Тема: Поетична енциклопедія рідної природи у творчості С Жуковського.
Мета: Поповнити знання учнів з літератури , розвивати зв’язне мовлення ; донести до свідомості особливості донецького краю,відображеному в художньому слові поета;здійснювати міжпредметні зв’язки; виховувати юних природоохоронців і патріотів рідного краю.
Обладнання: Портрет С.Жуковського, виставка збірок,тексти віршів для читання,художні ілюстрації,географічна карта Донеччини;гілочки дерев і букети квітів.
Тип уроку: Урок –подорож.
*У класі заздалегідь створено пошукові групи літературознавців, географів, біологів. Їм запропоноване індивідуальне завдання.
ХІД УРОКУ
I.Організація класу.
II.Актуалізація опорних знань.
Епіграф до уроку:
«Тут серед тиші вихлюпну в слова
І почуття, і думи сокровенні...
Мій рідний край,як пісня степова,
Що кличе й кличе в простори зелені.»
С.Жуковський
Учитель: Діти! На попередньому уроці ми вже зустрічалисяз поетом С.В.Жуковським,знайомилися з його творчістю,слухали вірші у виконанні автора.Це один з яскравих представників творчої інтелігенції ношої Донеччини,який словом прославляє рідний край.І чим глибше ми вникнемо в його поезії, тим рідніше стане для кожного з нас шахтарський край з красою заповітного степу,з териконами шахт,з гаями і садами,з великими містами і маленькими селами,з бульварами і скверами,з тихими і гомінкими вулицями.Сьогодні наш Донбасс знає весь світ.
III. Повідомлення теми й мети уроку.
Учитель: Ти,рідна земле ,як мудра книга,зі сторінок якої дізнаємося про нашу історичну минувшину,будуємо сьогодення і наше майбуття. Наше завдання- познайомитися з віршами поета,присвяченими природі рідного краю. Можна сказати, що збірки Жуковського – це поетична єнциклопедія пейзажів, у яких у ліричних героях ми вбачаємо самого автора.Діти запишіть у зошити тему уроку і епіграф до нього.
IV. Мотивація навчальної діяльності і види роботи.
Виступи екскурсоводів,літературознавців,біологів,географів;
Читання поезій;
Відповіді на питання;
Складання розповідей, описів;
Розвиток зв’язного мовлення.
V.Вивчення нового матеріалу.
Учень-екскурсовод: Пройдемо повільно шляхами Донеччини... Колись вона мала назву Дике поле,хоча народжена за часів доби Христової,близька нам як рідна домівка.
Учень- географ.(біля карти Донеччини робить повідомлення про Хомутівський степ.) Ось Хомутівський степ це гордість Донбасу,куточок заповідної цілини.Його населяють мовчазні камяні баби,нічні птахи,коники-стрибунці,різнобарв’я трав,квітів. Хомутівський степ зі своєю правічною природою може бути віднесений у список памятників ЮНЕСКО (учні записують у зошиті визначення).
Учитель:Немає сумніву в тому, що людина яка краще пізнає свій край через чарівний світ природи,буде шанувати і цінувати його.Станіслав жуковський розуміє мову живої природи, вона йому близька,з нею веде розмову і це настільки реалістично,що у віршах,здається, можна жити,як у справжньому світі. В художніх описах що не рослина, що не квітка- то інші особливості,характер,використання. Рослинний світ найбільше представленний у збірці «Сонцецвіт». Тут згадуються дерева, кущі,квіти.(показую збірку.)
Учні біологи:роблять повідомлення про чебрець,льон,катран,тюльпан,калину.(матеріали взяті з ботанічних посібників та художньої літератури.)
Учень-літературознавець: Про катран татарський співають у пісні « Ой не цвіти буйним цвітом,зелений катране.»
Учень читає вірш «Хомутівський степ»
Учитель: знайдіть у вірші назви рослин і висловіть свої почуття до прочитаного, складіть усну розповідьчи опис.
Учитель: Діти! Прочитайте вірш «Відчуття весни»,зробіть усний опис природи,використавши епіграф уроку.(виступають учні літературознавці)
Учитель: Вклоніться низько цим рослинам,вивчайте їх і збирайте, бо вони мають практичну цінність. Це цілющі рослини,вони віддячать вам здоров’ям. Бережіть цю прадідівську землю,її рослинний і тваринний світ.Можна сказати, що домінуючим у творах Жуковського виступає мотив життєдіяльності, мотив гармонійного єднання людини й природи. Послухайте пісню «Донецька лірична.» Муз.написав О.Рудянський. (звучть пісня.)
Учитель: (після прослуховування) Поясніть,як ви розумієте рядки вірша:
«Я у твої обійми чарівні
Замріяний іду ,кохане місто»
2.Дайте відповіді на питання:
- Якими поетичними образами змальовує автор Донеччину?Яку зоображувально-виражальну роль відіграють епітети?
-Які слова-образи вас найбільше хвилюють,увиразнюють ваші почування?
- Чому автор називає донецькі вечори «волошковими»?
-Доберіть епітети до слів клен,тополя,калина.
VI.Підведення підсумків уроку.Закріплення матеріалу.
Учні діляться враженнями від почутих поезій С.Жуковського. Учитель аналізує роботу пошукових груп,оцінює їх підготовку.
VII.Домашнє завдання.
На вибір учня вивчити один вірш напам’ять.Відшукати у віршах Жуковського ті назви рослинного світу, які стали символами Донеччини,дібрати до них епітети.