Урок по украинскому языку на тему Простое предложение. Способы связи слов в предложении. Классификация. Стилистика простого предложения (Урок проводится в форме украинских вечорниць - 8 класс)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: Просте речення . Способи з’язку слів у реченні. Загальна класифікація простого речення. Стилістика простого речення. Урок проводиться у формі українських вечорниць

Клас: 8

Мета: 1. Повторити та узагальнити знання учнів про словосполучення,поділ речень за метою висловлювання, за наявністю головних членів речення, другорядних членів речення, повні та неповні речення, ускладнені речення.

2. Набуті знання,вміння та навички закріпити вправами і використовувати на практиці.

3. Виховувати любов до української мови, повагу до українських традицій та звичаїв.

Тип уроку: узагальнення та систематизація ЗУН.

Обладнання: підручник, картки, плакати по темі,диски з народними українськими піснями

Хід уроку:

1. Доброго дня,любі діти та шановні гості! Ми раді вітати всіх присутніх на нашому уроці-святі і з радістю приймаємо вас до нашого гурту. Адже сьогодні ми проводимо незвичайний урок з української мови у формі українських вечорниць.Чому ми вибрали таку своєрідну форму проведення? Тому що це продиктовано самим часом,адже в цей період молодь в Україні готувалась також до відпочинку на вечорницях.

2. Оголошую тему та мету уроку.

3. Починаємо наш урок точнісінько так,як на українських вечорницях,до яких молодь заздалегідь готувалася і чекала з нетерпінням. Ми також підготуємося і перевіримо домашнє завдання.

І. Перевірка домашнього завдання.

  1. Бесіда з учнями по темі «Словосполучення».

  • Що вивчає синтаксис?

  • Що таке словосполучення?

Словосполучення – це поєднання двох або більше повнозначних слів, пов’язаних за смислом і граматично і називає не тільки предмет або дію, а й ознаку предмета або дії.

  • Що не є словосполученням?

( поєднання підмета і присудка, однорідні члени речення)

Не є словосполученнями ще фразеологізми ( бити байдики), поєднання іменників та займенників із прийменників ( до них), дієслова з частками ( так зробив), складені форми слів майбутнього часу(буду співати),ступені порівняння прикметників(більш яскравий), відокремлений зворот й слово, з яким вони співвідносяться.

  • Як класифікуються словосполучення за головним словом?

  • Типи словосполучень за головним словом:

  • Іменні: іменникові – хоробрий хлопець.

Прикметникові – страшенно веселий.

Займенникові – кожна з вас.

Числівникові – перший у всьому.

  • Дієслівні: віддав мені.

  • Прислівникові: дуже гарно.

  • Типи словосполучень за залежним словом:

  • Додаткові: іду до тебе.

  • Означальні: гарний хлопець.

  • Обставинні: прибирати сьогодні.

  • Які способи зв’язку слів у словосполученні відомі?

Між словами в словосполученні – підрядний зв’язок ( це поєднання синтаксично нерівноправних елементів).

  • Хто може зараз на основі власних прикладів пояснити кожен з трьох типів підрядного зв’язку.

Узгодження: медвяний запах;

Керування: запах осінього листя; змилуватися краєвидом;

Прилягання: духмяно пахло; весело співала.

  1. Бесіда з учнями по темі «Речення»

  • Які члени речення складають його граматичну основу?

  • Що таке підмет?

  • Якими частинами мови він виражається?

  • Що позначає присудок?

  • Які бувають присудки і якими частинами мови вони виражаються?

  • Які члени речення називаються другорядними?

  • Для чого використовуються розділові знаки у реченні?

  • Назвіть групи розділових знаків.

4.Підготувалися до вечорниць чудово. Дякую. Не будемо гаяти часу і перейдемо до роботи, яку виконувала молодь на вечорницях. До дошки запрошую троє сміливців, а решта виконують завдання на карточках.

(традиційно на вечорницях кожен відповідав за доручену справу,наприклад, дівчата пряли, а хлопці рубали дрова та ін.)

  1. Робота з картками.



Картка №1.



Укражіть ряд правильно побудованих словосполучень.



  • __ Завдати шкоди, відповідати за доручену справу, послати за кухаркою;

  • * Ходити на вечорниці, брати участь, працювати вечорами;

  • __ Подякувати приятеля, розкласти по полицях, приходити по суботам.



Картка №2.



Укражіть ряд правильно побудованих словосполучень.

  • __ хворий нежиттю, наслідувати дорослим, завдати неприємностей;

  • __ зустрічатися по суботах, по висновку старшини, пройтися по коридорам;

  • __ збирати гриби, відсутній через хворобу, виховувати дітей.



Картка №3.



Укражіть речення, в якому граматична основа визначена правильно.

  • * Схід сонця ми спостерігали з високого пагорба.

  • __ Так намалювати тварину не кожен зуміє.

  • __ Хлопець з переляку п’ятами накивав.



Картка №4.



Укражіть речення, в якому граматична основа визначена правильно.

  • __ Козаки рвонулися відбивати напад татар.

  • __ Дівчина прагнула скоріше стати на власні ноги.

  • * Білу сукню вона одягне на свято.



Картка №5.



Укражіть речення, в якому граматична основа визначена правильно.

  • __ Свій подарунок він сховав у кущах.

  • * Мій син буде працювати на городі.

  • __ У саду почали червоніти вишні.



Картка №6.

Визначити типи словосплучень за головним словом.

Повага до старших, старший від брата, двоє братів, хтось із них, трудитися в полі, дуже добре (ім., прикм., числ., займ., дієсл., присл.).

Картка №6.



Визначте тип підрядного зв’язку.

Рання осінь (узг.), осінь і зима, надзвичайно вдалий (прил.), до процесу, він і вона, не білити хату (кер.), наше село (узг.), наближатися до оселі (кер.), село живе, розповідати посміхаючись (прил).

Завдання на дошці:

1-ий учень

1)Виконати синтаксичний розбір словосполучень звичаї народу, свято праці і відпочинку

2) Морфемний розбір слова звичаї

3)Назвати мякі приголосні звуки в першому словосполученні

2-ий учень

1)Скласти речення за схемами на дошці

2)Морфемний розбір будь-якого слова із складеного речення

3)Назвати тверді приголосні звуки у слові

3-ій учень

1)З речення Ми наліпили вареників смачненьких та запросили до нас хлопчиків гарненьких виписати можливі словосполучення

2)Морфемний розбір слова гарненьких

3) Назвати мякі приголосні у словах цього речення

Коментований диктант для всіх

Один з учнів пояснює вживання головних членів речення.

Ми з батьком перші помітили качок. (скл. Підм.).

Заєць ну тікати. (прост.прис.)

Так, я хочу крізь сльози сміятись… (скл.дієсл.прис.)

Мій дід теж Матвієм звався (скл.імен.прис.)

Лінощі – погана звичка. (скл.імен.прис.)

Коли ішли удвох з тобою вузькою стежкою по полю, я гладив золоте колосся… (прост.прис.)

5.Пропоную відпочити і розгадати народні загадки

6. А зараз надійшов час для розваг. Ми проведемо гру «Ланцюжок».

(пояснюю умову: кожен по-порядку (ланцюжок) складає і озвучує по одному реченню так, щоб був зв”язний текст «Українські вечорниці». Учні повинні уважно слухати попереднє речення і доречно, за змістом, не уникаючи звязку між реченнями, скласти текст-розповідь)

7.Український фольклор багатий різноманітними повчальними прислівями та приказками, без яких не обходилось жодне свято.

(на дошці записані прислівя (їх початок), а діти доповнюють їх другорядними членами речення. Читають і записують в зошити)

  1. Друзі пізнаються в ……..біді.

  2. Треба нахилитися, щоб з……криниці…..води напитися.

  3. Кожному мила ….своя….сторона.

  4. І стіни мають….вуха…

  5. Нагадав…козі…смерть.

8. Що ж це за вечорниці без пісень? Адже українська пісня – це душа народу. Останнє завдання: слухаючи українську народну пісню, не тільки насолоджуватись, але й попрацювати, виписуючи слова з вивченими орфограмами. (учень пояснює орфограми, інші доповнюють.

9. Підсумовую зроблене на уроці, складаючи схему українських вечорниць за схемою простого речення

Українські вечорниці

Гумор танці пісні

10. Дякую всім гостям за увагу , а дітям – за плідну роботу. Працювали всі (оголошую оцінки) старанно і склали іспит не тільки на знання з української мови, а й кращих українських звичаїв і традицій.

Учень: Скільки б ми не працювали,

Але вже кінчати час.

Тому кращі побажання зараз ви прийміть від нас:

І у вас, і в нас хай буде гаразд!

Щоб ви і ми щасливі були!