Безсполучникове речення. Смислові відношення між простими реченнями. Розділові знаки (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Конспект-уроку з української мови в 9 класі

Учителя Кузнецової Надії Андріївни

СШ№63 міста Маріуполя

УРОК


Тема: Безсполучникове речення. Смислові відношення між простими реченнями. Розділові знаки (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).


Мета: 1. Навчити учнів бачити проблеми і вміти приймати рішення, характеризувати безсполучникове речення, визначати смислові відношення і засвоювати вивчене про смислові зв’язки у безсполучникових складних реченнях; інтонаційно правильно читати складні речення;

2. Розвивати уміння і навички розставляти розділові знаки у безсполучниковому складному реченні, аналізувати, зіставляти мовні факти, робити узагальнюючі висновки; самостійно працювати з підручником; отримувати і використовувати інформацію, сприяти розвитку логічного мислення, проводити експеримент щодо перебудови сполучникових речень у безсполучникові;

3. Виховувати любов до рідного слова.


Обладнання: підручник з української мови, опорний конспект уроку у схемах: складне речення, види складних речень, розділові знаки у безсполучникових складних реченнях, смислові відношення, інтонація; сполучники, які можна вставити; графічні схеми.




Тип: урок засвоєння нових знань.





ХІД УРОКУ


І. Актуалізація опорних знань.

Мозковий штурм ( 2 – 3 хв.)

- Як поділяються складні речення в залежності від наявності чи відсутності в них сполучників чи сполучних слів?

- Напишіть види сполучникових складних речень. Яка різниця між ними?



ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Мусим добре знати: крім весни і літа, є

Ще в нашім серці осінь і зима.

М. Ткач


Безсполучникове складне речення

Однорідні частини

(синтаксично рівноправні)

Неоднорідні частини

(одне з яких пояснює інше)


Смислові відношення

1. Одночасність дій, явищ;

2. Часову послідовність;

3. Зіставлення і протиставлення змісту одного речення зі змістом іншого.

1. Умова – наслідок;

2. Причина – наслідок;

3. Зі значення часу;

4. Коли друге пояснює перше;

5. Зі значенням причини.


  1. Снігу меншає, чорними латами криється земля. (У. Самчук).

  2. Минула осінь, одвіяла – відхурделила зима, настала бентежна пора рясту. (М. Стельмах).

  3. Стояла тиша , чути було шепіт сніжинок з пожовклим листям. (В. Гжицький).

  4. Розтанули сніги, збігли струмки і струмочки. (Ю. Збанацький).

  5. Стояв свіжий осінній надвечірок, морозець ще не заганяв людських рук у кишені. (І. Сенченко).

  6. Тихо в лісі: ніщо не шеберхне. (М. Коцюбинський).

  7. Небо заволоклося сніглвими хмарами, рвучкий вітер забивав дух.


План роботи

Вивчаючи БСР, учні повинні засвоїти такі поняття:

  • інтонація БСР;

  • смислові відношення БСР;

  • синонімія БСР із ССР і СПР;

  • розділові знаки БСР.


  1. Вправа-дослідження.

Пригадайте прислівя та приказки, крилаті вислови. Простежте, як впливає інтонація речень на розділові знаки. Сформулюйте висновок про співвіднесеність інтонації з розділовими знаками.

У січні кімнатні птахи мовчать – холод ще триматиметься.

Вік живи, вік учись.

Іду дивлюсь: мій край, моя земля.

Таким чином:

  • якщо для БСР характерна інтонація переліку, то між його частинами ставиться кома або крапка з комою;

  • якщо для БСР характерне зниження голосу в кінці першої частини, то ставиться двокрапка;

  • якщо для БСР характерне підвищення голосу в кінці першої частини, то ставиться тире.


  1. Робота з текстом.

Прислівя і приказки – стислі крилаті вислови: в них зібрано житейську мудрість і філософію народу.

Своїм мовним багатством і змістовим розмаїттям українські прислів’я і приказки охоплюють усі сторони життя людини: її погляди на світ, суспільні явища, громадські та родинні взаємини, побут тощо. Люди кажуть: „Посієшь вчасно – збереш рясно”. І жодного слова звідси не викинеш: тут сконцентровано багатовіковий досвід народу.

Завдання: випишіть БС речення, накресліть схему, вкажіть смисловий зв’язок БСР.

  1. Розподільний диктант. Розділові знаки у БСР.

  2. Слово вчителя.

Безсполучникові структури співвідносяться зі сполучниковими: одні речення можна легко перетворити у складносурядні, інші – складнопідрядні. Наприклад: Світило сонце, парувала земля. Сіли перепочити і раптом помітили: хтось до них іде. Сіли перепочити і раптом помітили, що хтось до них іде.


Однак іноді безсполучникові складні речення важко перетворити чи взагалі неможливо перетворити у сполучникові. Це буває тоді, коли між складовими частинами пояснювальні відношення. Наприклад: І мало не всюди сходило на одне: надії відцвітали, мов сади.


ІІІ. Підсумок уроку.

Зверніть увагу на епіграф уроку. Яке за будовою це речення? Який смисловий звязок? Чому саме двокрапка у цьому реченні?


IV. Домашнє завдання.

Скласти навчальний посібник з теми: „Безсполучникове складне речення”. Клас поділено на чотири групи. Кожна із груп повинна створити власний проект вивчення БСР.

І група – науковці (монологічний виступ);

ІІ група – стилісти;

ІІІ група – дослідники;

IV група – журналісти.