ВИБІР ПРОФЕСІЇ АБО ЗАДАЧА З БАГАТЬМА НЕВІДОМИМИ

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ТЕМА: ВИБІР ПРОФЕСІЇ АБО ЗАДАЧА З БАГАТЬМА

НЕВІДОМИМИ


МЕТА: підвищення рівня поінформованості підлітків з питань профорієнтації, розширити їх знання про світ професій, ознайомити з вимогами до людей відповідних спеціальностей та з умовами роботи, показати важливість та позитивні сторони „улюбленої роботи”, допомогти учням визначити власні професійні інтереси, нахили.


ЗАВДАННЯ:

  1. подати інформацію про світ професій, їх класифікацію (за Є. А. Клімовим), вимоги до спеціалістів;

  2. продіагностувати професійні інтереси, нахили та профпридатність учнів;

  3. перевірити рівень засвоєння інформації.


ОБЛАДНАННЯ: лозунг „Якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї душу, то щастя саме вас знайде. Д.Д.Ушинський”; кольорові папірці в формі корабликів, плакат „Береги” ; ватман, маркери, фломастери, схема „класифікація професій”, картки з написами особистісних рис, заготовлені у. о. , три коробки, ручка без стержня, пляшка з водою з під крана, цибулина,


ХІД ЗАНЯТТЯ


Гра-розминка „Незакінчені речення”

Мета: знайомство всіх учасників тренінгу між собою, розкриття своїх позитивних якостей, підготовка групи до подальшої спільної роботи та створення позитивного настрою.

Хід гри

Перший учасник називає своє імя та позитивну рису характеру на першу букву імені. Бажано, щоб якості не повторювалися. Це дозволить учням побачити позитивні сторони однокласників, проаналізувати себе і продемонструвати свої якості.


Повідомлення „Що відбуватиметься на тренінгу”

Мета: ознайомити учнів з темою та завданнями тренінгу.

Хід бесіди

У житті кожної людини є момент, коли необхідно прийняти для себе одне з найважливіших рішень – вибрати справу до душі, за покликанням, тобто професію. Вибір професії недаремно називають другим народженням людини. Адже від того , наскільки правильно зроблено вибір професії, залежить суспільна цінність людини і на кінець її радість і щастя. З цього приводу відомий український педагог і психолог К.Д. Ушинський писав: „Якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї душу, то щастя саме вас знайде”. Для свідомого і самостійного вибору професії необхідні знання і наявність багатьох можливих варіантів вибору, уявлення про те, яких особистісних якостей, здібностей вимагає та чи інша професія, які можливості вони забезпечують для професійної кар’єри і чи є попит на спеціалістів за тією чи іншою професією на ринку праці.

Тому тема сьогоднішнього нашого заняття: „Вибір професії або задача з багатьма невідомими”

Сьогодні ми

  • з’ясуємо рівень поінформованості учнів з даних питань.

  • Ви отримаєте інформацію про світ професій , про їх класифікацію, особливостями професій та вимогами до спеціалістів.

  • Продіагностуємо ваші професійні інтереси, нахили.


Вправа „Мої очікування”

Мета: визначити сподівання й очікування учасників тренінгу

Матеріали: стікери вирізані в формі корабликів, плакат „Береги”

Хід вправи

Учні на стікерах записують свої очікування від тренінгу. Потім, виголошуючи свої очікування, приклеюють їх на плакаті ближче до „Берега надій”, вирушаючи у подорож морем до „Берега реалізованих сподівань”


Повторення правил роботи групи

Вправа „Правила”

Мета: сприяти створенню доброзичливої, комфортної атмосфери для конструктивної роботи.


Хід вправи

Для того, щоб спілкування на занятті було ефективним, нам треба повторити правила, вироблені групою раніше, і, використовуючи плакат ”Правила роботи групи”, коротко їх повторюють.

Учні обговорюють необхідність та корисність кожного правила.


Мозковий штурм

Мета: виявити думку підлітків про важливість професії в житті людини.

Хід гри

Учасники обєднуються у дві групи. Кожній підгрупі видається ватман і маркери і завдання для обговорення. Після того, як обидві підгрупи закінчать обговорення і захистять свої „проекти”, підводиться загальний підсумок. Робиться акцент на необхідності отримати професію, підкреслюється скільки позитивного, нового і приємного дарує людям професія; наголошується, що вибір професії – це особиста справа кожного.


Тема 1.

  • які фактори впливають на вибір професії?

Тема 2.

  • наскільки важлива робота в житті людини?



Інформаційне повідомлення

- здібності та професії

- класифікація професій

(додаток 1)


Діагностична методика для визначення спеціальності на основі самооцінки

Мета: дати можливість учням оцінити свої здібності, визначити професійні інтереси та нахили.

Хід проведення

Вчитель читає за порядком запитання. Учні, відповідаючи на них „так” чи „ні”. Якщо учні сумніваються в відповіді, то викреслюють число взагалі. Коли на всі запитання дані відповіді можна приступити до обробки результатів. (Додаток 2, 3).


Гра „Світ професій”

Хід проведення

Учні обєднуються у групи. Кожна група заповнює таблицю:



Тип професії

Професії даного типу

Вимоги до професій





У таблиці наперед вказаний один із типів професії – людини – людина, людина-природа, людина-знакова система, людина-художній образ. Інші колонки учні заповнюють самостійно. Спікер захищає проект.


Гра „Аукціон”

Мета: виявити, які на думку учнів особистісні риси необхідні для успішного оволодіння професією, побачити яку рису вони найбільше цінують в конкретній професії.

Матеріали картки з написами особистісних рис, заготовлені у. о.

Хід гри

  • розпродаж на аукціоні здійснює вчитель.

  • На аукціон виставляються особистісні риси, записані на картках. Кожен учасник має можливість їх бачити.

  • Для купівлі кожен учень отримує по 20 у. о.

  • Перед початком аукціону кожен обирає собі професію, яку б він хотів здобути.

  • Для риси, яка продається, встановлюється початкова ціна

3 у. о.

  • Покупку обирають самі учасники.

  • Риси продаються до тих пір поки в учасників є гроші.

  • Кожен учасник ділиться своїми враженнями від покупки, називає рису, яку він придбав, доводить чому він здійснив цю покупку тощо.


Запитання для обговорення:

  • Які б ще риси ви придбали б, якби у вас залишились у. О.?

  • Чи не шкодуєте про витрачені кошти?

  • Чи дійсно вибрана вами професія не може обійтися без даної риси?

  • Чи проявляється ця риса у вас?

  • Запропонуйте риси, які ви вважаєте потрібними і яких у даному списку не було.

Перелік особистісних рис (додаток 4.)


Гра „Чорний ящик”

Мета: вчити учнів правильно приймати рішення, враховувати всі „за” і „проти”

Матеріали: три великі коробки, яблуко, цибулина, пляшка з водою з крана.

Хід гри

Вибираються три учасники. Їм пропонується вибрати один з трьох ящиків. Ніхто з учнів не знає що знаходиться в коробках. Решта учнів може підказувати яку коробку обрати. Коли учні зроблять свій вибір починається обговорення.


Запитання для обговорення

  • Чому ви обрали саме цей ящик?

  • Що ви відчували коли відкрили ящик?

  • Чого вам не вистачало для прийняття рішення?


Підсумки

Для прийняття рішення (будь – якого) потрібно мати достатню кількість інформації, а ви її не мали. Тому ви робили свій вибір керуючись тільки власною інтуїцією та порадами оточуючих.

Коли ви приймаєте рішення яку професію вам обрати вам потрібно врахувати : інтереси, нахили і потреби ринку праці в кадрах.


ХОЧУ МОЖУ ПОТРІБНО

(інтереси, нахили) (здібності, стан здоров’я) ( потреби ринку)



Вправа „ Порадь мені як вибрати професію”

Мета: узагальнити знання дітей з даної теми, перевірити рівень засвоєння знань, дати можливість їм самим уже частково намітити шляхи вибору професії.


Хід вправи


  • Учням пропонується скласти порадник „Як правильно вибрати професію”

  • Обираються спікер, секретар, хронометрист

  • Спікер захищає проект



Вправа „Підведення підсумків”


    • Кораблики перепливають на „Берег реалізованих сподівань”

    • Які знання ви сьогодні отримали?

    • Які знання ви використаєте в особистому житті.

















Тип професій

Види діяльності

Предмет праці

Основні вимоги, що ставляться професією до особи

Приклади професій



Людина - людина

Виховання, навчання, управління, медичне, побутове, правове, інформаційне обслуговування

Людина, групи людей, колектив, бригада робітників, військові підрозділи, клас, група в дитячому садку, екіпаж

Здатністьустановлювати взаємовідносини з людьми, допомагати в оволодіванні основними науками, акуратність, пунктуальність, доброта, готовність завжди прийти на допомогу іншим, привітність, доброзичливість, самокритика, самовладання, спостережливість, емоційна стійкість, логічне мислення, високі показники пам’яті

Учитель, вихователь, перекладач, бібліотекар, лікар, медсестра, працівники міліції, суду, прокуратури, юристи, офіціанти, стюардеса, продавець, адміністратор, культпрацівник, екскурсовод, тренер, кореспондент та ін.



Людина - техніка

Створення, монтаж, складання, експлуатація, управління, ремонт

Машини, механізми,агрегати, технічні системи, транспортні засоби, технічні об’єкти

Значні вимоги до сприймання, високий інтелект, координація рухів, точність, технічне мислення, стійкість нервової системи, витримка; стійкість, розподілення та переключання уваги, високі показники оперативної, наочно – дійової пам’яті, цілеспрямованість, самоконтроль, врівноваженість

Електрослюсар, інженер – електрик, монтажник та регулювальник радіоелектронної апаратури та приладів, токар, слюсар, фрезерувальник, шахтар, металург, водій транспортних засобів, ткач, прядильниця, електрозварник, складальник взуття, будівельник, машиніст крану та інші


Людина - природа

Вивчення, дослідження, добування, вирощування, догляд, профілактика захворювань

Об’єкти живої та неживої природи, атмосфера, корисні копалини, рослини, тварини, біологічні процеси

Здатність встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, аналітичне мислення, знання природної системи, багате уявлення, оперативне мислення, спостережливість, наполегливість, відповідальність, стійкість, наочно – образна та наочно – дійова пам’ять.

Геолог, агроном, ґрунтознавець, селекціонер, садівник, рибалка, зоотехнік, ветеринарний лікар, лісник, майстер машинного доїння , тісто вод, формувальник ковбасних виробів, інженер – океанолог



Людина - знакова система

Обчислення, підрахунок, виконання креслень, схем, переклади текстів з однієї мови на іншу, упорядкування, збирання, аналіз та зберігання інформації, ведення записів

Тексти , цифри, формули, мови, коди, умовні позначення, звукові сигнали, креслення, карти, схеми

Високі вимоги до точності зорового сприйняття та його об’єму, концентрація уваги, довготривала пам’ять, логічне мислення, зорові уявлення, вміння аналізувати та узагальнювати інформацію, емоційна стійкість, терпіння, самовладання, точність рухів, відповідальність, організованість

Радист, телеграфіст, бухгалтер, економіст, конструктор, кресляр, машиніста, бібліограф, лінгвіст, перекладач, історик, математик, топограф, програміст, картограф, філософ та інші



Людина – художній образ

Художнє відображення дійсності, проектування, моделювання, відтворення, створення образів, виготовлення художніх виробів, копіювання

Художній образ, предмети прикладного мистецтва, технічна естетика, літературні твори, твори прикладного мистецтва, скульптура, музика

Гарний художній смак, розвинуте просторове мислення, концентрація та стійкість уваги, спостережливість, творче уявлення, образне мислення, емоційність, наочно – образна пам’ять, здатність до перевтілення, яскравість здорового сприйняття, точність сприймання кольору та відтінків

Маляр, художник, реставратор, архітектор, дизайнер, скульптор, мистецтвознавець, художник з моделювання одягу, вишивальниця, паркетник, ювелір, фотограф, письменник, актор, журналіст, перукар, балетмейстер, кулінар, кінооператор та інші.

КЛАСИФІКАЦІЯ ПРОФЕСІЙ




Опитувальник визначення інтересів до типу майбутньої професії на основі самооцінки

П

природа

Т

техніка

З

Знак. система

Х

Художній

образ

Л

Людина

1

Легко (без внутрішньої скованості) вступаю в спілкування з іншими людьми





1

2

Охоче і довго можу щось майструвати ( шити, лагодити, в’язати)


1




3

Намагаюся надати оточуючому середовищу риси краси; інші вважають, що це мені вдається.




1


4

Охоче і постійно слідкую і доглядаю за рослинами

1





5

Охоче і довго можу щось підраховувати, вираховувати, креслити



1



6

Охоче проводжу час з однолітками або молодшими, коли їх потрібно чимось зайняти, захопити справою або чимось допомогти





1

7

Охоче і часто допомагаю старшим у догляді за тваринами або рослинами

1





8

Зазвичай, я роблю мало помилок у письмових роботах



1



9

Мої вироби(те що я роблю своїми руками у вільний від роботи час), зазвичай, викликають інтерес у товаришів, старших


2




10

Старші вважають, що у мене є здібності до певного виду мистецтва




2


11

Охоче читаю про рослинний і тваринний світ

1





12

Приймаю активну участь у художній самодіяльності

1





13

Охоче читаю про будову і роботу механізмів, машин


1




14

Охоче і довго можу розгадувати кросворди, сидіти над важкими задачами, ребусами



2



15

Легко можу уладнати суперечки між однолітками або молодшими





2

16

Старші вважають, що у мене є здібності до роботи з технікою


2




17

Результати моєї художньої творчості визнають зовсім невідомі люди



2



18

Старші вважають, що у мене є здібності до роботи з біологічними об’єктами (рослинами, тваринами)

2





19

Зазвичай, так вважають, що мені вдається докладно і досить зрозуміло для інших викласти думки у письмовій формі



2



20

Майже ні з ким не сварюся





1

21

Результати моєї технічної творчості відзначають незнайомі люди


1




22

Без особливих труднощів засвоюю іноземні слова



1



23

Мені часто доводиться допомагати навіть незнайомим людям





2

24

Можу довго, не стомлюючись, займатися художньою роботою ( музикою, малюванням)




1


25

Стараюсь впливати на хід розвитку рослин чи тварин, покращувати, змінювати їх

2





26

Люблю розбиратися в будові механізмів, машин, пристроїв



1




27

Мені, зазвичай, вдається переконати однолітків чи молодших у правильності того чи іншого плану дій





1

28

Охоче спостерігаю за тваринами чи розглядаю рослини

1





29

Охоче читаю літературу, яку багато хто вважає „скучною”



1



30

Прагну осягнути секрети майстерності працівників мистецтв і відтворювати їх дії , робити як вони




1








1





1

2


1




3




1


4

1





5



1



6





1

7

1





8



1



9


2




10




2


11

1





12

1





13


1




14



2



15





2

16


2




17




2


18

2





19



2



20





1

21


1




22



1



23





2

24




1


25

2





26


1




27





1

28

1





29



1



30




1








Диференційно – діагностичний

питальник інтересів ( за Клімовим Є.А.)


інструкція. Уявіть собі, що ви маєте можливість вибрати одну роботу

(із двох можливих). Чому б ви надали перевагу?

Вибраний варіант відмітьте знаком „+”, а відкинутий – знаком „-”.