Урок по украинской литературе на тему Повторення й узагальнення вивченого з теми Гумористичні твори

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ТЕМА: Повторення й узагальнення вивченого з теми «Гумористичні твори»


МЕТА: закріпити вивчений матеріал з теми, викликати інтерес до читання літератури взагалі й гумористичної зокрема; розвивати кмітливість, артистичність, зв’язне мовлення, образне і логічне мислення; виховувати почуття гумору, оптимістичне світобачення, почуття міри й такту.


ОБЛАДНАННЯ: портрети письменників-гумористів, ілюстрації до вивчених творів, збірки творів українських гумористів.


ХІД УРОКУ


  1. Повідомлення теми та мети уроку

  2. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя:

Кажуть, щира усмішка додає життя, отже, більше смієшся – довше живеш.

Гумор у житті українців здавна в пошані: він не лише розважав, інколи й рятував. Тому й не дивно, що до наших днів зберігся український гумор. Закарбований у народних байках, анекдотах, гуморесках. У розділі «Гумористичні твори» ви ознайомилися з байками Л. Глібова, оповіданнями С. Васильченка, гуморесками С. Олійника та П. Глазового, співомовками С. Руданського.

  1. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Інтерактивна вправа.

Гумор, сміх, усмішка – гарні веселі слова. З ними людина стає бадьорішою. Спробуємо визначити, що ж це таке. Розпишемо ці слова за асоціаціями.


Г – гарний

У – усмішка, успіх

М – молодість, мистецтво

О – образність, обережність, образа

Р – радість, регіт, розум


С – сила, світлий

М – мудрість, музика

І – інтелігентність, індивідуальність

Х – хороший, хитрий, хоробрий


А тепер спробуємо скласти з асоціативними словами міні-твір.


Гумор – це щось гарне, те. Що викликає усмішку, сприяє успіху у спілкуванні. Тактовно, в міру використовувати гумор – це велике мистецтво. Яке вказує на молодість душі та її мудрість. Для справжнього гумору характерна образність, уміння порівнювати явища. Але при цьому треба виявляти обережність, щоб нікого не образити. Гумор викликає сміх і навіть регіт, приносить радість, якщо використовується з розумом.

Добрий сміх викликає світлі почуття. Він вказує на силу людини, якщо вона вміє посміятися над собою. Гарний сміх – це музика душі, її мудрість. Він говорить про інтелігентність людини. Її індивідуальність. Не хитрий, не лукавий сміх теж хороший. Хоробра та людина, яка не боїться посміятися над своїми вадами.


    1. Діти, ми вже з вами вивчили жанри гумористичних творів, художні засоби, які в них часто використовуються, отже, завдання: розгадати кросворд .



ГОРИЗОНТАЛЬ :1.Прізвище відомого українського поета-гумориста. 2. Відображення смішного в життєвих явищах і людських характерах у доброзичливому, жартівливому тоні. 3. Літературний жанр, створений С. Руданським. 4. Невеликий, здебільшого віршований повчально-гумористичний чи сатиричний твір алегоричного змісту. 5. Художній засіб, побудований на перебільшенні. 6. Різке, їдке висміювання негативного.


ВЕРТИКАЛЬ: 1. Український письменник, який мав псевдонім «дідусь Кенир». 2. Невеликий гумористичний твір, схожий на анекдот. 3. Автор твору «Пан та Іван в дорозі». 4. Український поет-гуморист. 5. Показ людей в образах тварин, рослин, предметів та явищ. 6. Оповідна частина байки.7. Повчальний висновок у байці.


IY. Закріплення знань, умінь та навичок.


  1. Читання учнями напамять гуморесок, байок, усмішок.


  1. Конкурс «Відгадай загадку».


Письменники – гумористи черпають своє натхнення в народному гуморі. А він присутній майже в усіх жанрах фольклору. Хіба не кумедними є такі прислівя:

У бороді гречка цвіте, а в голові й на зяб не орано.

Добрий, як із курки молоко, а з верби петрушка.

На вгороді бузина, а в Києві дядько.

Не показуй жабі дзеркало – вона й сама знає, що красуня.


(Діти називають свої прислів’я, команди отримують фішки)


Пропоную конкурс: хто найбільше відгадає жартівливих загадок( кожному, хто відгадав дається кружечок з кольорового паперу).

Чого на ярмарку не купиш? ( Розуму).

На якому полотні не можна вишивати? ( На залізничному).

На яке питання не можна відповісти «так»? ( Ти спиш?).

Чим бігала корова, коли маленькою була? (Телям).

Чого кінь через дорогу переходить? (Бо не може обійти). Від чого ворона чорна? (Від дзьоба до хвоста).

Чому корова лягає? ( Бо сідати не вміє)

Що треба для обіду? (Ложку). Що можна побачити із заплющеними очима? ( Сон).

Татове і мамине дитя, але не їхній син. Хто це? (Донька).

Чим вечір кінчається, а ранок починається? (Літерою «р»).

Коли дурень мудрий? (Коли мовчить).

Чому нові туфлі купують? (Бо даром не дають).

З якого посуду не їдять? (З порожнього).

Що на голові по мосту ходить? (Капелюх).


  1. Перевірка творчих робіт.


Гумор присутній усюди, він поруч з нами у повсякденному житті. Ми часто потрапляємо у ситуації, які . як кажуть, навмисне не вигадаєш. А шкільний гумор – особливий. Вам було завдання: скласти вдома гумореску на тему із шкільного життя. То ж послухайте твори наших юних гумористів, можливо, у них хтось впізнає себе.


( Учні читають самостійно складені гуморески)


  1. Інсценівка гумористичної пісні « Ой, під вишнею, під черешнею».

Коли говоримо про гумор не можна не згадати українські народні пісні. З окремими їхніми видами ви ознайомилися на уроках української літератури. Згадаймо, які види народних пісень ми вже вивчили? Хочу сказати, що окремий вид становлять пісні – жартівливі. Вони піднімають настрій, викликають позитивні емоції, змушують замислитися над вадами свого характеру та поведінки.

Пропоную послухати жартівливу пісню у виконанні учнів 6 класу.


Y. Підведення підсумків, визначення переможців.



YI. Домашнє завдання.

Підготуватися до тематичного оцінювання.