Тақырыбы: Тігін машинасының құрылымы, қызметі және жұмыс істеу принципі. С/ж. Машина тігімінің сапасын реттеу.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сынып/мерзімі

6 «Г» сынып. 22.12.2015жыл.

Пәндер

Технология

Пән мұғалімі

Зейнеп Ескендірқызы Сертаева

Сабақтың тақырыбы

Тігін машинасының құрылымы, қызметі және жұмыс істеу принципі. С/ж. Машина тігімінің сапасын реттеу.

Сабақтың мақсаты

Тігін машинасының құрылысы мен қызметін, оны жұмысқа дайындау мен машина тігімін жүргізуді үйрену.

Күтілетін нәтиже

Тігін машинасының құрылысымен танысып, оны жұмысқа дайындауды, машина тігімін жүргізуді үйренеді.

Сабақтың әдісі

Топтық жұмыс, жеке жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, жаңа әдіс-тәсілдер, «Өрмекші торы», Бестармақ (синквин) тәсілі, БББ кестесі, сарамандық жұмыс, кері байланыс жасау.

Тапсырмалар

Жаңа сабақты меңгерту, мәтінмен жұмыс, сарамандық жұмыс, кері байланыс жасау.

Құрал-жабдықтар

Оқулық, көлемі 20х20см мата қиығы, қайшы, мақта және жібек жіптер, тігін машинасы,тігін машинасын пайдалану бойынша нұсқаулық т.б.

Сабақтың барысы: І Кіріспе

ІІ Негізгі бөлім

ІІІ Қорытынды


Табыс критерийлері


Барлық оқушылар:

Тігін машиналарының қызметін біліп, түрлерін ажырата алу.

Көпшілік оқушылар:

Тігін машинасын жұмысқа дайындай алу.

Жекелеген оқушылар:

Машина тігімінің сапасын реттеп, мата қиығына машина тігімін орындау.


Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Уақыт

Кіріспе

Ұйымдастыру кезеңі

«Сөзді тап» жаттығуы

Жақша ішінде тасталып кеткен сөзді табыңдар.

Жігіт (...) індері

Шамшырақ (...) Аниса (..) ыстық

Жауабы: Тігін машинасы

«Өрмекші торы» әдісі арқылы өткенді қайталау.


Топқа бөлу


Оқушылар шағын топ құрамында бір минуттың ішінде келесі сөздік есептің шешімін табу керек.



Тоқыма жіпті сұрақ қоя отырып, бір – біріне лақтырып, өрмекші торын құрады.

5мин

Негізгі бөлім

«Білу»

(Кім? Не? Қашан? Қайда? Не істеді?)


«Түсіну»

( Неге? Неліктен?

Не үшін?)






«Қолдану»

( сарамандық жұмыс)

























«Талдау»

(Салыстыр, айырмашылығы неде?)



«Жинақтау»

(Алынған ақпарат негізінде қорытынды жасау, жүйелеу)


«Бағалау»

(Сен қалай ойлайсың? Не істер едің? Өз ойыңыз?)




Тігін машинасы туралы не білетіндерін БББ кестесі бойынша «Білемін» бөлімін толтырады.


Тігін машинасы – бұйым бөлшектерін тігін жіптері арқылы біріктіруге арналған құрылғы.

Тігін машинасының құрылысы, құрамды бөліктері, қызметі және жұмыс істеу принципімен таныстыру.


Сарамандық жұмыс

І Кіріспе нұсқау

Тігін машинасында жұмыс істеу ережелерімен таныстыру.

ІІ Жұмыстың орындалу реті

1.Тігін машинасын жұмысқа дайындау.

2.Жіпті шөлмекке орау.

3.Машинаның үстіңгі және астыңғы жіптерін сабақтау.

4.Машина тігімдерін орындаңдар. Ол үшін:

-матаны екі бүктеп, мата бастыратын табанның астына қойыңдар;

-табанды түсіріңдер:

-түзу тігім жүргізіңдер.

5.Тігім сапасын тексеру.

6.Жіптердің керілуін және инешаншым ұзындығын реттеу.

7.Тігін машинасын жібек жіптермен сабақтап, тігімді орындау.

8.Қандай жіптермен тігімді реттеу жеңілірек болғаны туралы қорытынды жасау.

Қауіпсіздік ережесін мұқият сақтау оқушылардан талап етіледі


Тігін машинасы мен қол тігістерін салыстыру, айырмашылығын ажырату.




«БББ» кестесі арқылы бүгінгі өткен сабақты қорытындылау.





Тігін машинасымен тігудің қажеттілігі қаншалықты маңызды?

Тігін машинасын пайдаланып қандай жоба жасағың келеді?



Сұрақтарға жауап беріп, білгендерін ортаға салады.







.




Сарамандық жұмысқа кіріседі.



Тігін машинасымен жұмыс кезінде қауіпсіздік ережесін мұқият сақтайды. Тігін машинасымен мата қиығына машина тігімін жүргізеді.




















Тігін машинасы мен қол тігістерін салыстырып, айырмашылығын ажыратады.




Сабақты «БББ» кестесінің «Білдім, Білгім келеді» бөлімдерін толтыру арқылы қорытындылайды.



Бестармақ (синквин) тәсілі бойынша бүгінгі сабақты бағалайды.



3мин




5мин








10мин



























5мин






5мин






5мин

Қорытынды


Бағалау



Үйге тапсырма



Қалыптастырушы бағалау (смайликтер арқылы)

Жиынтық бағалау.

Сапалы машина тігімі, үстіңгі, астыңғы жіптің іркілуін анықтау.



Өзін-өзі бағалау.



Түртіп алу.

50-51-52-суреттерді дәптерге салып келу.



3мин



2мин


Рефлексия

Кері байланыс жасау

Бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстары

2 мин



«Тексерілді» Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары:



Бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстары.

Шеңбердегі доп.

Тек 11 сөзді қолданып, бес жолды өлең құрастырады.

Стикерге өз ойларын жазып кетеді.