План-конспект уроку з української літератури Євген Гребінка Вдмежий суд.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


[pic]







Конспект уроку

за творчістю Є.Гребінки

[pic]









Тема уроку. Євген Гребінка. «Ведмежий суд». Оригінальна самобутність

твору. Несправедливість, крутійство судових чиновників;

безсоромне грабування трудового народу. «Човен» - одна з

перлин романтичних балад.

Мета уроку: ознайомити учнів з життям і творчістю Євгена Гребінки;

розвивати в школярів уміння розкривати образи твору, давати

зв,язну характеристику персонажам, пояснювати їхній

алегоричний зміст, виразно читати поетичні твори;

виховувати в учнів читацькі нахили, любов до українського

слова, прищеплювати риси доброти і людяності.

Обладнання: портрет Є. Гребінки, його твори, підручник, кросворд.

Література. Бандура О.М., Волошина Н.Й. Українська література. Підручник

для 8 класу.-К.: Освіта,1992.- С.44-50.

Морозова Л. Г. Українська література. 8 клас: Плани-конспекти

уроків. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2002.- С.46-50.

Неділько В. На світанку нової української літератури.//

Є. Гребінка . Ведмежий суд.- К.: «Веселка», 1967.- С.3-22.



Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя.

Линуть Чорним морем козацькі чайки, лунає над синіми хвилями пісня – повертаються славні запорожці з походу. Добре пополохали вони хана кримського, невіру бусурманського. Довготам,ятатиме Бахчисарай чубатих лицарів, які човнами море перепливали, братів із неволі тяжкої визволяли.

Та ось піднялася буря, свище, аж реве вітер. Потонуть, загинуть чайки, пропаде славне військо запорозьке.

А то, мабуть, тому, що серед них є грішник великий і вимагає його море в жертву, - гадає мудрий кошовий отаман Грицько Зборовський.

І тоді писар військовий Олексій-попович каже зав,язати собі очі та й кинути в хвилі морські: це він той грішник. Батька не шанував, покинув стару матір безпорадную.

Хай краще він один пропаде, та не загинуть козаки !

Ущухла буря, і врятувались козаки. А Олексія-поповича за те, що чайки врятував, нарекли Чайковським.

Багато ще дивного та цікавого, страшного та веселого розповідається в романі «Чайковський» - у творі, овіяному романтикою, осяяному козацькою славою…

Автор роману – Євген Гребінка.

Повість «Кулик»… зовсім інший світ – світ тупих, дріб,язкових і злостивих поміщиків, чиї інтереси обмежуються ситою їжею, питвом, плітками, картами.

На цьому похмурому тлі спалахнуло, як квітка, велике, чисте кохання двох кріпаків – Петрушки та Маші. Але трапилось так. Що пани їх розсварились – і вже ніколи не бути закоханим у парі.

І тоді хлопець забиває свою кохану, а сам гине у в,язниці.

Ця повість також належить перу Гребінки.

А ось дотепна байка «Пшениця»:

Я бачив, як пшеницю мили:

То щонайкращеє зерно

У воду тільки плись, якраз пішло на дно,

Полова ж, навісна, пливе собі по хвилі.

Привів мене господь побачить і панів:

Мов простий чоловік, там інший пан сидів,

Другі, задравши ніс, розприндившись, ходили.

І здумав зараз я, як тільки поглядів,

Що бачив, як пшеницю мили.

Байку теж написав Євген Гребінка.

Мабуть, вам доводилось не раз чути сумну пісню про трагічну долю дівчини, відданої за нелюба:

Ні, мамо, не можна нелюба любить!

Нещасная доля із нелюбом жить.

Ох, тяжко, ох, важко з ним річ розмовляти!

Хай лучче я буду ввесь вік дівувати!

Так благала жалібно нещасливая, та не вблагала. Довелось за нелюба іти. А незабаром і в могилу лягла від горя та туги.

Журлива й щира пісня, здається, прийшла до нас із глибини століть. Та створена вона не так уже й давно, і автор її – теж Євген Гребінка.

Аж не віриться, що всі ці різноманітні за жанрами твори, багато оповідань, повістей, романів, увесь цей великий за обсягом і розмаїтий щодо стилю, жанрів, тематики творчий доробок належить одній людині – Євгену Павловичу Гребінці. Портрет цього видатного майстра слова перед вами.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Життя та творчість Є. Гребінки.

А тепер ми познайомимося з цією незвичайною людиною ближче.

Повідомлення підготовлених учнів.



  1. Дитинство та роки навчання.

Народився Євген Павлович Гребінка 2 лютого 1812 року в сім,ї дрібного поміщика – відставного гусарського офіцера – на хуторі Убіжище в шістнадцяти кілометрах від Пирятина на Полтавщині…

Величезний вплив на нього мала няня-кріпачка. Казки, легенди, народні перекази, пісні, загадки няні зачаровували малого хлопця й пробудили першу любов до літератури й мистецтва. Усе життя з вдячністю згадував Є. Гребінка свою няню. Як і всі поміщицькі діти, Є. Гребінка спочатку навчався вдома. А на тринадцятому році життя віддають його з братом Аполлоном до Ніжинської гімназії вищих наук.

Жили брати Гребінки не дуже розкішно. Крутуватий характером батько не особливо панькав дітей. Отож і просить Євген мало не в кожному листі надіслати щось із харчів.

Ось він пише 14 червня 1828 рок: «Ми сьогодні з Аполлоном на мухоїдці: всі наші їдять скоромне, а ми галушки без грибів і без олії»

Батько ж у листах дорікав синам за марнотратство, радить коритися вчителям, побільше працювати, не товаришувати з бешкетниками.

Євген мав великий потяг до знань. Багато читав, рано почав писати вірші. Ще в гімназичні роки робить вільний переклад поеми «Полтава» О. Пушкіна українською мовою, стає активним автором рукописних альманахів, які виходили в гімназії.

  1. Життя у Петербурзі.

У 1831 році Є. Гребінка успішно закінчив гімназію й поступив на військову службу. Але вона його не приваблювала, і Євген Павлович подає у відставку. У 1834 році він їде до Петербурга шукати свою долю.

Працюючи в комісії духовних училищ, Гребінка водночас вчителює в ряді столичних навчальних закладів, а з листопада 1838 року, залишивши посаду чиновника духовних училищ, до останніх днів життя перебуває лише на викладацькій роботі: читає, головним чином, російську мову та словесність…

З перших днів перебування у Петербурзі Гребінка зав,язує широкі знайомства, зокрема з столичними літераторами і художниками, журналістами… був він знайомий з О. Пушкіним, В. Бенедиктовим, О. Кольцовим, В. Жуковським, П. Вяземським, І. Тургенєвим, І. Криловим, К. Брюловим та іншими відомими діячами культури і літератури. Гребінка й сам влаштовував у себе вдома літературні вечори…

У перший же рік перебування в Петербурзі в друкарні Греча виходять його «Малороссийские приказки», через два роки з,являється їх друге видання; друкуються твори Гребінки і в періодичних столичних виданнях.

У кінці 30-40 років активно виступає Гребінка і як організатор українських літературних сил.

  1. Є. Гребінка й Т. Шевченко.

Великою життєвою заслугою молодого Гребінки було те, що він один із перших звернув увагу на Тараса Шевченка, з людською теплотою поставився до невідомого двадцятирічного малярчука, взяв участь у організації його викупу з кріпацтва, перший розпізнав у ньому великого генія українського слова.

саме писалося. Перо швидко бігало по паперу. Рядок лягав за рядком.

І раптом – дзвоник. Євген Павлович досадливо поморщився . забув сказати домашнім, щоб нікого не приймали. Та нічого уже не зробиш… ідуть…

Коли ж гості зайшли, невдоволення Гребінки як водою змило. То були Сошенко і Тарас. Видко було, що друзі про щось сперечались – у них це часто траплялось. А може, посварились?

Сошенко привітався, збуджено заговорив.

  • Ми до вас на хвильку, Євгене Павловичу. Привів ось на розправу, - любовно-жартівливо глянув на Тараса. – він шанує вас, то поясніть йому, що й до чого. Подумайте лишень. Має іскру божу, в класах його відзначають. Сам Брюллов хвалить, надії на нього покладає, мріє в Італію послати… а він замість малювати, замість настояще діло робити, над своїми нікчемними віршами сидить!

Коли ваша ласка, то погляньте на його писанину… та втріть йому маку, хай не взувається не в свої, а діло робить. А я, вибачте, побіжу.

  • Ну, сідай, хлопче, поглянемо, що то за вірші,- доброзичливо озвався Євген Павлович до Тараса, розправив папір і став читати. Та вже з перших рядків забув про все на світі, зникло все – кімната, власна незакінчена повість, Петербург і, навіть, сам Шевченко. А була Україна, і пахло вишневим цвітом, і жила, й плакала, й кохала Катерина.

І незчувся, і не спостеріг, скільки часу минуло. Дочитав останні рядки. Підвів очі на хлопця. В очах – сльози.

  • Це ти…ти писав?

  • Я.

На якусь мить запала мовчанка. Потім Гребінка рвучко схопився з-за столу, підбіг до Тараса, обійняв. Поцілував у високе чоло.

  • Друже мій,- прошепотів неголосно, схвильовано. – Та ти знаєш, що ти поет? Тарасе, ти скажеш ще своє велике слово! І вся Україна тебе почує! По правді скажу, це твій шлях. Не знаю за пензель, але пера не залишай.

І довго ще сидів Гребінка мовчки, згадуючи рядки Тарасової поезії .І в душі його було свято. Потім ще будуть зустрічі і розмови, і власноруч переписаний у альбом Гребінки, йому ж присвячений, «Перебендя», і буде спільна подорож на Україну.

  1. Останні роки життя.

В останні роки життя Гребінка розпочав готувати до видання зібрання своїх творів у восьми томах. У 1847 році з,явилися друком перші чотири томи, наступного року – ще чотири… але повністю здійснити свій задум письменникові не вдалося. 15 грудня 1848 року у Петербурзі після тяжкої і тривалої хвороби (туберкульозу) у розквіті творчих сил Гребінка помер. Тіло його було перевезено на Україну і поховано в Мар,янівці Пирятинського повіту поблизу рідного хутора.

Вчитель.

Літературна діяльність Євгена Гребінки тривала близько двох десятиліть. За цей порівняно невеликий час ним були створені оригінальні й перекладні поезії українською і російською мовами, байки, романи, повісті, критичні розвідки тощо.

На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо байку Є. Гребінки «Ведмежий суд». Отож, давайте пригадаємо:

  • Що ми називаємо байкою?

  • З яких частин складається байка?

  • Що таке алегорія?

ІV. Робота над текстом байки «Ведмежий суд»

  • Виразно прочитати байку.

  • Пояснити лексичне значення незрозумілих слів: винниця, брага, спочинку, понеже, ратиці.

V. Бесіда.

  • Кого зобразив байкар в образі Ведмедя і Вовків?

  • Якими ви їх уявляєте? Назвіть їхні риси характеру.

  • Яку мету переслідували судді та підсудки, виносячи смертний вирок Волові? Відповідаючи, використовуйте слова та вислови з тексту.

  • У чому був звинувачений попелястий Віл? Перечитайте відповідні рядки.

  • Хто виступає в образі Вола?

  • Поясніть алегоричний зміст цього образу.

  • Чи помилував би суд Вола, «коли б він їв м,ясиво»? доведіть свою думку.

  • Яка роль у судовому процесі відведена Лисичці? Що за людина зображена в образі Лисички?

  • Яких судових чиновників показує автор у своїй байці «Ведмежий суд»?

  • Чи актуальна ця байка на сьогодні? Доведіть.

  • Якої частини байки немає у цьому творі? Чому? (Зміст байки настільки прозорий, що вона не увінчується звичайною для цього жанру мораллю).

VI. Робота над текстом вірша «Човен»

Слово вчителя.

У збірці «Малороссийские приказки», крім байок, було вміщено вірш «Човен», виразно позначений романтичним настроєм.

Цей вірш стоїть осторонь більшості творів і є своєрідним маніфестом молодого Є. Гребінки.

  1. Виразно прочитати вірш за підручником.

  2. Бесіда.

  • Які переживання викликав цей вірш?

  • Поясніть, до яких художніх засобів звертається автор, зображуючи море й небо.

  • Виділіть рядок з алітерацією літери «р» . яке її образне значення?

  • Прочитати рядки, у яких говориться про човен. Як автор ставиться до зображуваного?

  • Перечитайте останню строфу і поясніть її зміст.

  • Доведіть автобіографічний характер вірша.

  • У чому виявився вплив народної поетики на поезію «Човен»?

  1. Знайдіть у тексті вірша постійні епітети, запишіть їх у зошити.

  2. Як ви думаєте, до якого жанру належить даний вірш?

VII. Відомості з теорії літератури.

Балада – невеликий віршований твір, у якому розповідається про події та персонажів героїчного, історичного або фантастичного характеру. цьому жанру властиві такі ознаки: зображення однієї події з життя головного героя; висока емоційність; нетривалий час дії; основних дійових осіб – одна-дві, стислість розповіді про події та персонажів; віршова форма; малий обсяг.

Висновок. «Човен» - одна з перших романтичних балад в українській літературі.

VIII. Закріплення вивченого матеріалу.

Тести.

ІХ. Домашнє завдання.

Опрацювати байку І. Крилова «Крестьянин и Овца», зробити порівняльний аналіз з байкою Є. Гребінки «Ведмежий суд»

























Тести

  1. Є. Гребінка народився

а) 1812р.

б) 1813р.

в) 1821р.

  1. Великий вплив на виховання хлопчика мала

а) мама;

б) бабуся;

в) няня.

  1. З 13 років Є. Гребінка навчався

а) у Ніжинській гімназії вищих наук;

б) у Полтавському ліцеї;

в) у Київській духовній семінарії.

  1. З яким видатним письменником України товаришував і підтримував Є. Гребінка

а) І. Франко;

б) Т. Шевченко;

в) П. Куліш

  1. Письменник прожив

а) 30 років;

б) 36 років;

в) 40 років.

  1. Жанр твору «Ведмежий суд»

а) сонет;

б) байка;

в) анекдот.

  1. Змалювання людей в образах рослин і тварин – це

а) гіпербола;

б) алегорія;

в) уособлення.

  1. Вірш «Човен» за жанром

а) балада;

б) байка;

в) елегія.

  1. «Човен» - це одна з перших … балад в українській літературі

а) романтичних;

б) символічних;

в) реалістичних.

  1. Яка частина байки відсутня у творі «Ведмежий суд»

а) вступна;

б) основна;

в) повчальна.

  1. Що перепало Лисиці з панського столу

а) ноги;

б) копита;

в) ратиці.

  1. Скільки йшов суд над Волом

а) майже добу;

б) тиждень;

в) годину.













































Кросворд

1.Місто, в якому Є. Гребінка познайомився з Жуковським, Глінкою,

Брюлловим, Гоголем.

2. Якою мовою, крім української, писав свої твори Є. Гребінка?

3. Хвороба, від якої помер письменник.

4. Як по-панському називали хутір, де народився Є. Гребінка?

5. Місто, в якому навчався письменник.

6. Відомий український поет, якого на початку літературної діяльності

підтримував Є. Гребінка.

7. Ким працював Є.Гребінка у Петербурзі

8. ЯК називалася поема, вільний переклад якої Є.Гребінка зробив ще в

гімназичні роки?

У виділеному рядку – прізвище поета.