Урок по украинской литературе на тему Є. Гуцало «Лось»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: Є. Гуцало «Лось»


Мета: поглибити знання учнів про оповідання та його жанрові особливості; розвивати навички визначення теми твору, характеристики образів; висловлення міркувань про великий світ природи і людини в ньому, про добро і зло, любов і милосердя; виховувати усвідомлення турботи про світ природи і рідних людей як неодмінну рису гуманної, гідної поведінки.


Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.


Обладнання: портрет письменника, збірки творів Є. Гуцала, ілюстрації до твору.


Теорія літератури: оповідання, його особливості, тема, образи.


Хід уроку


I.Мотивація навчальної діяльності.

1.Повідомлення теми й мети уроку.


II.Актуалізація опорних знань.

1.Перевірка домашнього завдання.

1)Що таке оповідання? Довести, що твір Є.Гуцала «Лось» - оповідання.

2)Зачитати план до оповідання, складений вдома.

3) Розташувати речення по порядку за змістом.

4)Переказування епізодів, які найбільше вразили.

5)Огляд ілюстрацій до твору.

2. Визначення теми твору.

(Врятування хлопчиками лося і підлий вчинок їхнього дядька, який знічев’я згубив тварину) – запис у зошити.


III.Формування і вдосконалення вмінь і навичок.

1.Порівняння образів людей в оповіданні «Лось». Зясувати, що вони

уособлюють. Заповнити

2.Проблемне питання:

- У чому виявляється, на ваш погляд, авторське ставлення до своїх героїв?

( у змалюванні портретів, дій, характерів, художніх засобів, які при цьому використовуються)


3. Робота з текстом.

Знайдіть описи лося, зачитайте їх і зробіть висновки.


4.Повідомлення учнів про заповідники України.

5.Творча робота.


Розповісти про події,описані у оповіданні «Лось», від імені лося.


IV.Закріплення знань, умінь і навичок.


  1. Які з прислів’їв відповідають головній думці оповідання»Лось»:

Злий плаче від заздрості, а добрий від радості.

У кого серце вовче, той їсть кого хоче.

Погані очі все перекліпають.

Я свою вину на Івана зверну.

Сердите не буває сите.

Тіло в золоті, а душа в болоті.

У нього не розживешся й серед зими льоду

Голова без розуму – як ліхтар без свічки.

Одна голова – добре, а дві – краще.

2.Гра «Лото».Зєднати картки( епітети зі словами, яких вони стосуються)


V. Підсумок уроку.

Виставлення оцінок.


VI Домашнє завдання.

Підготувати художній опис одного зі звірів, що живе в лісах України.