Урок на тему: І. Карпенко-Карий. Комедія «Мартин Боруля». Прагнення стати дворянином як міф про краще життя. Психологічна переконливість і трагікомічне звучання образу Мартина Борулі
Вікторія Бущенко,
учитель української мови і літератури,
спеціаліст вищої категорії,
м. Кривий Ріг
Мета: розкрити характер головного героя комедії «Мартин Боруля» І Карпенка-Карого , з’ясувати мотиви його поведінки, суть життєвих принципів; формувати в учнів уміння ідейно-художнього аналізу драматичного твору; виховувати почуття власної гідності й самодостатності, повагу до людських чеснот незалежно від їхнього соціального статусу.
Тип уроку : формування знань, умінь та навичок
Обладнання: портрет І. Карпенка-Карого, текст п’єси «Мартин Боруля», мультимедійний проектор, екран, ноутбук, ілюстрації до твору
Епіграф : «Не дивись, хто вище і хто нижче, хто видніше і знатніше, багатше і убогіше, але дивись на те, що з тобою споріднене...»
Григорій Сковорода
Хід уроку
І . Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Буктрейлер (учні переглядають на екрані буктрейлер до п’єси «Мартин Боруля», у якому немає вказівки на назву твору. За описом самої книги, а не переказом сюжету учні мають упізнати твір, про який піде мова).
Тут стикаються два світи: людських ілюзій і суворої реальності, тут почуття вимірюють майновими одиницями, а суспільну повагу - становою приналежністю, тут руйнуються амбіції і навіть саме життя цілої родини , здається , летить у прірву. Проте настає прозріння, раптове й несподіване, а за ним – відродження людської душі.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
( кожна група учнів отримує друкований тезаурус)
Проблемне запитання: Що є рушійною силою в житті людини? Що не дає їй зупинятися, а змушує досягати певних цілей? ( мрії, амбіції)
V. Засвоєння навчального матеріалу.
Вправа «Намисто». Які асоціації у вас викликає вже саме прізвище головного героя - Боруля? (Учні, виходячи до дошки, вписують у кружечки – намистинки свої асоціації, коментуючи їх)
[pic] [pic]
[pic]
[pic]
[pic]
[pic] [pic]
Який же він: смішний і наївний мрійник чи зарозумілий і жадібний хижак? Спробуймо це з’ясувати. Пропоную провести фейковий диктант. Фейк – це підробка, фальсифікація . Я вам пропоную твердження, а ви визначаєте, чи є воно правильним, чи фейковим. Якщо твердження правильне, пишете «так», якщо хибне – «фейк». Результати запишіть у зошити.
Фейковий диктант
1) Боруля мріяв про дворянство (так)
2) Боруля звелів Марисі називати його з матір’ю батьком і матір’ю (фейк)
3) Слова «Слухай старших, виписуй почерка, завчай бумаги напам’ять. Трись, трись меж людьми, і з тебе будуть люди!» - Боруля говорив синові (так)
4) Боруля погодився на сватання Марисі й Миколи (фейк)
5) Посварилися Боруля і його дружина Палажка через майбутніх кумів. (так)
6) Боруля отримав папери, що засвідчували його дворянське походження. (фейк)
7) Боруля був ледачим . (фейк)
8) Мартин бив своїх працівників. (фейк)
9) Боруля так і не усвідомив, що дворянство не головне в житті. (фейк)
10) Боруля спалив документи про дворянство. (так)
Учні обмінюються зошитами й перевіряють відповіді, що з’являються на екрані.
Робота в групах. Проблеми, яких торкається видатний драматург є актуальними й сьогодні. Дехто й у наш час намагається видавати бажане за дійсне. Щоб краще зрозуміти мотиви вчинків головного героя, пропоную його осучаснити і створити йому інтернет - блог. А для цього об’єднаймося в групи. Перед кожним із вас лежить буклет, у якому записано висловлювання персонажів п’єси. З’ясуйте, кому належать слова і займіть місце у тій групі, де є табличка з відповідним іменем.
Кожна група виконуватиме певне завдання, на яке відводимо 5 хвилин:
І група – заповнює сторінку блогу «Особисті дані», відповідаючи на запитання анкети:
Прізвище, ім’я героя ( Мартин Боруля)
Вік (приблизно) - (50років)
Сімейний стан (одружений, має сина та доньку).
Соціальний статус – (шляхтич)
Рід занять – (землероб, орендує землю)
Заповітна мрія – (стати дворянином)
Що робить герой для її здійснення – (через суд хоче довести ,що він дворянин; доньку хоче видати заміж за чиновника, наслідує стиль життя чиновників).
Чим жертвує герой заради мрії – ( відмовляється від власного «Я», втрачає щиру повагу близьких і знайомих, нехтує людськими чеснотами тощо)
ІІ група – від імені Мартина Борулі ведете блогові (щоденникові) записи відповідно до розгортання подій у творі.
(Наприклад:
Учора подав апеляцію щодо визнання мого дворянського стану
Відправив сина до земства на навчання
Відмовив Гервасію просватати Марисю За Миколу
Скоро приїде наречений Марисі, готуємося до сватання
Трагедія усього життя - у дворянстві відмовлено
Усе згоріло, і мов моя стара душа на тім огні згоріла.)
ІІІ група – гості блогу – на сторінку «Думки позаочі» додаєте повідомлення для Борулі, в якому висловлюєте своє ставлення до нього, характеризуючи його слова й вчинки.
(Учням напередодні можна дати завдання скласти цитатну характеристику Мартина Борулі або ж подати завчасно підготовлені цитати)
ІV група - психологічна служба.
Скласти психологічний порадник для Мартина Борулі та його родини
«Як уникнути стресу».
VІ. Підведення підсумків уроку
То хто ж він насправді - Мартин Боруля? ( наївний мрійник, який прагне кращого життя своїм дітям , але захоплюється нездоровими амбіціями й починає видавати бажане за дійсне. Колись працелюбний господар деградує й перетворюється на ледачого, зарозумілого й хвалькуватого пана, нехтуючи віковічними народними принципами моралі. Проте уявлення про дворянство виявилося хибним, бо йде «проти природи» й проти волі його ж дітей, навіть морально калічить їх.)
А чи зустрічали ви таких «боруль» у нашому суспільстві? Наведіть приклади
Як сприймає їх сучасна громада?
Які ще персонажі твору знайшли своє віддзеркалення в сучасному суспільстві?
Прокоментуйте епіграф уроку.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Продовжіть речення
«Найцікавішим мені здалося те, що …»
«Я думаю, що справа не в тому, до якого соціального стану належиш, а в тому …»
«Трагікомедія «Мартин Боруля» для мене — …»
VІІ. Оцінювання учнів ( взаємооцінювання у групах). Учні обговорюють оцінки в групах і виставляють їх у електронні картки оцінювання
VІІІ. Домашнє завдання (диференційоване)
Дібрати народні прислів’я і приказки ( не менше 5), які б розкривали ідею твору.
Скласти фанфік (продовження, переробка) «Життя Степана Борулі» або «Життя Марисі Борулі»
ІX. Враження від уроку (учні, обговоривши в групах, за допомогою безпровідної миші на великому екрані складають діаграму вражень)
Тезаурус
Жанри драматичних творів
Комедія — це драматичний твір, у якому відображається смішне і потворне в житті, висміюються негативні риси людей та соціальні вади.
Трагедія - драматичний твір, в основу якого покладено дуже гострий, непримиримий і життєво важливий для певної епохи конфлікт, що провадить до поразки, часто й загибелі героя.
Трагікомедія —вид [link]
Водевіль — невелика комедійна п'єса (переважно одноактна), якій притаманна проста композиція, динамічний сюжет, дотепність, у ній розмови героїв чергуються з піснями, танцями (наприклад, «Москаль-чарівник» І. Котляревського).
Інтермедія - коротка дія, вигадана або справжня, що розігрується між актами комедії і трагедії, складається із слів, предметів та осіб веселих, що освіжує увагу слухача, не належить до актів і сцен п’єси.
Цитатник
1. «Я – не бидло, і син мій –не теля!.. І щоб уродзонний шляхтич подарував якому-небудь приймаку Красовському свою обиду? Та скоріше у мене на лисині виросте таке волосся, як у їжака…»
2. «Тепер другий світ настав, треба чина, дворянства…»
3. «От сина опреділив у земський суд – самі всі іски поведем! Коли б ще дочку пристроїть за благородного чоловіка…Губернський секретар, ще й регістратор! Якраз для Марисі жених! »
4. «Кому до волів, кому до бумаг»(Мартин – Миколі).
5.«Ти, сину, не дружи з нерівнею, краще з вищими, ніж з нижчими… Трись, трись між людьми, і з тебе будуть люде!»
6. «Воно й самому трохи чудно: то, було, «Мартин, дядьку Мартине», а тепер – пан!..»
7. «Дочка моя дворянка, а твій син… ні дворянин, ні чиновник…, так не приходиться йти дворянці за хлібороба, я тепер на такій лінії…»(Мартин – Гервасію)
8. «Ти осліп від дворянства! І поки ту правду знайдеш, то все хазяйство профиськаєш і все-таки нічого не доб’єшся, і Красовський тебе випре звідсіля… Ми шляхтичі щабльові, що повипадали крізь щаблі своїх, невшитих лубками, возів і розгубились… Одно слово, голопуза шляхта! Нам дворянство так личить, як корові сідло»(Гервасій – Мартинові)
9. «Туди ж – у рідню лізе – умийся попереду!..»(про Гервасія)
10. «Не велиш ні мені, ні дочці робить, сам не робиш, понаймав наймитів, наймичок, хазяйство псується…»(Палажка – Мартинові)
11. «Дворянин – одно, хлоп – друге: сметана – одно, а кисле молоко – друге… Погнався за чорними бровами: брови злиняли, а гонору як не було, так і нема!... Розпитай про всі звичаї дворянські…»(Мартин –Палазі)
12. «А важко і в дворянстві жить: розходу, розходу, – самим робить якось не приходиться…»
13. «Заживу настоящим дворянином: собак розведу,буду на охоту їздить, у карти грать».
14. «От мука мені з цим каторжним Омельком. І вигнав би, жаль, – давно служить, і привик до нього…»
15. «От і благородна кума в пригоді стала. Кумів треба вибирать значних і благородних!»
16. «Чина, дворянство треба любить, а другої любові нема на світі!.. Ох, діти, як хочеться вас бачить хорошими людьми, щоб не черствий хліб їли…» (батько – дочці)
17. «Краще білий хліб, ніж чорний, краще пан, ніж хам. Як тяжко хлопом буть, усіх бояться, усіх лічить вищими од себе!»
18. «Горять червоно, як кров дворянська, горять! Нещасний хлоп Мартин Боруля!.. Тепер ти бидло! А Степан – теля! Рятуйте бумаги! Я сам поїду у дворянське собраніє, у сенат поїду… Згоріли… Тисяча рублів згоріла, половина хазяйства пропала, і все-таки – бидло!»
19. «Вчіть дітей своїх, щоб онуки мої були дворянами».
20. «Все згоріло, і мов моя стара душа на тім огні згоріла!.. Як мені легко робиться, наче нова душа сюди ввійшла, а стара, дворянська, попелом стала».