Ознайомлення з життям М. Підгірянки.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Клас 1-2 Дата ____/____/___________

Тема: Ознайомлення з життям і творчістю Марії Підгірянки. Вірші М. Підгірянки "Ліс", "Прийшла осінь".

Мета: формувати в учнів навички правильного виразного читання віршованого тексту; розширювати уявлення про красу природи восени; розвивати зв'язне мовлення, творчу уяву і фантазію; виховувати любов до природи.

Обладнання : дидактичний матеріал.

Хід уроку

I.      ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II.    МОВЛЕННЄВА ГІМНАСТИКА

Почнемо наш урок із гімнастики, що допоможе підготувати органи мовлення до роботи протягом уроку.

1.     Вправи для очей, губ і язика

•   швидко розплющити і заплющити очі;

•   колові оберти очима;

•   поглянути вдалину;

дістати язичком носа і підборіддя;

•   допомогти пір'їнці підлетіти

•   усміхнутися відкритим і закритим ротом.

  1. Артикуляційні вправи

Як гуде жук? (Жу-жу-жу!)

Як шумить вітер? (Ш-ш-ш!)

3. Заучування скоромовки

На горішку горішина горішками обвішана

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Девізом нашого уроку є вислів: «Осінь – окраса року», а краще це зрозуміти допоможуть вірші Марійки Підгірянки.

Будемо правильно та виразно їх читати

—   Давайте вирушимо у невелику подорож в осінь за допомогою фотоілюстрацій. (На ілюстраціях зображена природа ранньої, золотої та пізньої осені.)

Яку пору року зображено?

Які кольори переважають? Який настрій викликають ці малюнки?

ІV СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Біографічна розповідь про М.Підгрірянку

Народилася майбутня поетеса у селі Білі Ослави на Івано-Франківщині. Там ще дитиною навчилася вона розуміти мову природи. І коли вітер гомонів зі сме¬реками, їй здавалося, що він розповідає казки, співає пісень... До всього дівчинка придивлялася, любила слухати людей, які знали пісні, казки, легенди. У тринадцять років почала записувати свої перші вірші. Марійка Підгірянка майже 40 років працювала вчителькою у школах Галичини і Закарпаття. Діти різних поколінь залюбки читають її цікаві вірші. Багато творів поетеси покладено на музику.

РОБОТА НАД ВІРШЕМ

«ПРИЙШЛА ОСІНЬ»

1.    Виразне читання вірша вчителем

Де настала осінь?

2.    Словникова робота

Довідкове бюро

Оксамит — тканина з густим коротким ворсом.

Читання слів «луною» за вчителем

Позолотила, осінь-мальовничка, помалювала, завивала, прикрасила, на потіху.

3.    Читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами

Які слова надають віршеві ніжного забарвлення?

Прочитайте виділені рядки. Як ви їх розумієте?

4.     Гра «Земля — небо»

За командою «земля» — діти нахиляються до книжки і читають вірш. За командою «небо» піднімають голови вгору, прибираючи вказівки від тексту. Знову — «земля» — учні очима знаходять, де вони припинили читати.

5.    Гра «Добери словечко»

Сливи... (завивала). Груші... (позолотила). Садочок... (прикрасила). Яблучка... (помалювала).

—  Чому осінь можна назвати золотою, щедрою, жовтогарячою, багряною, золотокосою?

6.    Гра «Добери рими»

Мила — позолотила; потіху — тиху; мала — помалювала; мальовничка — личка; позирала — завивала; робити — оксамити; ходила — прикрасила; тиху — потіху.

РОБОТА НАД ВІРШЕМ

Опрацювання вірша М. Підгірянки «Ліс» (с. 22)

1) Виразне читання вірша вчителем.

Які картини постали у вашій уяві, коли ви слухали вірш?

2) Словникова робота.

Довідкове бюро

Галузка — гілка, гілочка.

Ярок, яр — глибока довга западина.

Мугикати — стиха, невиразно наспівувати.

Читання слів «луною» за вчителем

Буйний, свище, воркотять, шепоче, в галузках, шапочки, вітрець.

3) Читання вірша учнями хором.

Як поетеса говорить про шум лісу? Які дерева згадує?

4) Читання вірша учнями «ланцюжком» за строфами.

Що йдеться у вірші про пташок?

Які пестливі слова вживає поетеса в своєму вірші?

Як ви розумієте виділені рядки?

5) Гра «Диктор телебачення».

Читати вірш, періодично відриваючи погляд, щоб поглянути на глядачів.

6) Гра «Добери риму».

Ліс — (дрізд), буки — (голубки), по верхах — (в галузках), листки — (шапочки), ласці — (у казці).

7) Робота за ілюстрацією.

Розгляньте малюнок. Знайдіть рядки вірша, що проілюстрував художник.

VI. Підсумок уроку

З творчістю якої поетеси ознайомилися на сьогоднішньому уроці?

Що дізналися про неї?

Які вірші вивчали?



3