Урок звязного мовлення_Докладний усний переказ тексту наукового стилю_5 клас

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок розвитку звязного мовлення в 5 класi


Тема: Поняття про типи мовлення. Докладний усний переказ тексту наукового стилю.

Мета: дати учням загальне уявлення про типи мовлення, навчити їх визначати типи мовлення; навчити школярів складати звязне висловлювання (переказ) наукового стилю; поліпшувати зміст та мовленнєве оформлення свого переказу.

Обладнання: підручник, текст переказу, український віночок.


Перебіг уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Практична робота

Прочитати подані тексти. Визначити, про що в них розповідається. Що саме говориться про зерно в кожному тексті, про які дії, ознаки, причини?

1) Всіяне в ґрунт зерно пшениці вбирає воду, бубнявіє і потім проростає. Через кілька днів зявляються сходи. Через деякий час у сходів утворюється третій листок. Далі від підземної частини пшениці відростають бічні пагони – пшениця кущиться.

2) Пшениця - найважливіша зернова культура. На земній кулі її налічується близько 15 видів. Кожен вид має багато сортів. Стебло пшениці пряме і порожнисте. Таке стебло називається соломиною.

Квітки зібрані в суцвіття – складний колос. Він складається з багатьох колосків.

3) У сільському господарстві все починається з зерна. Без зерна немає худоби, немає свійської птиці… Отже, немає й мясних та молочних продуктів харчування. А без них не може існувати і той, кому підкорені, ким створені всі галузі народного господарства. Без зерна немає хліба.

Зерно – найважливіше, основне в сільському господарстві.

(За Є. Перм’яком.)

2. Робота з учнями за таблицею «Типи мовлення»


Типи мовлення


Назви типів мовлення

На яке питання дається відповідь у висловлюванні.

Про що говориться у висловлюванні.

Основні частини висловлювання.

Розповіді

Що робить особа або предмет?

Про дії, події.

Початок дії (події), її розвиток і завершення.

Опис

Яким є предмет або особа?

Про ознаки предмета, особи.

Загальне враження, окремі ознаки, оцінка.

Роздум

Чому предмет або особа такі?

Про причини ознак та дій

Теза ( думка, яка доводиться), аргументи (докази), висновок.


-Прочитати ще раз наведені тексти про пшеницю. Визначити, до якого типу мовлення належить кожен із них. Чи можна побачити одночасно дії предмета, про які йдеться в першому тексті? Ознаки предмета, які описуються в другому тексті? Довести свою думку на підставі таблиці «Типи мовлення». Який тип мовлення слід використати, даючи відповідь на ці питання?

Зразок відповіді: Я вважаю ( на мою думку, мені здається), що це висловлювання є описом, бо в ньому йдеться про ознаки предмета, які можна відразу побачити (стебло пряме і порожнисте всередині, квітки зібрані в суцвіття – колос; колос складається з багатьох колосків).


3.Пояснення вчителя.

Для визначення типу мовлення корисно застосовувати прийом «фотографування». Те, що можна показати на одному знімку, - опис, на кількох знімках – розповідь, те, чого не можна показати взагалі, - роздум.


IV. Закріплення матеріалу.

1.Виконай завдання.

Обрати тип мовлення, щоб розповісти товаришеві:

  1. який вигляд має ваша улюблена тварина;

  2. чому цю тварину ви любите найбільше;

  3. про свої спостереження за поведінкою тварин.

2. Підготовка до переказу.

1)Відгадайте з яких квіток плівся український віночок.

  • Що за Мартин дереться на тин?

(Хміль.)

  • І не дівка, а червоні стрічки носить.

(Калина.)

  • Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає,

Хоч мороз усе побив – його не займає.

(Барвінок.)

  • Із зеленого вівса

Цілі дні і ночі

Дивляться у небеса

Темно – сині очі.

(Волошки.)

  • Квітка гарненька,

Із сонечком схожа –

Краї біленькі,

Серединка жовта.

(Ромашка.)

  • В житечку зеленім –

Факели вогнені.

Цілий день собі горять,

З сонечком лягають спать.

(Маки.)


2)Читання вчителем тексту переказу.

Віночок

Починали носити віночок дівчатка з трьох років. У віночок вплітали чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки. Кожна квіточка лікувала дитину. Чорнобривці - від головного болю, незабудки та барвінок – зір розвивали, а ромашка серце заспокоювала.

У чотири роки плівся інший віночок. Доплітався безсмертник. Листочки яблуні.

А для шестирічної доньки у віночок вплітали мак, що давав сон та беріг думку, вплітали й волошку.

Для семирічної дитини плели вінок з девяти квіточок. І вперше квіт яблуні вплітали. У центрі було гроно калини – символ краси дівочої. Всього в українському віночку дванадцять квіточок: ружа, калина, безсмертник, деревій, незабудки, любисток, волошки, ромашки, барвінок, хміль, квіти вишні і мак.

Плести віночки – то ціла наука.

3)Словникова робота

  • Дібрати епітети до слова віночок.

  • Записати на дошці слова:

  • чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки;

  • безсмертник, листочки яблуні;

  • мак, волошка;

  • квіт яблуні, калина.

  • Ружа, деревій, любисток, хміль, квіти вишні.

(Підкреслені квіти у вінку для дорослих зникають)

4)Бесіда з учнями.

- До якого стилю і типу мовлення належить текст? ( Науковий стиль, розповідь.)

- З якого віку дівчатка починали носити віночок? Які квіти до нього входили? Які властивості вони мали?

- Чим відрізнявся вінок чотирирічної дівчинки від вінка трирічної?

- Які квіти допліталися у віночок шестирічної дівчинки? Яку властивість мав мак?

- Скільки квіточок було у вінку семирічної дівчинки? Які саме? Що символізувало гроно калини?

- Який віночок плівся для дорослої дівчини?

5)Скласти план переказу.

1.Віночок трирічної дитини.

2.Вінок у чотири роки.

3.Віночок шестирічної доньки.

4.Віночок для семирічної дівчинки.

5.Дванадцять квіточок.

6.Ціла наука.


3. Зробити докладний усний переказ.

( Оцінювання.)


V. Підсумок уроку.

Бесіда з учнями.

1) На яки три смислові типи поділяються тексти? (Розповідь, опис, роздум.)

2) Які стилі можуть використовуватися в описовому тексті? (Науковий, художній.)

3) Вказати особливості текстів – роздумів.

4) Які стилі застосовуються в розповідних текстах? (Розмовний, публіцистичний, художній.)

5) Яку композиційну будову має розповідний текст художнього стилю?

VI. Домашнє завдання.

Знайдіть науковий опис однієї з рослин, з яких плететься український віночок, і усно перекажіть його. Вивчіть таблицю «Типи мовлення».