Разработка по украинскому языку на тему Вимова і написання префіксів пре-, при-, прі-.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок № 5 клас

Тема. Вимова і написання префіксів пре-, при-, прі-.

Мета: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів пре-, при-, прі-; формувати в них уміння та навички творення нових слів за допомогою префіксів пре-, при-, прі-; правильно їх писати;виховувати правописну пильність, інтерес до народних звичаїв і традицій.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, сигнальні картки.

Тип уроку: урок формування практичних умінь та навичок.



ХІД УРОКУ

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань учнів

  1. Перевірка домашнього завдання.

  2. Перекласти слова українською мовою.

Рассказать, расставить, бесстрашный, рассеять, бессмертник, расчистить.

  1. Утворити і записати дієслова.



  1. Мотивація навчальної діяльності учнів

Сьогодні ми вивчимо і зрозуміємо, як правильно вживати префікси пре-, при-, прі, і якого лексичного значення надають вони словам.

- Яких результатів ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Відповіді дітей.)

IV. Оголошення теми й мети уроку

V . Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

  1. Робота з підручником ст.

  2. Пояснення вчителя.

Щоб зрозуміти, яку букву треба писати – «е» чи «и», можна скористатися схемою розрізнення префіксів за значенням.

Префікс пре- = дуже: прекрасний, пре худий, премудрий, презлий. І у запозиченнях іх старо –

словянської мови: преосвященство, престол, презирство.

Префікс при- може означати:

  • Наближення: прибережний, прийти,прилетіти.

  • Приєднання: приклеїти, пришити, прибити, прикрутити.

  • Неповноту дії або ознаку: припорошити, пристаркуватий, присісти.

У мовленні є багато запозичених слів, у яких пре- та при- виступають частиною корення, а не префіксом: президент, презент, природа, пригода.

Префікс прі- вживається в трьох словах: прізвисько, прізвище, прірва. Є ще слово іншомовного походження пріфікс, що означає – тверда ціна.

VI. Виконання практичних завдань творчого характеру.

Як ви вважаєте, яке слово виникло першим – прізвище чи прізвисько? (Відповіді учнів.)

Робота із тлумачним словником

Прізвисько – назва, дана людині за якусь характерну рису, властивість.

Прізвище – спадкове родинне найменування, яке додається до імені людини: на прізвище під чужим прізвищем.

Т. Г. Шевченко «Гайдамаки»

«…А як тебе звуть? Я не знаю».

«Яремою».

«А прізвище?»

«Прізвища немає»

«Без прізвища – запиши, Миколо, у реєстер. Нехай буде… нехай буде. Голий. Так і пиши!»

«Ні, погано!»

«Ну хіба Бідою?»

«І це не так».

«Стривай лишень, пиши Галайдою».

Вивченням походження прізвищ займається наука антропоніміка.

А ось послухайте казку про характери префіксів.

Пре- , При- , Прі-

Троє братів: Пре, При, Прі – йшли по гірському плато.

Я премудрий, прегарний, – вихвалявся перший брат Пре.

А я, – бундючно мовив При, – приєднуючись до слова ставати, надаю йому аж 14 значень, а в слові приймати маю аж 18.

Наймолодший брат Прі повільно йшов позаду. Він був скромний і не любив вихвалятися. Пре та При так захопилися хвастощами, що не помітили, як полетіли у прірву.

Як мені препогано! – кричав Пре.

Прийди на допомогу! – волав При.

Прі підійшов до прірви і …витягнув схвильованих братів.

Вибач, брате, – винувато мовили Пре та При. – Ми зрозуміли, що не можна жити без дружби. Дякуємо тобі! Ніколи не називатимемо тебе прізвиськом. У тебе ж таке гарне прізвище!

Робота біля дошки

Розподільний диктант.

Завдання: записати слова з префіксами пре-, при- у дві колонки.

Преглибокий , придунайський, прибути, пре гаряче, приносити, пре болючий, привітати, предорого, приклеїти, предивний, прикласти, премалий, присісти, привезений, пре солоний.

Творчий диктант.

Завдання: замінити слова і словосполучення словами з префіксами при- або пре-.

Місцевість біля Карпат, Невеликий мороз. Дуже поганий. Лягти на кілька хвилин. Дуже високий. Посадка на землю. Дуже великий. Край біля моря. Дуже глибокий. Повернення птахів.

Завдання за картками. (Робота в парах.)

Завдання: списати речення, добираючи з дужок потрібні букви.

1.Була вже ніч, але, Боже мій, яка пр(е, и,і)хороша ніч! 2. Місяцю ясний, зорі пар(е, и, і)красні, яснії очі темної ночі! 3. Звечоріло. Знову, мов з якої пр(е, и, і)рви, часом виглядали зорі. 4. Все змінювалося на землі з пр(е, и, і)ходом ночі й робилося таємничим, загадковим, пр(е, и, і)хованим. 5. Неначе випурхнула з казки пр(е, и, і)чиста райдуга-дуга. 6. Сонце пр(е, и, і)святеє на землю радість пр(е, и, і)несло. 7. Я мало не засміявся: пр(е, и, і)звище немов пр(е, и, і)липло до людини.

VII. Закріплення вивченого матеріалу

Робота з сигнальними картками.

Завдання:визначити, яка буква – е,и чи і – пишеться у префіксі.

П – Преглибокий, прикусити, преславний, пресміливий, прибивати, прізвище, прикордонник, прибічник, прихорошити, презавзятий, припущення,прізвисько, приморозок, применшити, прірва,пристаркуватий, прихилитися, пресумний, привабити, предобрий, придобрити.

VIII. Підсумок уроку

- Скажіть, будь ласка, про що ми дізналися сьогодні на уроці?

- Згадайте, у яких словах пишеться префікс прі-?

- Якими словами можна замінити префікс пре-?

- Які значення має префікс при-?



IX. Домашнє завдання

  1. Вивчити теоретичний матеріал підручника: §

  2. Виконати вправу з підручника №