Разработка урока по украинскому языку на тему Види і типи односкладних речень

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок № 11 клас

Тема. Види і типи односкладних речень.

Мета: узагальнити знання учнів про односкладні прості речення; удосконалювати вміння визначати вид односкладного речення; розвивати звязне мовлення, логічне мислення; виховувати відповідальне ставлення до навчання.

Очікувані результати: учні систематизують знання про види односкладних речень, удосконалять уміння розпізнавати односкладні речення, поглиблять культуру мовлення.

Основні поняття: односкладні речення з головним членом у формі присудка, підмета.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, схема.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Бесіда.

  • Яке речення називається простим?

  • Якими бувають види речень за наявністю головних членів?

  • Як називаються речення, в яких наявні як головні, так і другорядні члени речення?

  • Чим можуть ускладнюватися прості речення?

  1. Практична робота.

Завдання: зробити повний синтаксичний розбір речення.

Поволі, нога за ногою, пливе валка битим шляхом у безлюдній пустелі.

  1. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Оголошення теми та мети уроку

  • Проблемне запитання.

Чи завжди для розуміння речення потрібні підмет і присудок?

  1. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  • Робота з підручником.

(Учитель може запропонувати учням ознайомитися з теоретичним матеріалом підручника.)

  • Робота зі схемою.



означено-особове

неозначено-особове

узагальнено-особове

безособове



  1. Закріплення вивченого матеріалу

  • Робота з підручником.

(Учитель пропонує учням виконати вправи з підручника.)

  • Практична робота.

Запишіть речення, визначте, чим виражений головний член речення, назвіть тип одно –

складного речення.

1.Смутку вчуся в колискових матері, впертості учуся у води. (Б. Чіп) 2. Запала, мій вогнику крилатий,полумям привітним і незлим. (А. Малишко).3. Посадили над козаком явір та калину. (Т. Шевченко) 4. Не пнись бути найвищим, а вчись бути корисним. (Нар. тв.) 5. Добро роби, скільки можеш, від того ніколи не знеможеш. (Нар. тв.) 6. З природою треба поводитись обережно, розумно, економно. (Ю. Збанацький) 7. І раптом десь угорі загуло, зарокотіло, заграло – величаво, могутньо. (Олесь Гончар) 8. Довгі, непомірно довгі зимові вечори. (Гр. Тютюнник)

  • Робота біля дошки.

1) Утворіть з поданих двоскладних речень односкладні, визначте їх тип, підкресліть голов –

ний член речення.

1.Снігова пороша покривала чорну, натруджену від роботи і клопотів землю. (І. Цюпа) 2. Вітер тихо обносить безсонне цвітіння черемух.(К. Герасименко ) 3. Я хотів би вітром бути наддніпрянським. (М. Рильський) 4. Пахне любисток і мята. (Д. Луценко)



2) Складіть і запишіть неозначено-особові речення, вживаючи дієслова-присудки в усіх можливих формах. Укажіть особу і час присудка.

Перемагати, вести, шанувати, читати.

  • Розподільний диктант.

Запишіть речення у чотири колонки: I – означено-особове; II – неозначено-особове;

III – узагальнено-особові; IV – безособові.

1.Опадаємо листям, переходимо в землю, доростаємо до коріння.. 2. Пахне димом усе ненависне, пахне сонцем все любе мені. 3. За все відповідати треба нам: за світ у хаті і за світ без меж. 4. Вслухаюся ночами в дощ, в громів гортанні перегуки. (За тв. П. Осадчука)

5. За одного вченого дають десять невчених. (Нар. тв.) 6. Людей підняли по тривозі за кілька хвилин і вишикували вздовж огорожі. (В. Козаченко) 7. Не вчи орла літати, а соловейка співати. (Нар. тв.) 8. Навряд чи десь по інших країнах співають так гарно, як у нас на Україні. (О. Довженко)

VI. Підбиття підсумків уроку

  • Проблемне запитання.

Як ви розумієте прислівя «Учись не до старості, а до смерті»?

VII.Домашнє завдання

  1. Повторити матеріал про складне речення та його види.

  2. Скласти невелике оповідання «Учись не до старості, а до смерті», або виконати вправу з підручника (на вибір учителя).