[pic]
Факультатив з української мови у 5 класі
Практичне заняття
Правопис української мови
5-Б клас
Орієнтація школи на можливості і потреби учня, виявлення й розвиток інтересів,нахилів і здібностей кожної дитини забезпечуються в тому числі профільною підготовкою учнів, що передбачає індивідуальний підхід до навчання дитини, змісту освіти та рівнів засвоєння. У даний віковий період мовлення розвивається як засіб спілкування з іншими людьми, як спосіб набуття знань. А соціальна компетентність формується, якщо регулярно ставити перед учнями проблемні запитання, для відповіді на які потрібно активізувати не лише здобуті знання, а й залучити власний життєвий досвід, приклади з художньої літератури. Соціальна компетентність передбачає вміння встановлювати та підтримувати необхідні соціальні зв'язки, інструментом встановлення яких є мовлення.
Розвиток комунікативних здібностей дитини дозволяє їй інтегруватись у суспільство, сприяє формуванню уміння спілкування, вести дискусії, відстоювати власну думку. Кожну державу формує народ, який живе на її теренах і творить національну культуру.
Тема: Прикметник
Мета: повторити ознаки прикметника як самостійної частини мови,розвивати вміння знаходити їх та аналізувати,розглянути особливості відмінювання цієї частини мови,вдосконалити вміння учнів самостійно добирати прикметники та вводити їх у речення;розвивати мовленнєві навички учнів(здійснювати опис природи);поєднати вивчений матеріал раніше з поточним, що вивчається на уроках(другорядні члени речення, однорідні члени речення); здійснити диференційований підхід до навчання, запропонувавши учням різні за складністю завдання, створити «ситуацію успіху» дітям з недоліками у навчанні;виховувати любов до історії України та народознавства.
Міжпредметні зв`язки: історія України,народознавство,музичне мистецтво,малювання.
Обладнання: роздруковані індивідуальні завдання для дітей різних рівнів навчання;комп`ютер,відеоролик про калину, картина М.Фоміна «Калина»,зошити.
Хід заняття
Орг.момент.
Розподіл учнів (за варіантами з різними рівнями знань).
Оголошення теми і мети заняття.
Виконання завдань(слабші за потреби допомагають сильнішим правилами(створення ситуації успіху).
Фізкультхвилинка.
Перегляд відеоролику під час виконання завдань.
Підведення підсумків.
Оголошення активності учасників при виконанні завдань.
Прикметник-це частина мови,що вказує на ознаку предмета чи живої істоти і відповідає на запитання: який?яка?яке?чий?чия?чиє? Наприклад:широкий Дніпро,гарна школа
Знайди прикметник у реченні.
У нашому селі красива школа.
Прикметники в однині змінюються за родами. Чоловічий-який?,жіночий-яка?середній-яке?Рід визначається по іменнику.
Наприклад:білий сніг (сніг-чоловічий рід,
отже,прикметний білий(який?)-ч.р.)
В яких родах вживаються прикметник у наступних реченнях.
В одному селі жила красива дівчина. Калина викопала тонке стебло і посадила його край села. Зі стебла виріс великий кущ. А потім зацвів білим цвітом.
Числа:однина,множина.
Наприклад:високий дуб,ранній час;високі дуби,ранні часи.
У множині рід не визначають.
Вояк розлютовано заніс шаблю над головою, та й закляк: замість дівчини виріс кущ з білими запашними китицями квітів, неначе віночки незаймано-чисті й гарні. Люто шмагонув-рубонув, та кущ тільки схитнувся і знову приріс до кореня – тільки замість білих квіток, ніби краплини крові, заяріли червоні кетяги ягід. А листя шелестіло:
-Проклинаю…проклинаю…
Відмінювання прикметників
Чоловічий
Н.в. Який? шкільний
Р.в. Якого? шкільного
Д.в . Якому? шкільному
Зн.в . Який? шкільний
О.в. Яким? шкільним
М.в. на Якому?
шкільному
жіночий
Н.в. Яка? шкільна
Р.в. Якої? шкільної
Д.в . Якій? шкільній
Зн.в . Яку? шкільну
О.в. Якою? шкільною
М.в. на Якій?
шкільній
середній
Н.в. Яке? шкільний
Р.в. Якого? шкільного
Д.в . Якому? шкільному
Зн.в . Яке? шкільний
О.в. Яким? шкільним
М.в. на Якому?
шкільному
4. Усно провідміняйте подані словосполучення: дівоча доля, рідна земля, червоне намисто.
Доберіть до слів прикметники: дівчина,гай,долина,садочок,віночок, коралі,символ,деревце,кущ.
Прочитайте текст. Знайдіть прикметники,за допомогою яких змальовано дівчину та рослину. Калина
В одному селі жила красива дівчина, яку звали Калина. Струнка, з довгою косою. Мала блакитні, наче бездонні озерця, очі й чорні, наче шнурочки, брови. Завжди усміхнена, весела. Люди любили її за добре серце.
Якось, ідучи в лісі, Калина викопала тонке стебельце і посадила його край дороги. Із стебельця виріс великий кущ, а потім зацвів білим цвітом. А коли осипався цвіт, заблищали на кущі, як намистинки, ягоди, а в кожній ягідці - зернятко, наче маленьке сердечко.
Прийшла одного разу Калина, а кущ і каже їй:
- На згадку про твоє добре серце, щоб тебе не забули люди, подаруй мені своє ім'я - Калина.
2
Пригадайте особливості прикметників,визначте рід,число і відмінок. Випишіть їх у поєднанні з іменником.
Зразок. Красива дівчина(ж.р.,одн.,Н.в.)
3
Провідміняйте наступні словосполучення: яскраві намистинки,калиновий кущ,маленьке сердечко.
4
[pic]
5
Запишіть речення. Підкресліть прикметники як члени речення.
Але раптом розірвалося її червоне намисто й розсипалися по землі яскраві намистинки, з яких через деякий час повиростали калинові кущі.
Милуються люди від ранньої весни до самісіньких морозів кущами, згадують дівчину, яка подарувала їм своє ім'я. Калина символічна.
6
Поширте речення прикметниками. Чим ці речення стануть ускладнені?
І не дівчина, а червоні… стрічки має. Вбралася у біле …плаття, як калина в білий цвіт. Нема цвіту білішого, як цвіт на калині, нема в світі ріднішого…, як мати дитині.