Тема : Народна лялька. Художньо-естетичне завершення, оздоблення народної ляльки-мотанки (заняття №4).
Мета уроку:
- Навчити дітей використовувати отримані раніше знання і вміння при оздобленні ляльки- мотанки; створювати конкретні образи ляльок;
- Підбирати матеріали для оздоблення виробу;
-Розвивати творчі здібності дітей;
-Виховувати любов та повагу до народної творчості, народних традицій;
-Вчити вмінню переносити народні традиції в родину.
Учні повині:
Знати: Традиційні типи народних ляльок, їх призначення, матеріали для їх виготовлення, оздоблення.
Вміти: Створювати конкретні образи ляльок-мотанок; оздоблювати, прикрашати вироби.
Виконати проблемне завдання: Оцінити свій виріб з точки зору дизайнера.
Методи: Пояснення, демонстрація зразків виробів (ляльок-мотанок); демонстрація слайдів (різні образи ляльок-мотанок); робота з картками-завданнями, з інструкційними картами; «мозковий штурм»; гра «Так чи ні»; диференційований підхід у навчанні.
Обладнання уроку: Таблички «Знати», «Вміти», інструкційні картки «Прості ручні шви», карточки-завдання «Який шов зображений»; зразки декоративних простих ручних швів, зразки виробів (ляльок-мотанок), електронні презентації з теми уроку, ілюстрації; робочі зошити, оздоблювальні матеріали та інструменти для робот,робочі зошити.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент:
1. Перевірка присутності учнів.
2. Перевірка наявності спецодягу.
Привітання, створення позитивного настрою учнів.
Доброго дня, діти! Сьогодні під час заняття ми з вами вирушимо в цікаву і захоплюючу подорож. Для цього на нашому занятті має панувати атмосфера абсолютної довіри та підтримки.
Отже, зараз ми з вами «потягом знань» рушаємо в подорож чудовою країною, що має назву «Творчість».
А ось і перша наша зупинка – станція «Етнологічна»
Дівчатка! Ми живемо в Україні – країні, багатій народними обрядами і традиціями, багатовікова історія якої пов’язана з народними повір’ями та прикметами.
На протязі століть народ України вміло використовував знання про магічні сили різних предметів, які його оточували.
Кожен українець цінує досвід попередніх поколінь, народну мудрість, знання про національні обереги, магічні предмети, чудодійна сила яких перевірена століттями.
Дівчатка! Яку тему ми вивчали на попередніх заняттях? («Українська народна лялька»)
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
«Мозковий штурм» ( гра–змагання):
Які національні символи-обереги українців ви знаєте? (український рушник, український вінок, дідух, крашанки, писанки).
Які традиційні типи народних вузлових ляльок вам знайомі? (лялька-мотанка, лялька-зернушка, лялька-десятиручка, ляльки-нерозлучники та ін.)
З яких матеріалів виготовлялись народні ляльки? (тканина, нитки, пряжа, солома, кукурудзиння, сухе зілля, трава, папір та ін.)
Які ви знаєте типи української народної ляльки в залежності від техніки її виготовлення? (вузлові, шиті, пап’є-маше, ліплені, плетені)
Які ж конструктивні особливості ляльки-мотанки? (немає ніжок, обличчя; їх не шили, а перев’язували)
В чому ж особливість і основні призначення народної ляльки? (вважались сильними оберегами, мали певну магічну силу)
Дівчатка! Ви показали дуже добрі знання на станції «Етнологічна».
А зараз наш потяг наближається до станції «Технологічна».
Давайте ще раз пригадаємо технологію виготовлення ляльки-мотанки.
Користуючись електронними слайдами, учениця розповідає основи технології ляльки-мотанки, подружки-порадниці.
Повідомлення учнів:
лялька-мотанка;
лялька-зернушка;
лялька-десятиручка;
ляльки-нерозлучники.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Дівчатка, на попередньому уроці ми навчились робити вузлову ляльку-мотанку. Всі ляльки вийшли різні та дуже цікаві. Шануючи традиції українського народу в даному виді народного мистецтва, уважно сприймаючи матеріал сьогоднішнього заняття, ви зможете створити індивідуальні, неповторні образи ляльок, які залежать від вашого художнього смаку та уподобань. І якщо ви скористуєтесь своїми дизайнерськими здібностями, будете виготовляти ляльку з добрим серцем і добрими намірами, то я впевнена, що вона дійсно стане оберегом, захисником, порадником, тобто буде мати магічну силу. Такі обереги ви можете подарувати своїм самим дорогим і близьким людям.
ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Запис на дошці теми уроку. Повідомлення мети, формулювання завдань уроку:
знати традиційні типи народних ляльок;
вміти створювати конкретні образи ляльок; оздоблювати, прикрашати вироби.
V. Вивчення нового матеріалу.
Зараз ми ще раз поговоримо про ляльку-мотанку.
Кожна лялька-мотанка приходить у наш світ в якомусь образі з певною метою. Її виготовляли і виготовляють з різними символічними значеннями: на щасливу долю, лялька-порадниця, лялька-лікувальниця, ляльки-нерозлучники та інші.
До виготовлення їх ставились дуже серйозно і відповідально, вчили цьому ремеслу з дитинства.
В залежності від призначення ляльок, вони мали різний одяг, виготовляли їх із різних матеріалів з використанням різних технологій.
(Демонстрація слайдів «Різні образи ляльок-мотанок»)
Вчитель повідомляє про матеріали, які використані для оздоблення продемонстрованих ляльок.
Потім демонструє зразки ляльок-мотанок: Вам подобаються ці ляльки?
В кожну з них закладено особливий зміст, тому всі вони дуже різні.
Сьогодні на занятті перед вами стоїть завдання – створити конкретні образи ляльок-мотанок, втілити в ляльчиному костюмі,конкретному образі свої смаки та уподобання.
Ось ми вже під’їхали до станції «Дизайнерська».
Дівчатка! На попередньому уроці вам було запропоновано домашнє завдання – зробити ескіз вашої ляльки-мотанки з урахуванням її оздоблення. Тобто ви вже трішечки побували в ролі дизайнера. Сьогодні на занятті вам буде запропоновано роль дизайнера. Зараз розкрийте ваші зошити та ще раз роздивіться ескізи ляльок-мотанок.
Запишемо в зошитах тему нашого заняття.
Бесіда з учнями:
Які образи ляльок вам до вподоби ? Які можна створити?
Які види оздоблювальних робіт можна використати, щоб завершити роботу над вашою лялькою?
Які оздоблювальні матеріали можна використати для цієї роботи?
Які оздоблювальні матеріали ви підготували?
(Учні записують відповіді на питання у робочому зошиті).
А тепер попрацюємо з словничком. Запишіть, будь ласка, у зошитах значення слів:
Дизайн – вид діяльності, пов’язаний з вивченням естетичних якостей предметів, художнім оформленням чого-небудь.
Дизайнер – основний фахівець в процесі художнього конструювання.
Щоб створювати естетичні речі, дизайнер вивчає художню спадщину свого та інших народів, різні ремесла.
У процесі художнього конструювання він виконує ескізи, описує вироби, виготовляє макети і зразки виробів.
Вчитель інформує учнів про кольорову гаму оберегів.
Наступна наша». станція – «Експертна
Діти! Перед тим, як перейти до практичної роботи, ви повинні визначитись, які шви на занятті можна використати при оздобленні виробу.
Для цього треба повторити прості ручні шви, технологію їх виготовлення.
Гра – змагання: хто швидше визначить вид шва (робота з картками-завданнями «Який шов зображений на малюнку?»)
Робота з інструкційними картами «Прості ручні шви», а також із зразками простих ручних швів.
Ми добре попрацювали на станції «Експертна».
А тепер ми під’їхали до станції «Безпечна».
Після повторення швів учням запропоновано повторити правила безпечної праці під час роботи з голкою, ножицями.
Гра – змагання «Так чи ні». Запитання до учнів:
Ножиці треба передавати кільцями вперед, держачи їх за зімкнуті леза. Так чи ні? (Так)
Голку можна брати до рота. Так чи ні? ( Ні )
При розкроюванні деталей лезо ножиць повинно йти по поверхні столу. Так чи ні? ( Так )
Шити треба з наперстком, щоб не вколоти палець. Так чи ні?(Так)
Можно вколювати голку в свій одяг? Так чи ні? ( Ні )
Нитку необхідно підкусювати зубами. Так чи ні? ( Ні )
Поламані голки треба складати в спеціальну коробочку. Так чи ні? ( Так )
По закінченні роботи маємо перевірити наявність голок, покласти їх в передбачене місце, вколоти в гольницю. Так чи ні?(Так)
Ось ми вже під’їжджаємо до станції «Творча».
УІ Практична робота.
Діти починають роботу по оздобленню виробів, ляльок-мотанок.
Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться.
За щасливий день вчорашній
Ви до сонця дотягніться,
Веретеном обкрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
Поточний інструктаж. Допомога учням, виправлення помилок; фронтальний, індивідуальний інструктаж.
Виявлення типових помилок, їх аналіз.
Вчитель:
Всі дуже добре справились із завданням.У вас вийшли гарні ляльки- мотанки,цікаві і дуже різні.
VІІ. Підсумки уроку.
І, нарешті,ми підїхали до станції «Кінцева».
1. Дайте визначення словам «дизайн», «дизайнер».
2. Наведіть синоніми до слова «дизайнер» (художник-конструктор).
Вчитель:
Дайте характеристику своїм виробам.
Алгоритм оцінки виробу.
Допиши речення
1. Мені дуже подобається моя лялька, тому що . . .
2. Були правильно підібрані матеріали . . . для оздоблення виробу.
3. Вибрані кольори ниток . . . гарно поєднуються.
4. Роботу я виконала охайно . . .
5. Мій виріб має гарний естетичний вид . . .
6. Я використала для оздоблення мого виробу . . .
Дівчатка! Ви всі добре впоралися із завданням. Давайте визначимо найкращі роботи.
Чому ви вважаєте, що вони кращі?
Заключне слово вчителя. Рефлексія. Бесіда.
Які вимоги треба виконати, щоб лялька дійсно стала оберегом? (Виготовляючи ляльку, треба вкласти в неї частинку своєї душі, робити її з добрими помислами і намірами. Тільки тоді вона буде справжнім захисником, оберегом).
Мотивація оцінок. Виставлення оцінок.
VІІІ. Домашнє завдання.
1. Повторити записи в зошитах.
2. Підготувати матеріали для виготовлення ляльки-зернушки.