Презентация по технология Шайға арналған үгілмелі печенье. (7-сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы:Шайға арналған үгілмелі печенье

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушыларға ұннан жасалатын тағамдар туралы толық мағлұмат беру;
Дамытушылық: теориялық білімдерін сарамандық жұмыста пайдалана білу, оқушыларды өзбетінше ізденуге дағдыландыру, олардың ой — өрісін дамыту;
Т
әрбиелік: оқушыларды әсемдікке, сәндікке, ұқыптылыққа, үнемділікке, өзара көмек көрсетуге тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:аралас
Саба
қтыңәдісі: түсіндіру, сұрақ — жауап, өзбетіншесарамандық жұмыс.
Саба
қтың көрнекілігі: дайын ұннан жасалатын тағамдардың суреттері, тағамдар.

Ұйымдастыру кезеңі:
• Оқушылармен сәлемдесемін;
• О
қушыларды түгендеймін;
• О
қушылардың құрал – жабдықтарын түгендеу;
• О
қушылардың зейіндерін сабаққа аударту.

Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен тақырыпты қайталай отырып, оқушыларға тақырып бойынша сұрақтар қою.

  1. Үй тасырмасын сұрау:Қой етінен дайындалатын ұлттық тағамдар.
    1.»Ас – адамны
    ң арқауы» деген мақал нені білдіреді, кім айтады?
    (Денсаулы
    қтың жақсы болуы, адамның жақсы ойлап, жұмыс істеуі. Адам тамақтанғанда жұмыс жасауға, өмір сүруге қызығушылығы артады. Аспен адамның ойлау өрісі кеңейіп, тірек қүші артады).
    2. Ет ж
    әне ет тағамдарының құндылығын кім айтады?
    (Сиыр етіні
    ң 18 — 20, қой етінің 15 — 20 пайызын белок құрайды. Құрамы 4 — 9 пайыз майдан тұратын ет, адам денсаулығына пайдалы, яғни күш береді).
    3. Етті
    ң құрамында қандай витаминдер кездеседі, кім айтады?
    (Етті
    ң құрамында В тобының витаминдері В1, В2, В3, В12, ал минералды заттардан — фосфор — 0, 2, калий — 0, 3 темір 2 — 3, мырыш 2 — 3 бар.)
    4.
    Ұлттық аса қадірлі тамақ, ол қандай тағам?(Ет асу).
    5.
    Қой етінен қандай ұлттық тағамдар дайындалады?
    Қуырдақ
    Қазақша ет
    К
    әуап
    әсіп
    Т
    өстік
    т
    ұшпара
    м
    әнті

Ал енді біздер тағам әзірлеу барысында естен ешқашан шығармайтын техникалық кауіпсіздік ережелері бар екенін ұмытпайық.
Қандай тағамды әзірлесең де мыналарды ұмытпа:
1.
Қызып тұрған кастрөлді немесе басқа да ыдыстарды үстелдің шетіне қоюға болмайды.
2. Отта
қайнап тұрған кастрөлдің қақпағын өзінен кері қарай аш.
3.
Қызып тұрған шәйнекке мұздай су құйғанда өте абай бол.
4. Ысты
қ тағамның дәмін татып көру үшін ұзын қасықты пайдалан немесе оның салқындағанын күт.

  1. Жаңа сабақ.
    Біздің бүгінгі өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы: «Ұннан жасалған тағамдар».
    К
    үнделікті өмірде көріп, естіп жүрсіздер, нанды қашан да қастерлеп өскен халықпыз.
    Нан – жер — ананы
    ң адамзатқа беретін баға жетпес азығы.
    Нан дастар
    қанға қалай келеді?
    (Слайдтан
    тағамдарды көреміз)
    Ұн – қамырдың барлық түрін әзірлеудәң негізгі шикізаты.
    Үй жағдайында пісіру үшін бидайдың майда ақ ұны, жоғары, 1 және 2 сортты бидай ұны пайдаланады, жүгері мен қара бидай ұны сирегірек пайдаланылады.
    Қамырдан жасалған өнімдердің құрамында өсімдік нәруызы, май, В және РР1 витаминдер тобы, крахмал түрендегі көмірсулар болатындықтан, тамақтың құнарлығы жоғары.
    Ұн өнімдерін 4 топқа бөлуге болады:
    1. Ұннан жасалатын тағамдар — тұшпара, үй кеспесі, варениктер, құймақ.
    2. Ұннан жасалатын аспаздық өнімдер — пирожкилер, бауырсақ, бүрменан, бәліш және т. б.
    3. Дәмделген нан өнімдері — қарапайым майқоспа нан, әр түрлі тоқаштар, қаусырма т. б.
    4. Ұннан жасалған кондитерлік өнім – торт, печенье, пирожный, прәндік.
    Б
    ұл өнімдерді дайындау үшін қамырдын алуан түрін пайдаланады.
    Ұн мен одан жасалған тағамдарды дайындау үшін әр түрлі ыдыстар қолданылады. Олар елек, оқтау, таба, қамыр кескіш, қамыр жайғыш, табақшалар. Ұннан тағам пісіру үшін қамыр илеу керек. Қамырдың өзін илеу түрлеріне қарай қою және сұйық қамыр десек болады.
    Қамырды екі топқа бөледі: ашытқылы және ашытқысыз.
    Ашы
    ған қамырдан дайындалатын өнімнің сапасы оның иленуіне, толықсытылып өнделуіне, ашуына байланысты болады.
    Қамыр әзірлеу алдында ұнды жылы орынға әкеліп, електен өткізеді.
    Ұнды електен өткізудегі мақсат — одан бөтен заттар мен түйірлерді ажырату.

Ал осы нанға байланысты қандай ырым — тыйымдар білеміз.
1. Нан – д
ән басы. Сондықтан да дастарқанға алдымен нан қою керек.
2. Нанды
төңкеріп қоюға болмайды. 3. Нанды бір қолмен сындыруға болмайды. Ол үкен күнә.
4. Нанды
жерге тастауға, шашуға, басуға болмайды.
6.
Үйге келген адамға да дәм ауыз тигізгенде нан ұсынады.

Сарамандық жұмыс: Нан жазу.
Топшамамен ж
ұмыс.
Сергіту сәті: (мақал — мәтел жарысы)
Дастар
қанда наны жоқтың, тамағының сәні жоқ.
Та
ңғы асты тастама, кешкі асқа қарама.
Ет етке, сорпа бетке.
Ас иесімен т
әтті.
Той
ған үйге тоғыз бар.
Асына той
ғызбасаң да, ақ ниетіңе тойғыз.
Нан — тама
қтың атасы, ынтымақ көптің батасы.
Бекіту:
Т
әтті, тәтті емес нан бисквит, үгілмелі, қайнатқы
Блиц сұрақтар. Оқушылар кезектесіп сұрақтарға жауап береді.
1.
Қамырға ашытқы қосқанда қандай процесс жүреді? (ашу процесі)
2
. Қамыр неше топқа бөлінеді? (2)
3.
Ұнды пайдаланар алдында нені ескеру керек?
4. Ашыт
қы қалай дайындалады?
5. Бір ж
ұмыртқа 10 минутта піседі, ал 4 жұмыртқа неше минутта піседі?(10мин)
Пайдалы кеңес.
— Нан ыдыста көгеріп кетпес үшін мақтаны йодқа батырып, ыдысқа салып, нан салғышқа қояды.
— Пыша
қты өткірлеу үшін жарты сағат тұзды суға салу керек.
5. Бағалау. Оқушылардың дайындап келген тағамдарына және сұраққа жауап бергендерін ескере отырып бағалау.
6. Үйге тапсырма. Өз таңдаулары бойынша қамыр илеп, пісіріп әкелу, реферат жазып келу және жаңа тақырыпты оқып келу.