Урок української мови в 5 класі на тему Правила написання апострофа

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: Правила вживання апострофа

Мета: Повторити, систематизувати знання, здобуті в початкових класах, засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови та написання слів з апострофом
Розвивати навички самостійної та групової роботи

Виховувати в учнів дбайливе ставлення до власного здоров’я
Внутрішньопредметні зв’язки: засвоєння нових слів, прислів’їв

Міжпредметні зв’язки: основи здоров’я

Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок

Наочність: підручник, дидактичний матеріал для роботи в групах, комп’ютерна презентація

ХІД УРОКУ

І. Етап орієнтації

Мотивація навчальної діяльності

Шановні гості, доброго дня. Здрастуйте, діти. Яка б не була погода за вікном, найважливіше, щоб на душі сяяло сонечко. У мене зараз такий настрій. А у вас? Покажіть, який. Учні демонструють одну з карток, що лежать перед ними ( веселе сонечко, сумна хмарка чи сонне сонце, яке наполовину заховалося в хмарці). Хай протягом уроку ваш настрій залишається радісним і світлим, як сонечко.

Розгорніть зошити й запишіть: «Сімнадцяте листопада. Класна робота.» Щоб повторити вивчене та підготуватися до сприйняття нової теми, перевіримо домашнє завдання. Ви складали запитання для класу з вивченої теми. Готові виступити в ролі вчителя?

Рольова гра « Я вчитель». Учні задають запитання класу

  1. Скільки голосних звуків в українській мові?

  2. Скільки букв для позначення голосних звуків?

  3. Скільки звуків у слові «м’яч»?

  4. Скільки приголосних у слові «юнак»?

  5. Скільки звуків позначає буква «Я» в слові «дякую»?

  6. Скільки звуків позначає буква «Ю» в цьому ж слові? тощо



ІІ. Етап проектування

Молодці. Правильно відповідали, добре повторили вивчене, активно працювали. А тепер дозвольте мені поставити вам запитання. Чи любите ви загадки? Тоді слухайте ось таку: « Чого за гроші не купиш?» Що це? Молодці. Це, мабуть, було найлегше запитання на цьому уроці, далі будуть складніші, але я у вас вірю. Здоров’я! Яке хороше слово! Якщо кожен із вас буде мати міцне здоров’я, у майбутньому ви зможете передати цей неоціненний скарб своїм дітям, буде здоровою й наша держава. Це дуже важливо. А ви знаєте, що треба робити, щоб зберегти здоров’я? Зараз перевіримо.

Гра «Заховані букви»

Подивіться на екран. На кожному слайді заховалася буква. Якщо ви знайдете й запишете букви тільки з тих картинок, де діти дбають про своє здоров’я, то відгадаєте тему нашого уроку.

Проблемне питання

Ви вчили в третьому класі правила вживання апострофа? Для чого ж знову вчити те саме? ( Треба повторити, бо в нас трапляються помилки в словах з апострофом, ми, мабуть, ще не всі правила про апостроф вивчили). Правильно, діти. Тому мета нашого уроку - повторити, систематизувати знання, здобуті в початкових класах, засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови та написання слів з апострофом, розвивати навички самостійної та групової роботи, виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я

Вправа «Знайди помилку»

Безперечно, здоров’я допомагає людині бути успішною. Про це добре знали наші предки. Скільки мудрих порад залишили нам вони в прислів’ях і приказках! Багато з них ви сьогодні побачите й почуєте. Сприймайте їх вдумливо, намагайтеся запам’ятати. «Здоров’я дорожче золота», - казали наші предки . Діти помічають помилку та роблять висновок, що апостроф потрібен, щоб передати роздільну вимову звуків.

ІІІ. Етап організації плану навчальної діяльності. Робота за темою заняття

  1. Робота з підручником. ( параграф 32, ст. 133)

  2. Робота в парі (діти шепотом розповідають сусідові прочитані правила, потім міняються)

  3. Вправа « Вилікуй правила» . Знаходять та усно виправляють помилки в правилах на слайді. Самоперевірка ( на наступному слайді демонструються правильні відповіді)

  4. Вибірковий диктант «Порада лікаря».

Інсценування

Учням пропонується, прослухавши діалог, виписати всі слова з апострофом.

  • Лікарю, мені погано!

  • З’ясуємо, що сталося.

  • У мене живіт болить.

  • Що ви їли?

  • Я в кав’ярні об’ївся. П’ять склянок кока-коли, дев’ять пачок чіпсів.

  • Це нездорова їжа. Випийте трав’яного м’ятного чаю. Вживайте лише корисні продукти. І обличчя стане рум’яним, і живіт не болітиме. Бажаю здоров’я.

  • Дякую, лікарю.

І ми дякуємо лікарю за поради. Які ж слова з апострофом ви почули? ( Перевіряють за слайдом )

Проблемне питання

Чому, на вашу думку, слова розташовані у два стовпчики? ( Бо в словах першого - апостроф у корені, а в другому – після префікса )

5. Вправа « Пам’ятка» ( відновлення тексту ) Робота в групах

Думаю, що ви знаєте багато правил життя здорової людини. Скористайтеся цим, щоб скласти пам’ятку. Записати речення, вставивши пропущені слова з апострофом із довідки.

Одночасно з цією роботою двоє учнів виконують індивідуальне завдання ( доповнюють пам’ятку власними правилами, ввівши в речення слова з апострофом ) Індивідуальна робота

Фізкультхвилинка

Щоб ніколи не хворіти,

Треба вправи нам робити.

І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло.

Один і два, і три, чотири.

Набираємося сили.

Нахилились, повернулись

І до друзів посміхнулись.

6. Вибірково- пошукова вправа ( Робота в парі)

Їж – не об’їдайся, пий – не напивайся. І будеш здоровий. Це ще одна мудра порада. Треба знати, які продукти корисні та частіше вживати їх. Нам додають сил і здоров’я натуральні продукти : овочі, крупи, кисломолочні вироби, риба, трав’яні відвари… Якщо ви добре подумаєте, то зрозумієте, у яких назвах не вистачає апострофа.

7 Гра « Швидка допомога»

Вправа « Естафета» (робота в групах)

Конструювання слів

Ой! Що мені робити? Осінній вітер дмухнув і розвіяв слова, які я з собою принесла. Ні, не буду хвилюватися. Щоб бути здоровим, треба бути позитивним. Я знаю, до кого мені звернутися по допомогу. Вашій групі три слова, і вашій теж три. Ось префікси від слів. Знайдіть для них місце. Готові?

Від’ яснити

Під’ їзд

В’ ясував

З’ яжуть

Роз’ їхав

Під’ язичний

8Лексична вправа « Словникар»

Вгадати слово за його лексичним значенням.

ін’єкція – впорскування ліків, укол

рюкзак – мішок для речей, який носять за спиною

інтерв’ю – бесіда журналіста з якоюсь людиною

комп’ютер - пристрій для створення й обробки інформації

здоров’я - стан організму, коли всі органи добре виконують свої функції

Яке із слів, на вашу думку, є зайвим?

ІV. Етап контрольно-оцінний

Учням пропонується записати слова, транскрипція яких надається, і скласти з ними речення.

Хлоп’я сім’я п’ять здоров’я комп’ютер м’яч

Моя сім’я любить спорт.

У хлоп’яти новий гарний м’яч.

Здоров’я треба берегти.

Довго грати в комп’ютерні ігри шкідливо.



Підсумки, оцінювання роботи

Рефлексія

Ретроспективна оцінка уроку в емоційному ( сонечко/хмарка) і змістовному аспектах

Метод «Мікрофон». Технологія « Незакінчене речення»

Я сьогодні дізнався… Я тепер можу… Я вмію… Я можу себе похвалити за…

V. Домашнє завдання

Вивчити параграф 32 підручника,

Скласти словниковий диктант (12 слів) на тему «Апостроф» - достатній рівень

або твір з використанням слів, у яких є апостроф, на тему «Мама, тато, я – здорова сім’я» - високий рівень