Разработка урока Часи дієслів

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема. Минулий час. Зміна дієслів у минулому часі.


Мета: поглибити знання семикласників про часи дієслова, зокрема про минулий час; з'ясувати, яку дію означають дієслова у минулому часі, які зміни дієслів у минулому часі відбуваються, визначити формотворчі суфікси; удосконалити загальнопізнавальні вміння й навички, визначати час дієслів та вирізняти минулий час дієслів від інших; розвивати творчі вміння доцільно використовувати дієслова минулого часу в монологічних та діалогічних висловлюваннях.


Обладнання: таблиці, підручник.


Внутрішньопредметні зв'язки:


Лексикологія: вживання дієслів-синонимів, дієслів-антонімів, засвоєння коломийки, до складу якої входять дієслова минулого часу.


Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі повторення.


Хід уроку


І.Організаційний момент.


ІІ.Оголошення теми та мети уроку.


ІІІ.Актуалізація опорних знань учнів.

Фронтальне опитування.

-Яку тему ми вивчали на минулому уроці?

-Яку дію називає теперішній час?А минулий час?

-За чим змінюється теперішній час?

-За чим змінюється минулий час?


IV.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

Коментар вчителя.

Дієслова минулого часу творяться від основи інфінітива (без суфікса – ти, - ть) за допомогою суфікса – в у чоловічому роді, суфікса – л у жіночому й середньому родах та в множині. Н.:читати – читав, читала, читало, читали.

-За допомогою яких суфіксів творяться дієслова минулого часу в українській та російській мовах?Висновок.

У дієсловах з основою, що закінчується на приголосний, суфікс – в у чоловічому роді зникає. Н.: бігти - біг, нести – ніс.

Винятки: плести – плів, прясти – пряв, мести – мів, брести – брів.

У дієсловах минулого часу без суфікса відбувається чергування [о], [ е] - [і ].

Н.: рости – ріс, везти – віз.

Ненаголошений суфікс – ну – може випадати.Н.:мерзнути – мерз, мерзла, мерзло, мерзли.Більш уживана в літературній мові форма без суфікса.


V. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми.


1.Тест.

Спишіть. Підкресліть у кожному рядку зайве слово. Поясніть свій вибір.

1)Ходив, співав, думаю,шив.

2)Робила,б'ємо, кохала, спала.

3)Писали, йшли, вірили, живуть.


2.Діаграма Вена.

Користуючись таблицею підручника (стор.38), проведемо дослідження та складемо діаграму Вена.

-Що таке діаграма Вена?

[pic]


3.Фізхвилинка.

Коломийка.

Дієслово ми вивчали на уроках в школі.

Веселилися, співали, танцювали в колі.


4.Розгадати кросворд.

Вписати в порожні клітинки дієслова відповідно до поаних характеристик.


1. Дієслово недоконаного виду у формі минулого часу однини чоловічого роду, що означає „зображувати кого - ,що – небудь олівцем, пером, фарбами”.

2. Синонім до слова глядіти у формі минулого часу однини жіночого роду.

3. Дієслово у фразеологізмі носити воду решетом у формі минулого часу множини.

4. Антонім до слова будувати у формі минулого часу однини чоловічого роду.

5. Дієслово, утворений від прикметника лютий, у формі минулого часу однини середнього роду.

6. Видова пара до дієслово вишивати у формі минулого часу однини жіночого роду.

7. Дієслово у фразеологізмі йти навпомацки у формі минулого часу однини чоловічого роду.

5. Сигнальні картки.

У кожного на парті сигнальні картки. Я називаю дієслова, а ви, визначивши час дієслів (теп. чи мин.) швидко реагуйте, піднявши сигнальну картку з відповілною буквою (т. чи м.)

Сиджу, говорили, приходив, навчаюся, пишу, сміялася, дивився, моргають, вишивала, пищало.


6.Поетична хвилинка.

Минулий час

Так не був я на уроці –

Заболіло мене в боці;

І кололо, і крутило,

Аж на перерві одпустило.

Я?Не вивчив?!Це вже образи!

Я учив – чотири рази:

Двічі вдома, двічі в школі

І не був я на футболі.

І не був на дискотеці,

А в сільській бібліотеці.


Вдома сам зварив я юшку,

Вишив хрестиком подушку,

Вивчив байку про життя,

Здумав викинуть сміття-

І ось там на смітнику,

Знов штрикнуло у боку.


Тож не був я на уроці

Через біль у власнім боці.

Г.Фалькович


7.Лінгвістична естафета.

Використовуючи ноти ( до, ре,мі, фа,соль, ля, сі, до),утворити дієслова минулого часу.

Н.:до – домалював, ре – ревів, мі – місив, фа – фарбував, соль – солила, ля – лякали, сі – сіяв, до – добив...

Дослідити чи змінюється лексичне значення дієслова сіяти від зміни наголосу.

Проілюструвати це на прикладах самостійно складених речень. Н.:На полях сіяли озимину. Обличчя сіяло від рад ості.

Розібрати дієслово сіяли за будовою.


VI. Систематизація й узагальнення знань.

Рефлексія

Я навчилася...

Я згадав...

Я зрозуміла...

Я вважаю...

Мені сподалось...


VII. Домашнє завдання: 1)§8 (стор.38), вправа 70;

2)Скласти розповідь про відомого співака,

використовуючи дієслова минулого часу.