Муниципальное общеобразовательное учреждение
«Табачненская школа» Джанкойского района
Республики Крым
[pic]
[pic]
Провела
Вишневская Светлана Ивановна,
учитель украинского языка и литературы,
высшая категория
с. Табачное
2016 год
Тема. Урок- подорож «До казки на гостини».
Мета: розвивати пам’ять, кмітливість, вміння передавати свої думки в розмові вчитися поважати добро і правду, боротися зі злом і кривдою виховувати любов до книг, бережне ставлення до них.
Задачі уроку :
навчальні:
систематизувати знання, отримані на попередніх уроках;
повторити терміни: казка народна і літературна, епітети, структура казки, протиставлення - антитеза; продовжити навчання елементам аналізу художнього тексту, умінню порівнювати і узагальнювати, уміти знаходити антитезу в казці;
навчати умінню працювати з текстом;
давати відповіді, спираючись на текст.
розвивальні:
удосконалювати навички мовного висловлювання;
розвивати пам'ять, увагу, логіку і інтелектуальні навички і уміння;
розвивати мовні компетенції учнів в різних ситуаціях спілкування;
розвиток слухового сприйняття, формування вимови;
виховні:
розвивати інтерес до народної творчості, казок і інших жанрів українського фольклору виховання поваги до витоків свого народу, інтересу до фольклору, рідної мови і літератури, спонукати до читання народних і авторських казок;
підвищувати рівень культури мовлення.
Хід уроку
І. Організаційний момент, привітання з учнями
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Доброго дня, друзі. Вітаю вас. Добра, мудра, чарівна казка завжди була у пошані. Її із задоволенням слухають і діти, і дорослі. Казки бувають різні: і довгі, і короткі, веселі, чарівні, написані автором або складені народом. Проте у всіх казок є одна спільна риса – мудрість.
Казка запросила нас на гостини, щоб дізнатися, чи добре ми її пам’ятаємо. Отже, оголошую казкову подорож. А щоб потрапити до казки нам потрібно здолати всі перепони на шляху і виконати всі завдання.
ІІІ. Сприйняття матеріалу.
1 Зупинка. Блiц- опитування.
(Учні по черзі відповідають на питання за змістом вивчених казок)
1.Як звали лиса, що дуже любив вихвалятися перед звірами? (Микита)
Якого кольору став Лис Микита? (Синій)
Хто є автором казки «Фарбований Лис»? (І. Франко)
4.Як звірі називали Лиса Микиту? (Остромисле)
5.Як звали маленьку істотку, що народилася в лісі, і яку люди дуже рідко помічають? (Хуха)
Хто зруйнував хатинку Хухи-Моховинки? (Дід)
Хто може побачити на власні очі Хуху? (Тільки дуже добрі дітки)
Як звали правителя країни Сльозолий? (Цар Плаксій)
Назвати імена дочок Плаксія (Нудота, Вай-Вай, Плакота)
Як звали дівчину, що потрапила до країни Недоладії? (Аля )
Хто забрав Алю до Недоладії? (Недочеревик)
Що подарували Алі її нові друзі на згадку про її подорож? (Рушничок)
ІІ Зупинка «Повторення теоретичного матеріалу». Дописати речення.
В літературній казці обов’язково є автор, тому її називають _______________________.
Літературна казка, як і народна, – це фантастичний твір, у якому перемагає _____________________.
Записати, чим відрізняється літературна казка від народної.
Опис зовнішності персонажа в літературному творі – це _____________________.
Співзвучне закінчення рядків – це _______________________.
Поєднання кількох віршованих рядків, об’єднаних однією думкою, інтонацією та способом римування – це ________________________________.
Взаємоперевiрка
ІІІ зупинка.. «Загадки казкових героїв»
Уявіть, що відому вам казку розповідає один із казкових героїв. Вам потрібно назвати героїв казки, від імені якого ведеться розповідь та назву казки.
«Хай із ними день при дні плачуть всі в країні діти, бо сміятись радіти у моєму царстві ні!» (Цар Плаксій)
«Я приходив кожний вечір – хай чи дощ іде, чи сніг – до голодної малечі і усім приносив сміх» (Лоскотон)
«Майже вмираючи зі страху я мусив сидіти в фарбі тихо аж до вечора, знаючи добре, що якби тепер. У такім строї, появився на вулиці, то вже не пси, але люди кинуться за мною і не пустять мене живого»(Лис Микита)
«Я народилася не ранньою весною, як всі мої сестри та брати. Було тоді вже тепле, ясне літо. Була найменшою в родині, «мізинчиком», мене дуже жаліли й любили, але ж любили не тільки за те, що була я манісінька. Як кошенятко. Була я добра, лагідна, звичайненька, слухняна, роботяща.» ( Хуха – Моховинка )
«Ще місяць тому я надумала вишити рушничка для бабусі до її дня народження. І нитки підібрала. І рушничок білий знайшла, і навіть перший хрестик зробила. А потім мені перехотілося вишивати.» (Аля)
«Я кремезний, широкоплечий хлопчина. Але ліва нога у мене коротша від правої» (Недоладько)
ІV Зупинка. «Телеграма від казкового героя»
Уявіть собі, що ви запросили до себе в гості казкових героїв, але не всі змогли приїхати і надіслали лише телеграми. Щоправда, на телеграмах немає підписів. Але ви все знаєте про герої казок і швидко розберетесь від кого яка телеграма.
Приїхати не зможу, бо вскочив у якийсь розчин, занурився у нього з головою і мало не задушився. (Лис Микита)
Дуже хотілося потрапити до вас, але мене посадили за вузенькі грати. (Лоскотон)
Терміново викликати збирати дітей. Що недовиконали сто справ (Недочеревик)
Дуже засмучена, але все обличчя вимазала попелом, одяглася до пояса у старий лантух. (Недопопелющка)
Прибути до вас не зможу, не можу підібрати собі підходящу голову. (Перший Недорадник)
Дід зруйнував мою хату, іншу іду я шукати (Хуха – моховинка)
Не можу до вас завітати , маю купу незавершених справ. (Аля)
V Зупинка.
Завдання за групами: Складання паспорта літературного героя
1 група: Цар Плаксій .
2 група : Лоскотон.
3 група: Хуха-Моховинка.
4 група: Фарбований Лис.
Рефлексiя..
Сьогоднi на уроцi.
1. «Незакiнчене речення»
Я дізнався…
Я навчився…
Менi сподобалось…
Мене схвилювало…
Я розумiю, що мені треба:
Вивчити…
Повторити…
Усвiдомити…
2.Час похвали «Давайте похвалимося»
Домашнє завдання.
Письмова робота. Для чого нам потрібно вивчати казки.