Підсумковий урок за темою: «Світова велич Т. Г. Шевченка»
Мета: підсумувати й узагальнити знання учнів про життєвий і творчий шлях Шевченка, допомогти усвідомити світове значення його творчої діяльності; розвивати навички проектно-дослідницької роботи, комунікативність, творчі здібності, вміння самостійно працювати з книгою, іншими джерелами інформації; виховувати почуття гордості за геніїв нашої землі.
Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого
Компетенції учнів на уроці: загальнокультурна, навчально – пізнавальна, інформаційна, комунікативна, естетична, культурологічна
Обладнання: портрет Т.Шевченка, робочі зошити, підручник, мультимедійний проектор, екран, презентації Power Point учнівські та вчительські "Світове значання творчості Т.Шевченка", аудіофрагменти
Хід уроку
І. Організаційний етап уроку
ІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою та завданнями уроку
Укр. Добрий день шановні діти та колеги, сідайте будь-ласка.
Англ. Привітання, мелодія, вірш «Реве та стогне Дніпр широкий»( тема)
Укр. Отже як ви вже здогадалися темою нашого сьогоднішнього незвичайного уроку буде « Світова велич геніального письменника, художника, митця, майстра свого слова Тараса Григоровича Шевченко»
Епіграфом до уроку стануть слова відомого українського поета та журналіста Василя Андійовича Симоненка:
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
І голос твій нам душі окриля
Встає в новій красі, забувши лихоліття,
Твоя, Тарасе, звільнена земля.
У росяні вінки заплетені суцвіття
До ніг тобі, титане, кладемо.
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
Тебе своїм сучасником звемо
(В.Симоненко)
Укр. Відкриваємо свої зошити, записуємо число, класна робота, тема (епіграф)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Укр. В історії кожного народу, серед її великих творців, є люди, імена яких оповиті невмирущою любов’ю і славою. Франческо Петрарка, Джованні Боккаччо, Мігель де Сервантес, Вільям Шекспір – ці імена асоціюються з епохою Відродження у світовій літературі. Поряд з ними стоїть прізвище Тараса Григоровича Шевченка, який не тільки підніс українську літературу на світовий рівень, а й змінив народний світогляд.
Талант Шевченка, його допитливість, незвичайна любов до всього рідного, до свого пригнобленого народу, до своєї культури, що перебувала тоді в московському ярмі, а також освіта, начитаність, праця над собою — все це було ґрунтом для появи геніальних його творів.
Шевченко для України – не просто народний поет, геніальний митець, національний пророк, апостол правди, заступник знедолених, провидець – так його називають українці. І в цьому немає перебільшення. На жаль, сьогодні ми завершуємо знайомство з творчим доробком, особистістю геніального українського поета, мислителя, основоположника нової української літератури та української мови.
Англ. нові слова( презентація), мандрівка англ.. мовою
Укр. Діти а давайте з вами згадаємо, на скільки періодів можна поділити творчість Шевченка? ( 4 ), давайте назвемо їх…..Молодці!
IV. Основний зміст уроку
1-й період - Дитинство
Укр. Тож зараз ми вирушаємо в захоплюючу мандрівку етапами життя та творчості нашого генія.
І перша наша зупинка це, звичайно, ДИТИНСТВО
Кургагов Артем отримав випереджальне завдання підготувати презентацію цього періоду, тож запрошуємо його до слова.
(Доповнення, твори)
Англ. завдання правда-неправда англ. мовою. Продовжуємо нашу мандрівкуі друга зупинка – Період « Трьох літ»
2й період – Період «трьох літ» ( інтерв’ю Ільницька, Шипунова)
Укр. Тільки що ви прослухали інтерв’ю про 2й період життя Т. Г. Шевченка, тож пропоную вам для закріплення виконати завдання (встановити відповідність - дата, подія) (Доповнення, твори)
Ми рушаємо з вами далі…
Англ. 3й період – період арешту, заслання та після заслання( самостійна робота )
Укр. Діти, скажіть будь-ласка, а на які теми писав Шевченко, коли знаходився на засланні? ( тема жінки, тема тяжкого життя, дитинства, звернення до Бога і звичайно ж він багато думав.) Послухайте, будь-ласка, декламацію вірша «Думи,мої думи» у виконанні Степанової та Єрмоленко.
4й період – останні роки життя
Англ. Past Simple ( повторення, виконання вправи)
V. Підсумок уроку.
1) Цікаві факти про Т. Г. Шевченка, пам’ятники ( слайд)
А чи знаєте ви, що народився Т. Г. Шевченко в середу, а в середу ( на думку дослідників) народжуються дуже творчі та активні люди)
А чи знаєте ви, що за гороскопом наш письменник був риба.
Найулюбленішою стравою його був борщ
Основна освіта генія складала усього 2 роки у церковно-прихожанській школі
А в молодості Тарас Григорович зі своїми приятелями навіть організували алкогольне товариство «мочемордія», на регулярних засіданнях якого обирався голова «його всепьянейшество». Товариші по чарці вживали благородні напої: ром, настоянки і наливки. При цьому вели розмови «за життя» і мріяли про свободу та світле майбутнє
У місті Черкаси у 1989 році відкрився єдиний у світі музей, присвячений одній книзі. І цією книгою став «Кобзар».
( пам’ятники)
2) Узагальнення – так хто ж такий Т. Г. Шевченко? (відповіді ланцюжком)
3) Т. Г. Шевченко залишив величезну спадщину своїх творів, картин, та звичайно ж найвідомішим шедевром був, є і залишається його « Заповіт» (англ. мовою)
Вірш про Шевченка( я)
Запитують мене у класі діти:
Скажіть, письменник скільки заробля?
Відкіль оця хвороба все на світі
Ще змалечку підбити до рубля?
Урок, Шевченко. Не згасло вовіки
Освячене кріпацтвом визнання
Цікавитесь, який мав заробіток?
Отримав 10 років заслання
Не каявся, писав у казематах
Відрікся від щедрот і нагород
І не зважав на цензорів пихатих
Яка цензура викреслить народ?
А допити, а вічні протоколи?
Священна будь невтолено жаго,
Невже і ви не чуєте ніколи
Як плаче слово голосом його?
У кожний звук, у кожний тон у слові
Крізь чорноту минущих лихоліть,
Вслухайтесь, ви почуйте в його мові
Те, що лікує, плаче й попелить…..
Домашнє завдання: Спробуйте себе у ролі поета, напишіть вірш про Шевченка
Рефлексія: Що цікаве, що важко, що нового дізналися?
Оцінювання:
Дякуємо за увагу!