Конспект уроку з української літератури для 11 класу Ліна Костенко

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


СКОБЛЕЙ ЛІДІЯ СТЕПАНІВНА

учитель української мови і літератури

КЗ »Спеціалізована школа II ступеня-

Ліцей інформаційних технологій міста Єнакієве»

Урок української літератури в 11 класі

Тема: Лірика Ліни Костенко.

Я вибрала долю собі сама…

Мета:  Ознайомити учнів із біографічними сторінками життя сучасної поетеси Ліни Костенко на основі існуючого  матеріалу, спогадів, поезій.

Допомогти пізнати духовний світ найбільшої  української поетеси нашого часу та її справжню громадянську позицію  майстра слова.

Розвивати прагнення учнів до роздумів над важливими життєвими проблемами, формувати високі естетичні ідеали.

Виховувати в учнів людську гідність, мужність, силу духу, спавжній патріотизм.

Працювати над розвитком життєвих, комунікативних ,соціальних і творчих компетентностей.

Тип уроку: комбінований.

Методи і прийоми: розповідь учителя, бесіда, робота в групах, релаксація, рольова гра, трансформер, анкетування ,захист робіт (міні «метод проектів»), рефлексія, «Мікрофон».

Обладнання: епіграф до уроку, епіграф до уроку ,портрет письменника, презентація до уроку, мультимедійна дошка з програмою Panaboard , записи слів на мультимедійній дошці.

Очікувані результати :

Після уроку учні зможуть

* зможуть характеризувати персонажів твору;

* відстоювати власні думки , свої твердження і переконання;

* давати власну оцінку прочитаному.



Орієнтовний план уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація знань , умінь і навичок учнів.

1.Оголошення теми і мети уроку.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1.Слово вчителя.

2.Перевірка домашнього завдання.

2.1.Експрес –- опитування (учень учня).

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

1.Слово вчителя про тему уроку.

2 Усна робота.

3. »Незакінчене речення».

4.Захист учнівських проектів.

5.Словникова робота.

V. Узагальнення та систематизація знань , умінь і навичок учнів.

1.Вибіркове читання.

2. Фронтальна робота.

3.Творча робота учнів.

4.Рольова гра.

5.Робота з класом.

VI. Підбиття підсумків уроку (рефлексія).

1 .Слово вчителя.

2. Гра «Мікрофон».

VII. Домашнє завдання.



Перебіг уроку

I. Організаційний момент.

Вітання класу.

(На мультимедійній дошці з’являється епіграф)

(Учні намагаються пояснити зміст епіграфа, який з’являється на мультимедійній дошці)


Слайд № 1

Людині бійся душу ошукать,

бо в цьому схибиш — то уже навіки



II. Актуалізація знань , умінь і навичок учнів.

1.Оголошення теми і мети уроку.

Учитель говорить ,що учні повинні знати і вміти на цьому уроці .

Після цього уроку учні зможуть:

Знати: - біографічні відомості про сучасну поетесу;

-знати і розуміти поезії Ліни Костенко;

Уміти: - розповідати про життєвий шлях поетеси;

-осмислювати і аналізувати зміст віршів;

- робити узагальнення і власні висновки;

-аргументувати свою думку;

-володіти навичками виразного читання;

- відповідати на запитання і захищати їх тощо.

III. Мотивація навчальної діяльності учнів.

1.Слово вчителя.

Українську поезію сьогодні важко уявити без Ліни Костенко. В її дивовижному за красою і силою поетичному голосі гармонійно поєдналися зворушлива ніжність жінки і твердість духу справжнього борця, філософська заглибленість у проблеми буття і пристрасна емоційність трибуна. Запитання та завдання для учнів.



2.Перевірка домашнього завдання.

2.1. Експрес –- опитування (учень учня).

(Заздалегідь учні вдома готують по 2 запитання і записують їх у робочих зошитах)

За творчістю Ліни Костенко, за тематикою поезій.

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

1.Слово вчителя про тему уроку.

Учитель Звертаємо увагу .що найважливіша цінність для насч – це наше життя. Говоримо про розуміння старшокласниками значення слова життя.


Слайд № 2




А що таке таке життя?

Чи те, що переждалось?

Чи все-таки життя –

Це те, що відбулось?





Ось ці важливі і філософські запитання ставить Ліна Костенко в одному зі своїх віршів. Поринувши у світ художнього слова, шукатимемо скарби, без яких не може існувати людство. Дізнаємось про неперевершену майстриню поезії , котра писала завжди правду, а її слова були святими і пророчими в нашому житті.










Слайд № 3





Я дерево, я сніг, я все, що я люблю.


І, може, це і є моя найвища сутність.





2.Усна робота.

Метод »Передбачення»

На мультимедійній дошці записані слова

Слайд № 4



















*Про що будемо говорити на уроці?

*Яких важливих проблем в житті торкалась Ліна Костенко?

3. »Незакінчене речення».

Від уроку я очікую…………………………...........................................

…………………………………………………………………………….



(Запитую в учнів класу продовження думки, чого вони очікують від уроку)

4.Захист учнівських проектів.

Увесь клас поділений на групи:

1 група - «Науковці» ( досліджують біографію поетеси ,розкривають її однокласникам, відповідаючи на їхні запитання (захищають роботу)

2 група »Літературознавці» (дома готують цікаві біографічні і творчі особливості Ліни Костенко ,розповідать це учням)

3 група »Укладачі робочих зошитів» (з тестами і завданнями)

(Один учень від групи-доповідач-розповідає про зошит і пропонує учням на мультимедійній дошці тести до творчості письменниці).

V. Узагальнення та систематизація знань , умінь і навичок учнів.

1.Творча робота учнів.

Продовжити уривок із поезії Ліни Костенко, записати в зошит.

Слайд № 5


Розкажу тобі думку таємну,

дивний здогад мене обпік.




2.Рольова гра.

Метод «Трансформер».

- Про що б ви порадили написати Ліні Костенко, якби зустріли її зараз ?

- Про що б ви в неї запитали ?

3.Виразне читання напам’ять поезій письменниці.

(Учні готувались читати напам’ять заздалегідь, а також головною вимогою є презентація до змісту поезії на 3-4 слайди, можна і музичний супровід)





  • «Світлий сонет»



  • «Я вибрала долю собі сама…»

  • « Ісус Христос розп’ятий був не раз»

Відео «Крила»

читає Богдан Ступка

Читає вчитель напам’ять »Роз-

тобі думку таємну»



4. Фронтальна робота.

Метод «Мікрофон»

*Яке враження залишилось у вас від прочитаних поезій?

* Як вони на вас вплинули? Чому?

* Над чим заставляє Ліна Костенко у своїх поезіях?

5.Рольова гра.

Інсценізація уривку із роману у віршах «Маруся Чурай».

6.Робота з класом.

На мультимедійній дошці вірш,який читаємо виразно.(по черзі –дівчата –хлопці)

«Очима ти сказав мені: люблю …»

Очима ти сказав мені: люблю.

Душа складала свій тяжкий екзамен.

Мов тихий дзвін гірського кришталю,

несказане лишилось несказанним.

 

Життя ішло, минуло той перон.

Гукала тиша рупором вокзальним.

Багато слів написано пером.

Несказане лишилось несказанним.

 

Світали ночі, вечоріли дні.

Не раз хитнула доля терезами.

Слова як сонце сходили в мені.

Несказане лишилось несказанним.



VI. Підбиття підсумків уроку

Метод «Рефлексія».

1.Слово вчителя.

На уроці ми шукали цінні і неперевершені скарби в творчості Л.Костенко.

А тепер спробуймо скласти спільний колаж. присвячений геніальній поетесі Ліні Костенко.

( Матеріал до колажу готували ще вдома)

2 .Гра «Мікрофон » .

Сказати одним реченням про поетесу…( по черзі висвітлюється думка біля дошки)

     Отже, ми мали змогу переконатися, що Л.Костенко – одна з небагатьох письменників, котра слідом за Шевченком може повторити: «Ми чесно йшли, у нас нема зерна неправди за собою…».


Оцінюється робота учнів на уроці.

З’ясовується ,що учнів найбільше вразило на уроці, що візьмуть із собою в життя.

-Чому до теми уроку ще дописані слова « Я вибрала долю собі сама…»


VII. Домашнє завдання.

Вивчити напам’ять поезію ( на вибір учнів)

Написати твір-мініатюру »Я вибираю долю собі сама(сам)»( «Мої мрії про майбутнє»)