Конспект уроку української літератури
Тема уроку. Майстерність психологічного аналізу внутрішнього світу людини або контраст життя і смерті в новелі Михайла Коцюбинського «Цвіт яблуні»
Мета: допомогти учням збагнути специфіку імпресіоністичного твору; пояснити глибокий психологізм та особливості композиції , поглибити знання про новелу; розвивати уяву, вміння бачити і чути, пояснити символічні образи; виховувати гуманізм, співчуття, співпереживання.
Обладнання: портрет М. Коцюбинського, фотоілюстрації цвіту яблуні, мелодія, яка навіює сум, та оптимістична; смужки паперу різних кольорів.
Епіграфи: Смерть – це закон, а не кара.
Сенека
Зноси з гідністю те, що змінити не можеш.
Сенека
Якщо після моєї смерті триватиме життя,
то чому ж мені вдаватися в тугу?
Г. Тютюнник
Хід уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми і мети уроку. Запис дати і теми в зошит.
2. Робота з епіграфами.
- Прочитайте вислови. В кінці уроку скажете, який із них найбільш підходить до теми уроку.
3. Проблемне питання.
- У ході уроку дайте відповідь на питання: « Чи правильно стверджувати, що М. Коцюбинський по-справжньому знайшов себе тільки в імпресіонізмі?»
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності.
- Що таке імпресіонізм?
- Назвіть основні ознаки імпресіонізму.
ІІІ. Опрацювання нового матеріалу.
1. Прийом «Думка-речення».
«Цвіт яблуні» - твір про…
2. Бесіда:
- Яке враження залишилося у вас після прочитання новели?
- Що вас найбільше вразило?
- (Звучить сумна мелодія). До якого епізоду найбільше підходить мелодія, що звучить?
3. Аналіз новели.
- М. Коцюбинський назвав новелу етюд. Чому?
- Від чийого імені ведеться розповідь? Що ви дізналися про головного героя?
- Перекажіть сюжет новели. Яким постає ліричний герой на початку твору?
- Який прийом використовує письменник, щоб передати психологічний стан ліричного героя? (Потік свідомості).
- Чи можна вважати письменника жорстоким егоїстом, якщо його творча свідомість фіксує всі етапи перебігу тяжкої хвороби й агонії вмираючої дитини?
- Доведіть, що батько невимовно страждає від горя.
- Чи подібні переживання розповідача та його дружини? Чим відрізняються?
- Чому в новелі немає діалогу?
4. Робота в парах.
Доведіть, що автор показує роздвоєння головного героя, який є одночасно вбитий горем батько і талановитий митець. (СПриклади з тексту).
5. - В якому просторі перебуває герой? (Закритий. Кабінет)
- Де вихід із нього? (Вікно, двері). Куди веде вихід? (Сад)
[pic]
(Звучить оптимістична музика. Фото яблуневого цвіту).
6. Створення кадрів до кінофільму.
- Якби ви знімали кіно, які характерні деталі ввели б у кадр? Яке освітлення? Поясніть свій вибір.
І кадр. Напівтемний кабінет, лампа, «послана на кушетці й неторкана постіль особливо ріже око».
ІІ кадр. «За чорними вікнами лежить світ, затоплений ніччю».
ІІІ кадр. «… є щось нове. Певно сіре вікно».
ІV кадр. «Цвіт яблуні. Сонце вже встало і золотить повітря».
7. Кольористика.
- Прослідкуйте за текстом новели, які кольори будуть відповідати кожному кадру. (І-2 – чорні вікна, жовте полум’я свічки, чорне море, чорні крила, чорні хвилі;
3 – сіре вікно, сірі меблі, зелені луки, жовте полум’я свічки, білі рядна, посиніле несміливе світло, сіра хата;
4 – сонце золотить повітря, цвітуть яблуні, блакитне небо, рожеві платочки, зелена чашечка, біла сукеночка, жовті капчики, золоте проміння). Учитель відтворює кольоровим папером кожен кадр.
- Як змінилися кольори в новелі? Про що це говорить?
8. Що символізує цвіт яблуні? Які ще є символи в новелі?
ІV. Підсумок уроку.
- Чому пам'ять митця в етюді названо «нерозлучним секретарем»?
- Який мотив у творі є провідним?
- Назвіть основні ознаки імпресіонізму в новелі.
- Дайте відповідь на проблемне питання нашого уроку.
- Який вислів ви взяли б за епіграф до сьогоднішнього уроку? Прокоментуйте свій вибір.
- Метод «Незакінчене речення»
Прочитавши «Цвіт яблуні», я усвідомив(ла), що…
Домашнє завдання.
1. Вивчити матеріал підручника.
2. Прочитати повість «Тіні забутих предків».
Підготувати відповідь на запитання «Яке враження справило світобачення та вірування гуцулів на Михайла Коцюбинського».