30.04.13
УКРАЇНСЬКА МОВА 5 КЛАС
Тема: Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу
Мета: навчальна: повторити й узагальнити засвоєний учнями теоретичний матеріал; розвивати логіку; усне, писемне мовлення; уміння працювати в групах, парах; виховувати старанність, наполегливість у навчанні, прагнення
Тип уроку: Застосування знань, умінь та навичок до знань.
Очікувані результати: учні демонструють теоретичні знання при виконанні практичних тренувальних вправ, уміють аналізувати свої й чужі навчальні досягнення.
Обладнання: підручник, картки, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
Діти! Ми закінчуємо з вами вивчати матеріали п’ятого класу. Вам, мабуть, набридло щодня вчити правила, виконувати вправи. Сьогодні нам треба узагальнити знання з вивченого матеріалу за 5 клас. Може, ви запропонуєте, як у незвичайний спосіб нам повторити матеріал і розважитися?
Мабуть, оберемо урок-гру. Для цього нам треба розподіли ролі. А ролі у нас такі:
Журналісти – уважно слухають і задають запитання.
Мислителі – порівнюють старі і нові знання.
Слухачі, партнери – називають головне, працюють в групах, парах.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
Розгадавши головоломку, ви прочитаєте тему уроку, над якою ми будемо працювати.
Ключ: Читати за лінією.
Відповідь: «Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу»
Тепер треба скласти прислів’я, яке буде девізом уроку: «Не кажи – не вмію, а кажи – навчусь!»
ІІІ. Отримання необхідної інформації
Картка № 1 Із поданого тексту виписати слова з контрольними орфограмами і пояснити:
І група – скласти 3 речення
ІІ група – скласти по 1 реченню
ІІІ група – пояснити правопис слів.
Із якого твору текст, назвати автора
Картка № 2.
Пригадати прізвища українських письменників і поставити ії в алфавітному порядку.
Картка № 3 Встав пропущені букви і поясни правопис.
І група – скласти з поданих слів твір-мініатюру
Картка № 4 (учитель показує картки, учні пояснюють правила правопису)
Картка № 5 «Загадкова скринька» Дай визначення понять: фольклор, казка, тема, приказка, прислів’я, колискова.
Фізхвилинка
Картка № 6 Вправа-переклад «Поясни орфограму!»
Голубь, оставьте, клюв, Харьков, праздник, меньше, кончик, летчик, пальцы, смеются, сельский, дочь.
Картка № 7 Згрупуй слова за схемами
Назви значущі частини слова
Вправа № 8 Дібрати антонімічні пари з префіксами роз-, без-. Що таке антоніми?
Помилковий, лад, надія, вантажити, хмарний.
Вправа №9 Робота в парах «Чи знаєш ти?». Поясни правопис слів
Фізика, дисципліна, комп’ютер, бульйон, історія, тонна, хімія, клас, нетто, колектив, орігамі, квілінг.
ІV. Підведення підсумків (закріплення матеріалу)
Вправа № 10 Гра «Дерево знань»
Кидаємо куб з вивченими орфограмами і придумаємо слова, записуючи в «Руки». Дерево стає більшим, якщо багато прикладів на «руках» .
Вправа №11 У підкреслених словах визначити кількість букв і звуків.
Вправа № 12 Запам’ятай правила спілкування і дотримуйся їх у повсякденному житті (встав орфограми)
Інтерактивна бесіда «Мікрофон»:
Сьогоднішній урок був корисним тим, що…
Ми сьогодні дізнались багато нового:…
Що найбільше сьогодні сподобалось…
Визначення переможців роботи на уроці.