Урок Написання похідних прийменників разом і окремо. Дефіс у прийменників

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Тема:

Написання похідних прийменників разом і окремо. Дефіс у прийменників.

Мета:

  • вчити учнів писати похідні прийменники, разом, окремо і через дефіс, відрізняти омонімічні слова від прийменників;

  • формувати вміння групувати за певними ознаками мовні явища;

  • розвивати критичне мислення, бажання шукати і знаходити;

  • виховувати пізнавальний інтерес до рідної мови, любов до українського слова, наполегливість у навчанні;

  • формувати комунікативну та соціальну компетентності.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань

Обладнання: Підручник, екран-проектор, роздавальний матеріал, сигнальні картки, оцінні листи.

Методи, прийоми і форми роботи:слово вчителя, робота в парах, робота в групах, робота з підручником, музичне прослуховування, метод «Мікрофон», «Коло ідей», мовна гра, вибірковий та коментований диктанти



Хронометраж уроку

Перебіг уроку

  1. Організаційний момент. Цілевизначення й планування уроку

  1. Слово вчителя

Учитель: Любі учні, шановні гості! Наш сьогоднішній урок буде не схожий на попередній. Він буде нестандартний (мультимедійний урок - презентація).

Звертаю вашу увагу на те, що клас об’єднаний у творчі групи. Отже, на уроці у нас присутні:

1 група «Мовознавці»

2 група «Пошуковці»

3 група «Митці»

(Групи по черзі проголошують свої девізи)

1 група «Не кажи не знаю – кажи навчусь»

2 група «Шукати і знайти, знайти і не здаватись»

3 група «Як парость виноградної лози – плекайте мову».

Отже, розпочинаємо нашу спільну працю, я зичу всім успіху. Хочу, щоб урок став для вас святом. Пам’ятайте, що свято – це особливий стан душі, а поруч завжди вірні друзі. Перед вами на партах лежать символічні голуби-птахи злагоди, миру, дружби. Напишіть вашому сусідові побажання щодо нашого уроку.





  1. Актуалізація і перевірка опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання.

Взаємоперевірка в парах вправи за підручником. На екрані схема – шпаргалка.

Максимальна кількість балів – 3 бали















  1. Мовна гра – розминка «Так чи ні» (на екрані)

Кількість балів – 2,5 б

  1. Прийменник служить для з’єднання однорідних членів речення (Ні)

  2. Прийменники за будовою поділяються на прості й складені (Ні)

  3. Для – простий прийменник (Так)

  4. У реченні Край рідний мій. Слово «край» - прийменник (Ні)

  5. Похід – простий прийменник (Ні)

  6. За походженням прийменники поділяються на похідні й непохідні (Так)

  7. Без – непохідний прийменник (Так)

  8. У словосполученні «підійшов близько» слово «близько» - прийменник (Ні)

  9. У сполученні слів навколо хати слово навколо – прийменник (Так)

  10. Із - за, попід – похідні, складені прийменники (Так)

  1. Вибірковий диктант «Знайди мене»

(на фоні тихої музики учитель читає вірша)

Протягує руку Прийменник.

  • Прийми, - йому каже Іменник.

Прийменник: - Я не приймаю,

Бо права такого не маю.

Кожен з нас – це слово окреме,

Тому ти тримайся окремо від мене.

Та куди б не сховався Іменник:

На столі й під столом,

У селі й за селом,

Біля лісу, коло ставу,

У театрі, на виставі.

Вчепився за нього хвостом

І міняє так часто хвоста

Наш іменник, мабуть, неспроста.

Тільки правило знайте просте.

Хвіст той ніколи не приросте

(Учні перевіряють правильність виконаного завдання).

Кількість балів – 1,5 б

Учитель. Зробимо висновок за правилом

«Прийменник як частина мови»

(На екрані тема уроку)

  1. Оголошення теми, мети і завдань уроку

  1. Проблема

  • А як би ви написали прийменники:

Попід, із-за, навколо, понад?

  • Хто впевнений у своїх припущеннях на всі 100%?

  • До якої групи за походженням належать ці прийменники

  1. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення

(нам екрані проектора завдання для 3 груп однакове)

Робота виконується на швидкість. Група, яка впоралась перша підіймає сигнальну картку (картки різного кольору). (Завдання на екрані)

  1. Проведіть дослідження: поділіть прийменники на групи, запишіть у 3 колонки: «Разом», «Окремо», «Через дефіс»

Із за, по під, з під, з попід, задля, за\лежно\ від, в\наслідок, з\поміж, з\за, в\здовж, відповідно\до, по\над

  1. Завдання для кожної групи

I гр. «Мовознавці»

Завдання: спробуйте сформулювати тезу: які з похідних прийменників пишуться разом.

II гр. «Пошуковці».

Завдання: сформулюйте правило, за яким треба писати похідні прийменники окремо.

III. гр. «Митці»

Завдання: спробуйте сформулювати правило, за яким треба писати похідні прийменники через дефіс.

Перевірка результатів методом «Коло ідей»

  1. Робота з підручник. Зіставте свої припущення й гіпотези з матеріалом підручника. Зробіть висновок.

Кількість балів – 1,5 б

ІV. Виконання вправ на застосування й закріплення вмінь і навичок.

  1. Коментований диктант

З-під води, із-за рогу будинку, задля задоволення, поміж деревами, вздовж вулиці, згідно з наказом, наприкінці року, заради щастя, попід вікнами, протягом місяця, з-поміж учнів, посеред столу, поперед себе, через вікно, з-понад дві тисячі.



  1. Робота в групах. (завдання на екрані).

Крок I

Завдання для «Мовознавців»: прочитайте, проаналізуйте поданий зразок і спробуйте розкрити дужки, поясніть свій вибір.





Крок II

Завдання для «Пошуковці»: прочитайте, проаналізуйте поданий зразок, поясніть правопис омонімічних слів.









Крок III

Завдання для «Митців»: побудуйте речення, використавши подані словосполучення.





Перевірка. Кожна група аналізує по одному кроку.

Кількість балів – 1,5 б

  1. Творча робота в групах «Спільний проект»

(на екрані ілюстрація)

Підготуйте письмову розповідь (5-6 речень) за ілюстрацією. Вживайте прийменники: біля, поруч, поблизу, з-під, навколо, із-за.

Читання складених творів.

Кількість балів – 1,5 б

  1. Самооцінювання й оцінювання. Рефлексія.

Робота оцінювальними картками .

  1. Домашнє завдання диференційоване. (1хв.)

  1. Опрацювати теоретичний матеріал параграф 34 ст. 235 - 240

  2. Скласти речення зі словами: в бік - вбік, по своєму , по-своєму, із-за хмар

  3. Вправа 460.

  4. Творче завдання високого рівня. Скласти казку про прийменник, використавши матеріал параграфа 34.

  1. Підбиття підсумків

«Мікрофон»

  1. Сьогодні я навчився (навчилась) ……

  2. Тепер я знаю ….

  3. Мені потрібно ще працювати над ….