Пән:________Технология Сынып: _9____________ Күні:_______________________
Сабақ тақырыбы: Кәдесый домбыра тетіктері
Мақсаты: білім беру: Кәдесый домбыра тетіктері жасау туралы білім беру.
тәрбиелеу: Технология пәніні қызуғышылық арттыру.
дамыту: Ағаш өңдеу туралы білім кеңейту.
Сабақ түрі: аралас
Пәнаралық байланыстар: Сурет, геометрия
Материалдық-техникалық жабдықтау: Тех.картасы, кескіш, сызғыш
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі:
Амандасу, сабаққа қатысуды бақылау, жұмыс киім және сабаққа дайындықтарын тексеру, кезекшілерді бекіту.
Өткен материалды қайталау: Ою тәсілдерінің ерекшеліктерінен бұрын ағаш кесу бағытына мән берейік.
Ағаш талшықтарын өсу бағытымен кесуде ою пышақ өте таза, жылты бетті қырлар қалдырады. Егер өсу талшықтарына қарсы кесілсе, онда кесілген қырлардың бетінде талшық түктердің шығуына ықпалын тигізеді. Ағаштың өсу бойымен және қарсы кесуді анықтау үшін, сол тақтайшадан аралаған бөлігін кесіп көрген дұрыс.
Ағаш талшықтарына байланысты белгілі бір бұрышпен кесуде, оңай кесілуіне қарамастан, кесілген жерінде бүдір, түктерді қалдырып отырады.
Ағаш талшықтарын көлденең кесу белгілі күштің әсерімен тез кесілуіне кесілген орын жылтыр, түксіз болуы пышақтың өткір болуында.
Ағаштың дөңбегін (торец) кесу өте қиынға соғады. Сондықтан дөңбекті жұқа етіп, орталықтан бастап айналдыра жиегіне қарай кескен ыңғайлы.
Қауіпсіздік ережелері:
1)Құрал тексеру
2)Қолмен сипамау
3)Дайындама мықтап бекіту
4)Аралағанда тіреуішпен пайдалану
5)Өткір ұштарынан сақ болу
6)Бұрғылағанда төсемемен пайдалану
7)Кескіш алдында қол ұстамау
8)Щеткамен ғана сыпыру.
Нәтижесі: Кәдесый домбыра жасау білу
Кіріспе нұсқа: ҚТЕ қайталау, жұмыс реттігімен танысу.
Оқушылардың өз бетінше жұмысы: Кәдесый домбыра жасау
Күнділікті нұсқау-негізгі мақсат түрі:
Бірінші жол: жұмыс орнын ұйымдастыруды және жұмысты қабылдап алу қауіпсіздігін тексеру.
Екінші жол:еңбек амалдарын орындаудың дұрыстығын және операциялардың технлогиялық бірізділігін тексеру.
Үшінші жол: орындаудың дұрыстығын тексеру. өзін-өзі бақылау, жұмысты қабылдау мен бағалау.
Қортынды нұсқау:
а) ерекше қателерді және оның себептерін талдау;
ә) әрбір оқушы жұмысының бағаларын қорыту;
б) үй тапсырмасы: Бұйымды бітіру
Жұмыс орнын жинастыру.