Тема уроку. Звертання. Розділові знаки при звертанні.
Мета: - ознайомити учнів зі звертанням;вчити аналізувати їх
стилістичну роль;правильно інтонувати речення;
розставляти розділові знаки;поглибити знання учнів про
форми кличного відмінку;
Тип уроку:комбінований.
Обладнання: підручник,таблиця,дидактичний матеріал.
Хід уроку
І.РЕФЛЕКСІЯ.
1.Організаційний момент.
2.Підготовка учнів до сприйняття уроку.
Звучить запис музики «Джингл Бенс». Учитель націлює учнів на злагоджену роботу на уроці.
ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1.Бесіда з учнями.
- Що вивчали на попередньому уроці?
- Що таке однорідні члени речення?
- Які розділові знаки ставляться при узагальню вальних словах:
- перед однорідними членами речення?
- після ОЧР?
- між ОЧР та УС ?
2.Практична робота з картками. «Чарівна торбинка Діда Мороза».
(Учитель бере з-під ялинки чарівну торбинку,з якої діти по черзі витягують картки з реченнями.)
Завдання:Розставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір. Накреслити схеми речень.
Картка №1. Все міняється навколо небо ліс і поле.
Картка №2. Оркестр і пісня все злилось.
Картка №3. І земля і небо і люди все тут було прекрасне.
Картка №4. Природа люди пісні все тут було прекрасне.
Картка №5. Все природа люди пісні було тут прекрасне.
Картка №6. На берегах Дніпра розташовано багато міст Київ Черкаси Запоріжжя Херсон.
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.
1.Відео привітання з Новим Роком.
Учні прослуховують відео привітання і визначають тему уроку.
2.Визначення теми уроку.
3.Очікувані результати.
Учні записують на ялинкових паперових іграшках що вони очікують від уроку,об’єннуються у групи за кольором або формою іграшок,а в кінці уроку,якщо результати справдились прикрашають іграшками ялинку.
ІУ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
1.Колективна робота.
а) Рольова гра.
Прослухайте діалог.
Добридень,Михайлику!
Привіт,лікарю!
Як самопочуття?
Все класно!
Температура не підіймається?
Ні,все окей!
Ну,бувай,не хворій. На все добре!
Чао – какао!
б) Бесіда з учнями.
- Що в діалозі вам видалося недоречним чи смішним?
- Про що забув один із співрозмовників?
2.Слоникова робота у групах.
Завдання: знайдіть значення слова «етикет»:
І група У тлумачному словнику.
ІІ група. В етимологічному словнику.
3.Дослідницьке спостереження.
а) Виразне читання поезії Д.Білоуса « У спілкуванні людям личить те, що народ від серця зичить».
б) Бесіда з учнями.
4.Робота з підручником та додатковим матеріалом.
І група Опрацювати матеріал підручника. Розповісти у формі
вистави.
Приблизна відповідь:
1 учень.
Я- звертання,що називає того,до кого звертається. Наприклад:Вийди,вийди,сонечко, на дідове полечко. Я не являюсь членом речення. Я можу бути непоширеним і поширеним,якщо при мені є пояснювальне слово. Наприклад:Молодий козаче,чого зажурився?Козаче( який?)молодий.
2 учень.
Воно може стояти на початку,у середині та в кінці речення.
3 учень.
Звертання відокремлюється комами. На початку речення може відокремлюватися знаком оклику, якщо вимовляється з окличною інтонацією.
ІІ група Опрацювати матеріал підручника. Заповнити таблицю.
Приблизна відповідь:
В українській мові звертання має форму кличного відмінка.
Форми іменників
Іменники чоловічого і жіночого роду із закінченнями –а,- я
у називному відмінку
Іменники
чоловічого
роду – о, -е та нульовим закінченням
у називному відмінку
Іменники
жіночого роду з
нульовим закінченням
у називному відмінку
Закінчення
кличного
відмінка
-Е
ПРИКЛАДИ
Мама –
Микола –
подруга –
Катря –
зоря –
земля –
Марія –
Соломія –
мрія -
бабуся –
Оля –
Ганнуся -
Тато –
син –
товариш –
Богдан –
хлопець –
друг –
лікар –
водій –
учень –
Ніч –
радість –
любов –
Любов –
осінь -
5. Практична робота. Гра «Редактор».
Завдання:Перебудуйте речення так, щоб у ньому виділене слово було звертанням.
І група П’ятикласники відвідають льодову виставу у Донецьку.
ІІ група На святковий концерт було запрошено шановних гостей.
6.Гра «Хто швидше?»
Завдання:Утворити від іменників у Н.в. слова-звертання у кличному відмінку.
І група Соловей – Юля –
край – Данило –
дядько – Вікторія –
дощик – Оксана –
бабуся – Світлана –
Павло – Любов –
ІІ група Дід - Олексій –
матуся - Соня –
голуб - Тетяна –
доня - Володимир –
матінка - Лілія –
Катерина - Олена –
7. Рухавка.
8. Моделювання речень.
Завдання:Прочитати прислів’я і приказки. Списати,вставляючи слова-звертання.
І група. 1.Стримуй,…, у всьому,а найбільше - у словах.
2.Слухай багато,а говори мало, … .
3. …,не все говори,часто треба й промовчати.
ІІ група. 1.Тримай слово за зубами,… .
2.Слухай,…,і мовчи.
3. …,якщо б ти помовчав,ти залишився б мудрим.
9. Творча робота. «Вітання з Новим роком».
Завдання:Написати вітання з Новим роком,використовуючи
слова-звертання.
УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Складання опорного конспекту.
Називає Членом речення
того,до кого не
звертаються є
Відокремлюється Може бути:
комами або непоширеним
знаком оклику ЗВЕРТАННЯ поширеним
Стоїть Має форму
на початку, кличного відмінку
в середині та із закінченням:
в кінці речення. –О,- Е, - Є, - Ю,- У.
УІІ. ОЦІНЮВАННЯ навчальних досягнень учнів.
1.Оцінювання.
2.Очікувані результати.
УІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Рефлексія. Метод «Мікрофон.»
- Що сподобалося на уроці?
- Чому?
- Що найбільше запам’яталося?
ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Підручник,17,вивчити правила,вправа172(письмово),
Вправа 174(творче завдання).
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ АДМІНІСТРАЦІЇ
АМВРОСІЇВСЬКОГО РАЙОНУ
5 КЛАС
УКРАЇНСЬКА МОВА
Тема уроку. Звертання. Розділові знаки при звертаннях.
Підготувала:учитель української
мови
Кравцова Галина
Василівна
9