Иық бұйымының сызбасын құрылымдау

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Тақырып: Иық бұйымының сызбасын құрылымдау. (алдыңғы бой) М1:4

Мақсаты: Тігін бұйымдарының есептеу тәсілдері мен сызбасының құрылысын оқушыларға таныстыру.

Білімділік: Қыз балалар көйлегінің есептеу жұмыстары мен тор , артқы бойының сызбасының құрылысын орындауға үйрету.

Дамытушылық: Сызба құрылысы мен есептеу жұмыстарын орындау кезінде дәлдікке, ұқыптылыққа дағдыландыру, кеңестік туралы ұғымдарын кеңейту. Сызбаларды орындауға арналған альбом парақтарын толтыруға үйрету.

Тәрбиелік: Оқушыларды кішіпейілділікке, жұмыстарды орындауда өзара көмек, жолдастыққа баулу.

Құрал-жабдықтар: масштабтық сызғыш, тік бұрышты сызғыш, циркуль, лекало, қарандаштар, альбом, ластик.

Көрнекі құралдар: манекен, нұсқаулық карта, сызбалар. Кодоскоп.

Сабақ түрі: Жаңа тақырыпты таныстыру сабағы

Сабақ барысы:

I.Ұйымдастыру кезеңі

  1. Амандасу

  2. Кезекшіден класс тізімін тексеру

II. Қызығушылықты ояту. Үй тапсырмасын сұрау.

1. Карточкамен жұмыс. Машинатану

2. Сұрақ-жауап алу:

1. Сән деген сөзді қалай түсінесіңдер?- Сән –(modus деген латын сөзі) - өлшем, тәсіл, іс-қимыл бейнесі. Сән- белгілі бір талғамның уақытша үстем болуы. Сән -әлеуметтік құбылыс.

2. Осы заманғы сән киімдерінде қандай бағыттар бар?- Қазіргі сәнде екі бағыт айрықша көзге түседі : ретроспективалы өткенге бағытталған және перспективалы болашаққа бағытталған

3. Силуэт дегеніміз не?- (siluett деген француз сөзі) – ұзындығы мен ені бойынша адам мүсінінің пропорциясына жақындау келетін геометриялық фигуралардың тікбұрыш, трапеция, үшбұрыш, сопақт.б бірін беретін киімнің кез-келген бөлігінің сыртқы кескіні, олар тік силуэт, х- силуэт, трапеция т.б.

4.Стиль дегеніміз не? Қазіргі кезде стильдердің қандай түрлерін байқап жүрсіндер?- стиль грек сөзі – мәнер, сипат, ерекшклік, киімде бірнеше – классикалық , романтикалық, спорттық, фольклорлық (этникалық) стильдер болады.

5. Бұйымның негізгі бөлшектерін атап шығындар- алдыңғы бой , артқы бой , жеңдер.

деп жасалатын учаскіні белгілейді.

ІІІ. Үй тапсырмасын бекіту.

Киім тігу технологиясы бойынша теориялық білімімізді сынап көрдік, ол машинатану , сән, бұйымның консрукциясы, еркін қонымдылылық қосымшалар. Осыдан кейін нұсқаулық карта бойынша көйлектің сызбасын орындауға болады.

ІҮ. Жаңа тақырыппен жұмыс:

  1. Сабақтың мақсатымен таныстыру.

  2. Күннің берілгенін жазу

  3. Практикалық жұмыс

  4. Алдыңғы бойдың сызбасын жасаймыз.

  5. Алдыңғы бойды жасау


= 6,5

2

ЖЖ5

Тереңдігі


6,5 : 3 = 2,25

3

Ж4Ж5

Ж4 нүктесінен Ж5 нүктесіне қисық сызық жүргізу


Иық сызығы

4

Ж4Ж6

Иық сызығы

R¹ И ұ + бүкпе ашасы( Ж нүктесінен)

13, 4+ 1,5 = 14,9

5

БЖ6

Иық сызығының ылдиы

R² И Қ б + 0,5 ( Б нүктесінен)

40,2 + 0,5 = 40,7

Бүкпе

6

Ж4С

Бүкпе жағдайы

4,5

4,5

7

СС1

Бүкпе ашасы

1,5

1,5

8

СС2

Бүкпені аса көтеру

0,3

0,3

9

С1С4

Бүкпе тереңдігі

7-8

8

10

С2С4

Бүкпе оң жағы

С2 С4= С3 С4

8+0,3=8,3

11

СС1С2С4


Нүктелерді қосу


12

Ж4СС3Ж6

Иық сызығының ылдиы

Нүктелерді қосу

Жасау

Алдыңғы бой қолтық ойындысы

13

Ж6Ж7

Ойықтағы нүкте

Ж2 Ж2 ойық сызыққа Ж 6- дан

Жасау

14

К2К4

Сызбадан өлшеу

Ж7 К2 : 3 +2

16,5 : 3+2 = 7,5

15

К2о Бүйір сызығы

Көмекші нүкте

К 2 К3 · 0,2 + 0,7

11,5 · 0,2 +0,7 = 3

16

К2Ко

Ойықтың төменгі нүктесі

К 2 К3 : 2

11,5 : 2= 5,75

17

Алдыңғы бой қолтық ойындысы сызығын Ж7, К4, О, Ко нүктелерінің көмегін жасау

Бүйір сызығы

18

К2К6

Бүйір тігісінің жағдайы

0,3 · К 2 К3 немесе 0,5 · К 2 К3

11,5 · 0,3 = 3,4


Ү. Сабақты бекіту.

1. Оқушылар жұмыстарын бір – біріне алмастырып тексереді. Бір – бірін бағалайды.

2. Бүгінгі сабақтың мақсатын орындадық па?

ҮІ. Бағалау

ҮІІ. Үй тапсырмасы: нұсқаулық картаны пайдаланып, М1:4 сызбаны өз беттерінше орындау