Дата: 28.03.2016
Клас: 5-В
Тема: Групи слів за значенням. Омоніми. Синоніми. Антоніми
Мета: сформувати в учнів поняття про групи слів за значенням; навчити добирати та знаходити в тексті синоніми, антоніми, омоніми; розвивати навички роботи зі словником, роботи в групі, самостійної роботи; виховувати культуру мовлення п'ятикласників, інтерес до пізнавальної діяльності.
Форма проведення: урок-подорож
Обладнання: «карта» «Країна Лексикологія», підручник, картки із завданням, словники.
Хід уроку
I. Організаційний етап
Слово вчителя. Доброго дня, діти! Давайте перевіримо вашу підготовку до уроку: подивіться уважно на свої парти. Перевірте наявність на них зошитів, підручників, щоденників, ручок, олівців. Підтягніть спинки, сядьте рівненько і ми продовжимо мандри країною «Лексикологія».
(Показати на «карті».)
II. Мотиваційний етап. Повідомлення теми і мети уроку
Дорогі діти, сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-подорож до країни Лексикології на острови Синонімів, Антонімів та Омонімів.
Мета нашого уроку: сформувати в учнів поняття про групи слів за значенням; навчити добирати та знаходити в тексті синоніми, антоніми, омоніми; розвивати навички роботи зі словником, роботи в групі, самостійної роботи; виховувати культуру мовлення п'ятикласників, інтерес до пізнавальної діяльності.
До речі, а хто пояснить мені значення назви країни Лексикології? (Один учень дає визначення поняття.). Добре, діти. Але щоб розпочати нашу подорож та вдало потрапити до цих островів нам треба перевірити ваше домашнє завдання та пригадати те, що ви вивчали на попередніх уроках.
III. Актуалізація знань
- Перевірка домашнього завдання (вправи за групами)
- Орфографічна хвилинка
Словниковий диктант. Записати слова, підкреслити орфограми, пояснити їх написання
Пальці, село, веселощі, дерев'яний, Воробйов, льотчик, насіння, тижневий.
- Добре, діти, тепер ми можемо розпочати нашу подорож!
IV. Основний зміст уроку
- Перший острів, до якого ми потрапили називається Синонім. Найкраще жилося мешканцям цього острова. Бо, хоча він і мав найбільше мешканців, проте все в них і було дружньо та злагоджено, адже всі вони підтримували один одного. І якщо комусь з острова Синонімів було сумно, то всі також були зажурені, невеселі. Або навпаки, коли хтось один сміявся, то всі його підтримували: реготали, заливалися сміхом. Отож хоч і були на цьому острові усі з різними іменами, проте такі близькі за характером та вдачею.
- Самостійне спостереження за мовою.
Подивіться на слова-синоніми, записані на дошці, та спробуйте самостійно побудувати відповідь на питання, що називається синонімами.
Казати, говорити, розмовляти, базікати.
- Відповіді учнів.
- Добре, діти. А тепер, щоб потрапити до наступного острова нам треба правильно виконати завдання.
- Робота з підручником.
Виконання вправи 447 на сторінці 172.
- Добре, тепер можемо вирушати до наступного острова.
На острові Антонімів не все було добре та злагоджено, як на попередньому. Причиною сварок та непорозумінь були постійні розбіжності в поглядах, адже серед мешканців панувала звичка протирічити один одному. Через це їм нічого не вдавалося зробити спільно. Якщо один працював, то інший обов’язково бив байдики, якщо комусь у родині було холодно і він зачиняв усі двері й вікна, то комусь обов’язково раптом ставало спекотно, і він поспішав відчиняти вікна. Так виникали сварки, що доходили аж до бійок. Так і жили на острові Антонімів, весь час маючи протилежне значення.
Діти, скажіть, будь ласка, прослухавши цю історію, який висновок ми можемо зробити, які ж слова називаються антонімами?
- Відповіді дітей.
- Добре, діти, із цим островом ми познайомилися, треба рушати до наступного. Але, щоб вирушити туди, нам треба добре попрацювати, виконавши правильно наступні завдання.
- Групова робота, робота зі словником. Користуючись словником антонімів (автор Полюга Л.М.), дібрати антоніми до слів появлятися, працьовитий, світанок. З одним словом на вибір скласти поширене речення.
Поки наша група працює, ми з вами теж попрацюємо.
- Мовна гра «Скажи без затримки» (навести антоніми):
Білий (чорний), важкий (легкий), великий (малий), високий (низький), верхній (нижній), голосно (тихо), весело (сумно), сміятися (плакати), хвалити (лаяти), вітатися (прощатися), вставати (сідати), добро (зло), правда (брехня), мир (війна), холод (тепло), чистота (бруд), радість (горе), зустрічати (проводжати), хворіти (видужувати), день (ніч), товстий (тонкий).
- Творче списування
Записати прислів'я. Замість крапок вставити потрібні слова-антоніми.
Занедбаєш науку в _________, пошкодуєш у старості. 2. Руки білі, а сумління _________________.
- Перевірка групової роботи.
- Добре, діти. Ми з вами рушаємо до наступного острова, який має назву Омонім. Але ми з вами вже втомились, тому пропоную трохи відпочити.
-Фізкультхвилинка.
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво нахилився?
Треба всім нам дружно встати,
Фізкультпаузу розпочати.
Руки вгору, руки вниз,
На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Вище руки підніміть
І спокійно опустіть,
Розведіть їх у сторони,
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу — все гаразд.
- А найгірше жилось мешканцям країни Омонімів, бо в їх родинах панувало суцільне непорозуміння. Деякі члени родини мали однакові імена, але були зовсім різними. І якщо батько кликав когось одного із синів, то обов’язково приходив і другий. Ніхто на острові не міг вирішити цю проблему, адже ніхто нічого не розумів — все було так заплутано.
Діти, пригадаймо з уроків російської мови, які ж слова називаються омонімами? І чим омоніми відрізняються від багатозначних слів?
- Відповіді дітей.
- Добре, діти, на острові Омонімів ми теж побували. Але, щоб повернутися додому нам треба вірно виконати наступне завдання.
- Самостійна робота за картками (картки у кожного на парті).
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.
- Перевірка завдання.
V. Підсумок уроку
Учитель. Ось і закінчилася на сьогодні наша мандрівка. Мета уроку виконана.
Усі ви добре працювали, і я вам за це вдячна.
Рефлексія. Метод «Незакінчене речення»
Сьогодні я навчився (лась)…
VI. Домашнє завдання
§ 44-45 – вивчити, виконати вправу: 1 група – 445, 2 група – 458, повторити § 9.
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.
Складіть речення з поданими словосполученнями. Підкресліть омоніми. Надпишіть, якими частинами мови вони виражені.
1. Важлива справа. Стати справа.
2. Рідна мати. Мати книгу.