Сабақтың тақырыбы: Металды өңдеудің жалпы технологиясы.
ҚР еңбек нарығы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: металды өңдеу технологиясын меңгеру , қаңылтыр бетіне өрек түсіруді үйрету
Дамытушылық: оқушылардың ойлау, өз ойларын еркін жеткізу білу дағыдаларын дамыту;
Тәрбиелік: оқушыларды еңбекке, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру
Көрнекілігі: интерактивтік тақты, слайд, плакаттар, карточка т.б.
Құрал-саймандар: балға, ағаш балта,
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушыларды түгендеу;
Назарларын сабаққа аудару;
Үй тапсырмасын сұрау;
Жаңа сабақ;
Қортындылау;
Үй тапсырмасын сұрау:
Шаруашылық тұрмыстық бұйымдарды жасау.
Үй тапсырмасын бекіту:
Жасаған бұйымдар талдау.
Жаңа сабақ:
Халық ертен кезден- ақ темірді, күмісті, алтынды және олардың қоспаларын көркемдеп өңдеу әдісін білген.
Бірте келе олар өз технологияларын жетілдіріп, тамаша бұйымдар жасаған.
Болат темірден жасалған қару-жарақтар , Темірден жасалған үй мүліктерін күміспен батырмалап өрнектеу, жұқа қаңылтырдың бетін безерлендіу жұмыстары нағыз еңбектің жұмыстары.
Шеберлердің көптеген әсем бұйымдары қаңылтырдан жасалған. Қаңылтырдың көркемдеп өңдеудің ең ежелгі түрін бірікшімелеу әдісі.
(ҚСН): Еңбек нарығында бірнеше ерекшеліктер болады. Осында құратын элементтерге жұмысшы күшін иемденетін адамдар жатады. Бұларға психофизиялогиялық, әлуметтік, мәдени, діни, саяси және т.б. адамдық қасиеттер тән болады. Осы ерекшеліктер адамдардың мүдделеріне, мотивацияларына, еңбекке белсенділік дәрежесіне елеулі әсер етеді және еңбек нарығына, оның болмысына ықпал етеді. Өндірістік ресурстардың барлық түрлерінен еңбектің басты айырмашылығы еңбек адамның тіршілік әрекеттерінің формасы, оның өмірлік мақсаттары мен мүдделерін жүзеге асыру формасы. Еңбектің бағасы-ресурс бағасының жабайы бір түрі ғана емес, ол тірішілік дәрежесінің, әлуметтік мәртебенің, жұмыскердің, және оның отбасының аман-есендігінің бағасы, құны болып табылады. Сондықтан еңбек нарығы категориясын зерттеп талдағанда «адамгершілік» элементтер барын, олардың көлеңкесінде жанды жаны бар адамдар бар екенін естен шығармау қажет.
Металды түзету әдісі:
Металды қолмен түзететін құралдардың қатарына темір балға емес, ағаш балға жатады. Қалыңдығы 0,5 мм мателды ағаш балғамен түзетеді. Металды түзету үшін арнайы төс немесе түзету тақталары қолданылады.
Жолақ металды түзету әдісі:
Майысқан жолақ мателдың бір жағын қолғап арқылы сол қолымен ұстап , төсің үстіне қойып қойып, оның майысқан дөңес жағын жоғарға қаратып балағамен соғады.
Металды дөңес жерлерді соғужы шет жақтарынан бастап , ортасына қарай уыс. Майысқан жерлерін түзеле бастағанына көзің жеткен соң , соғу күіш біртіңдеп азайту қажет.
Оқушылармен жұмыс жасаған кезде міндетті түрде қауіпсіздік ережелерін сақтаған жөн.
Дәптермен жұмыс:
Оқушыларға келесі практикалық сабақта қандай кішілеу, , ұстахана темірден жасайды, ісмер қаруларының суреттерін сала отырып, т.б. не түсінгендерін сұрау.
Бағалау;
Үй тапсырмасын беру;
[pic]