талаптар:
Өзіндік қызығушылығы болу;
Әлеуметтік экономикалық жағдайдың сәйкестігі, күрделілігі;
Оқу кабинетінің материалдық техникалық базасына сай болуы;
Өз мүмкіндігін ескеру;
Өзіндік кәсіптік айқындалуы;
Өз өнімдерін іске асыру
Күтілетін нәтиже:
окушылар арасында ашық, еркін, шығармашылық орта калыптастыру
ортақ жұмыска жұмыла білу
кең, байтақ еліміздегі қол-өнер түрлерін білу
ұлттық қол-өнер мәртебесін көрсету
Түйінді идеялар:
Оқушы білімдерінің өмірмен байланысы
Ғылыми негіздердің зертханалық - сарамандық жұмыстармен байланысы
Алған білімін сапалы, жүйелі меңгеру
Теория мен сарамандық әдістердің өзара байланысы
Іздену жұмыстарының ғылыми тұрғыда орындалуы
Нәтижеге жету ынтасын қалыптастыру
Сабақтың көрнекілігі
Дайын жұмыстар, слайд,
Пәнаралық байланыс:
Тарих, математика, сызу, бейнелеу т.б.
Сабақтың түрі:
оқушылар өздері түсіндіріп, көрсетіп, үйретеді,
Әдіс-тәсілдері:
шеберлік сабақ
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыыру кезеңі
ІІ. топқа бөліу
ІІІ.Техникалық қауіпсіздік ережелері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Сәлемдесу.
Ұйымдастыру.
Топқа бөлу.
Жұмыс барысымен таныстыру.
Балалардың назарын жұмысқа шоғырландыру
Топқа бөлу
«Гүл шоғы » тобы
«Киригами»
тобы
« Кумихимо» тобы
«Канзаши» тобы
Керекті құрал-саймандар:
ГОфре қағазы, қайшы, жіп, скоч, конфеттер
Қағаз А4, конц. пышақ, тақтай, шаблондар, қайшы,
Тоқыма жібі,қайшы, станок
Ленталар,май шам,қайшы,желім т.б.
Әр топ жұмыстары жайлы қысқаша: барысын, тарихын айтып, жасалу жолына тоқталады...
Қызығушылық танытқандарға,топтар бір-біріне шеберлік жұмыстарын көрсетеді
Жұмыстарына қойылатын талаптарды түсіндіреді:
Таңдалған заттың өзіңе жақсы таныс, түсінікті, қызықты болу керек.
Ол қандай материалдан орындалатыны, ондай материалды таба алатындығың және оны қолдана қолдана алатындығыңды ойластыу қажет.
Таңдаған заттың тұрмыста пайдаланылатын орнын білуі қажет.
Таңдаған заттың сенің ізденіс-шеберлігіңді көрсете ала ма?
[pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic] [pic]
[pic] [pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic]
[pic] [pic] [pic]
[pic]
Қорытындылау:
Кездескен қиыншылықтар, жетістігі мен кемшілігі, бұйымды өңдеу әдістерін көрсету.
Осы жобаны орындау барысында жинаған білімімен, шеберлігімен, тәжірибесімен бөлісу.
Бұйымның өзіндік құнын жариялау.
Жұмыстарын толық аяқтап, шеңбер құрып бір-біріне жақсы сөздер айтып гүлдерді, жасаған бұйымдарын бір –біріне, қонақтарға сыйлайды.