Тема Повторення відомостей з синтаксису та пунктуації.
Тренувальні вправи ( 5 клас )
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань і вмінь
Мета: повторити і закріпити вивчені учнями відомості з
синтаксису та пунктуації; формувати їх уміння і навички
визначати головні та другорядні члени речення,
розставляти правильно розділові знаки при однорідних
членах речення; виховувати в учнів інтерес до уроків
української мови
Обладнання: підручник; індивідуальні картки; таблиця;
сигнальні картки ( червоні та сині ); різнокольорові
листочки (червоні, зелені, сині); слова
М.Т.Рильського про мову
Хід уроку
Вступне слово вчителя
Епіграфом до нашого уроку хочеться взяти слова М.Т.Рильського: «Мова – втілення думки.
Що багатша думка,
то багатша мова.
Любімо її, вивчаймо її, розвиваймо її».
Оголошення теми, мети уроку(1хв.)
Актуалізація опорних знань учнів (7хв.)
Почнемо ми наш урок із повторення головних та другорядних членів речення. На сьогоднішньому уроці за свої відповіді ви будете отримувати різнокольорові листочки: за правильну відповідь – червоний; якщо будуть якісь неточності у відповіді – зелений листочок; за неправильну відповідь – синій листочок. І у кінці уроку, за кількістю ваших листочків різного кольору, я вам виставлю оцінки.
1.Назвіть головні члени речення?
2.Який головний член речення називається підметом?
3. Який головний член речення називається присудком?
4. Які види підмета та присудка ви знаєте?
5. Робота біля дошки
Підкреслити головні члени речення та визначити їх види (5хв.)
Червоним великим колом заходило (простий) сонце(простий).
Сьогодні я (простий) буду працювати (склад. дієслівний) до вечора.
6.Назвати другорядні члени речення. Дати визначення. (3хв.)
7. Робота з таблицею(усно) – (2хв.)
У першому реченні відшукати додатки: Зубр має масивну голову та коротку шию.
У друге речення підібрати замість крапок відповідні означення: На клумбах пишно цвіли червоні троянди , жовті гвоздики.
Доповнити третє речення обставиною : Лагідно світить сонце.
8. Індивідуальна робота учнів з картками
Картка № 1
Підкреслити однорідні члени речення
Перед самою хатою росли червоні, рожеві, білі маки.
Я так люблю жагуче літо, і даль , і зоряну блакить.
Картка № 2
Поставити пропущені розділові знаки
Усе чарує зір кругом : роса , і луг, і вода.
Цвіте малина, смородина , тютюн , квасоля.
Картка № 3
Підкреслити головні та другорядні члени речення
Осінній ліс зустрів нас тишею.
Вітер хвилю б’є та крутить.
9. Творча робота ( учень працює біля дошки)
Завдання : доповнити речення другорядними членами (5хв.)
Той, хто змалку любить ( труд) ,
Батьківщину милу,-
Дасть тому трудящий (люд )
Богатирську (силу).
Той полине у політ,
В далі ( неозорі ),
У іще незнаний ( світ ) –
На далекі (зорі ).
Слова для довідок : світ, труд, зорі, силу, неозорі, люд.
10. Поки учень працює біля дошки, учні класу виконують іншу творчу роботу у зошитах. Скласти речення з поданими узагальнюючими словами і однорідними членами.
Корисні копалини : залізо, вугілля, золото.
Хижі птахи : сокіл, орел, яструб.
11. Перевірити творче завдання , яке виконувалося біля дошки, та творчу роботу учнів у зошитах. (5хв.)
12. Давайте з вами згадаємо , які розділові знаки ми ставимо в реченні з узагальнюючими словами при однорідних членах речення (3хв.). (Учні розповідають правило)
13. А зараз пограємо в гру , яка називається « Склади слово» ( на швидкість )- ( 3хв.)
Завдання : із букв іменника скласти інші іменники ( 2- 3 слова ).
Соловейко – коло, соло, воло.
Листоноша – лист , ноша, лис.
Братерство – брат, братство, товар.
14. До дошки підуть 2 учні і спробують скласти речення, які за будовою відповідали б поданим схемам ( 5 хв. )
А)
Я йшов широкою вулицею.
Б) . .
Дозріли помідори на городі.
Слова вчителя: Поки ви будете працювати , я перевірю індивідуальні завдання учнів за картками та порахую отримані вами на уроці листочки.
15. І на завершення нашого уроку попрацюємо із сигнальними картками ( 2хв.) . Якщо в реченні правильно розставлені розділові знаки, ви піднімаєте червону картку , якщо ні – синю.
Гарні по – своєму всі пори року : і весна, і літо, і осінь, і зима. (червона картка)
І плащі і сукні і спідниці – усе це можна купити в магазині одягу. (синя картка)
І плащі, і сукні, і спідниці – усе це можна купити в магазині одягу. (червона картка)
Підсумок уроку (5 хв.)
Оголошення результатів уроку.
Домашнє завдання:
І група: виконати вправу 146 (1-5 речення);
ІІ група: скласти і записати речення за такими схемами:
А) . . .
Б)
В) . .. . .