Урок- проект з української літератури
у 7 класі
Тема: Л. Пономаренко «Гер переможений». Наскрізний гуманістичний пафос новели
Мета: стисло ознайомити учнів з життям і творчістю Л. Пономаренко, проаналізувати її новелу « Гер переможений », визначаючи наскрізний гуманістичний пафос твору;
розвивати вміння грамотно висловлювати власні думки; коментувати епізоди твору, надавати оцінку вчинкам героїв; збагачувати словник учнів; формувати їх світогляд, кругозір;
формувати пізнавальні, комунікативні, інформаційні компетентності;
виховувати почуття поваги до творчості Л. Пономаренко; риси чуйності, доброти, милосердя, гуманності; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.
Обладнання: портрет Л. Пономаренко, ілюстрації, фото Савур – Могили, електронні презентації, виставка історичних фотоілюстрацій про наслідки воєнного лихоліття «Була війна …», символічна квітка, поняття з ТЛ «новела», «символ», «художня деталь»; стрічка письменників – фронтовиків, записи пісень воєнних років, семантична карта, стіки, свіча у вигляді вічного вогню, паперові голуби
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форми, методи роботи: бесіда, коментоване читання, робота з семантичною картою, робота в парах, групах, «Обміркуйте – Об'єднайтеся в пари – Обміняйтеся думками», рефлексія «Квітка надій», «Займи позицію»
Перебіг уроку
І. Організаційний момент.
З [pic] 'ясування емоційної готовності учнів до уроку
Я [pic] [pic] [pic] кщо готові до уроку –
Ч [pic] [pic] [pic] [pic] астково готові –
Зовсім не готові до уроку –
ІІ. Постановка теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Учитель бере до рук лист – трикутник і зачитує на фоні запису пісні «Последнее письмо»
Листопад, 1941р
Село Іванівка Чернігівської області.
Доброго дня шановні батьки, Тома, Сашко, Вєра, Валентина, Клавдія, Миколай, Люся, Юрко. Привіт й усім останнім знайомим і товаришам.
Знаходжусь у селі Іванівка Чернігівської області. Проїжджав поблизу Курська…Даремно не узяв з собою теплу шапку, тому що стало холодно, випав сніг. Трохи мерзнемо, але нічого. Невдовзі отримаємо теплий одяг. Якщо буде можливість, побалакаю з вами по телефону з будь – якого міста.
Допоки до побачення. Передавайте усім привіт. Про все розкажу, коли повернуся додому. Цілую кріпко усіх…Про мене не турбуйтеся. Повернуся героєм …
Лист Миколи Борисенко до своїх рідних, мешканця с. Грабове Шахтарського району Донецької області
Діти, як ви гадаєте,про що сьогодні піде мова на уроці?
Сьогодні на уроці познайомимося з листом у вічність не солдата радянської армії, а з листом у вічність полоненого німця з новели Л. Пономаренко «Гер переможений»
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Виразне читання учнем напам'ять вірша
Якщо зібрати сльози матерів,
Що проливались за дочок і синів,
Які навік у битвах полягли,
Які за щастя юність віддали,
То море створиться із сліз отих,
Із сліз печально гнівних і палких
В. Ткаченко
2. Бесіда за запитаннями
- Яких страждань зазнав наш народ та багато інших народів під час Другої світової війни?
- Чому народ – борець переміг фашизм?
3. Асоціативне гроно
- Доберіть до слова «війна » синоніми. ( Наприклад, війна – смерть, каліцтво, жорстокість )
4. Слово вчителя
Війна була не лише великою трагедією, але й героїчною боротьбою в ім'я перемоги і виживання нації. Ця перемога у війні досягнута шляхом найбільших жертв, страждань, сліз, знищення величезних економічних та матеріальних ресурсів. Ми в неоплатному боргу перед загиблими на фронтах, в концентраційних фашистських таборах, померлих від ран, перед тими, хто, віддаючи останні сили, помер з голоду і перенапруження в холодних заводських цехах. І, щоб віддати повагу на честь загиблим воїнам – визволителям, давайте їх пам'ять пошануємо хвилиною мовчання та запалимо свічу пам'яті
5. Хвилина мовчання.
Учитель запалює свічу, виготовлену у вигляді вічного вогню
6. Виступ домашніх груп
-У домашніх групах ви готували міні – проекти, презентації про ВВв.
1 група ВВв у прозі, поезії.
Повідомлення учнів, показ портретів письменників - фронтовиків
Одним з пам'ятників Великої Вітчизняної війни є література.
Більшість українських воїнів у складних умовах залишилися вірними військовій присязі, проявили мужність і героїзм, наполегливо прагнули вийти з оточення, нерідко відволікаючи на себе значні сили ворога. Це добре зображено в нашій літературі. Події Великої Вiтчизняної вiйни, однієї з найбiльших трагедiй світу, знайшли свій відбиток у творчості багатьох письменників, особливо тих, хто був на фронтi, чиє дитинство та юність опалила війна: О. Довженко, А. Малишко, П. Тичина, М. Рильський, О. Гончар, Л. Костенко, Г. Тютюнник, О. Коломієць та багато інших. Я вважаю, найтиповiшими творами радянських часiв про вiйну були "Прометей" А. Малишка, "Слово про рiдну матiр" М. Рильського, "Прапороносцi" О. Гончара, "Київська соната" Ю. Яновського. У цих творах пiдносився героїзм народу, прославлялася партiя, яка керувала країною й народом. Це однобокi твори, але вони на той час були зрозумiлi, правильнi й потрiбнi.
У творах письменників прославлялися героїзм народу і показувалася страшна правда про війну. Героїчна робота поетів України на фронтах Великої Вітчизняної війни і в тилу збільшувала бойову енергію народу, зміцнювала його волю до боротьби. Поети і письменники України були з народом на найрізноманітніших ділянках його праці. Робота в редакціях газет, виїзди до військових частин і на передовий край фронту, участь у підпільній боротьбі на території, захопленій окупантами, у рейдах партизанських загонів - уже цей далеко не повний перелік дає уявлення про масштаб і розмах письменницької участі у війні. У рядах Червоної Армії перебував Андрій Малишко. У газетах з'являються твори молодих поетів-фронтовиків, твори партизанської преси - Платона Воронька. Максима Рильського, Павла Тичини, Володимира Сосюри. Вони виїздили на фронт; виступали по радіо.У цей час з особливою виразністю розкривається роль палкого письменницького слова. Вражаючої сили набувають яскраві публіцистичні виступи, щиро, натхненно звучить мужня й ніжна поезія. Працюючи в редакціях армійських та дивізійних газет, вони ділили з бійцями всі труднощі війни, жили життям народу.
СТРІЧКА ПИСЬМЕННИКІВ – ФРОНТОВИКІВ
( портрети письменників - фронтовиків )
2 група ВВв у пам'ятках рідного краю
Електронна презентація «Меморіальний комплекс Великої Вітчизняної війни "Савур-Могила"».
3 група ВВв у кіномистецтві
Електронна презентація «Погляд на ВВв з художніх фільмів»
Форма захисту вільна - проекти, презентації, усні виступи, повідомлення
7. Метод «Семантична карта»
- Ми прочитаємо новелу про полоненого німця.
- Що ви знаєте про німців?
- Я буду записувати те, про що ви говоритимете, на цій семантичній карті.
Полонений німець
примушували працювати;
як поводилися з полоненими ( приниження );
фашизм;
ставлення до переможців ( злоба, ненависть, страх )
8. Міні – підсумок
- Наприкінці уроку ми з вами подивимося, чи співпадають ці риси з полоненим німцем новели «Гер переможений»
ІV. Засвоєння навчального матеріалу
Вступне слово вчителя з елементами бесіди
-Жіноче слово в літературі завжди звучить особливо, щиро. Завжди хвилюють твори, в яких авторки так тонко і по – жіночому фіксують кожен порух людської душі. Так обережно проникають у внутрішній світ своїх героїв. Такою є проза нашої сучасниці, талановитої письменниці Любові Пономаренко.
- У 1999 році вийшла збірка оповідань Любові Пономаренко «Дерево облич». Саме із цієї книги ви вивчатимете твір «Гер переможений». Написаний він на основі справжніх фактів, адже в місті Гребінка, де довгий час діяла літстудія «Євгенова світлиця», яку вела Л. Пономаренко, чимало будинків після війни спорудили полонені, колишні німецькі солдати.
- Про які часи йдеться у новелі? ( Післявоєнні роки )
- Для розуміння тексту, аналізу твору нам необхідно пригадати певні поняття з теорії літератури
2. Робота з підручником у парах. Опрацювання поняття з ТЛ
Новела – невеликий за обсягом глибоко психологічний твір, у якому незвичайна життєва подія розгортається дуже динамічно й має несподівану драматичну, а найчастіше - трагічну розв'язку.
3.Коментоване читання з елементами бесіди
Словникова робота: гер – німецьке звертання до чоловіка, те саме, що «пан»
- Про що мріяли полонені німці, коли зводили будинок? ( « …Цей будинок міг би бути їхнім, стояти на околиці Лейпцига » )
- Для чого, на ваш погляд, Фрідріх розкопав та посадив клумбу? Чому він це робив з любов'ю?
- Як діти поставилися до благородної справи полоненого німця? Знайдіть художню деталь, яка б вказувала на це
Художня деталь – виразна подробиця твору, яка подає певний епізод, подію чи випадок у несподіваному ракурсі.
Чим допомагали жінки полоненим німцям?
Як ви ставитеся до полоненого німця?
Опишіть зовнішність Фрідріха ( «… Був худий, гнилозубий і брудний.» )
Про що вона свідчить?
Які стосунки були між Фрідріхом і дітьми?
Чим дивував полонений німець жінок?
4.Читання уривку від слів: «Під осінь німець..» до слів « … понуривши голову»
5.Бесіда
- Що, на вашу думку, відбуватиметься далі?
Обговорення варіантів фіналу
Що вразило дівчину, яка сиділа на вікні?
Чим пояснити те, що у грудні у вікна нового будинку можна було побачити нагідок? Що символізує ця квітка? ( Добро, щирість, пам'ять)
Символ ( грец. «знак, прикмета» ) – художній засіб, який підкреслює й виразно виокремлює щось дуже важливе, концентруючи в собі глибокий зміст і високу емоційність
Чому з квіткою опинився нетронутим і хрест з паличок? ( Цей символ вироку смерті як найтяжче звинувачення й стає поштовхом до пригніченого стану полоненого, а згодом – до самогубства.
Яким чином була знайдена фотокартка з двома дівчатками, що належала Фрідріху?
Навіщо Фрідріх сховав фотокартку? Про що говорить ця художня деталь?
Це Фрідріхів «лист у вічність». Не маючи змоги знайти своїх дівчаток у повоєнний час, полонений замуровує фотографію в стіну будинку як найдорожчий скарб. Ця фотографія після багатьох років стає ще одним підтвердженням людської доброти і подає читачам надію, що Фрідріхові діти, можливо, довідаються, яким був їхній батько і де загинув. Автор залишає нам, читачам, відкрите запитання: «Ви не знаєте, де наш тато? »
6. «Обміркуйте – Об'єднайтеся в пари – Обміняйтеся думками»
Формулюється запитання для всього класу, а потім учні обмірковують власні відповіді самостійно, далі зі своїм партнером у парах порівнюють свої відповіді.
Учні свої думки записують на стіках та розміщують на семантичній карті
треба в будь – якій ситуації залишатися людиною;
засудження війни, жорстокості;
уславлення гуманізму, чуйності, доброти. )
7.Повернення до семантичної карти
8. «Займи позицію»
- Як ви гадаєте, чого було більше у новелі добра чи зла? Свою думку обґрунтуйте.
- Які художні деталі характеризують категорії «добро» та «зло»?
Зазначте героїв
V. Підсумок. Рефлексія.
1. Заключне слово вчителя
Минуло багато років. Давно відгриміла найстрашніші війна ХХ століття. Все менше залишається її очевидців – сивих ветеранів, які ще пригадують ті роки. Україна ще й досі не підрахувала усіх своїх витрат у тому безглуздому бойовищі.
А вже пізніше народилося ще одне поняття – «діти війни». Це вони спізнали всі труднощі життя в німецькій окупації, це вони місяцями ховалися у товарних поїздах, пробираючись у тил, ставали «синами полків », героями – партизанами, полоненими фашистських концтаборів…
Саме від імені такої «дитини війни» ведеться розповідь у новелі «Гер переможений». Дівчинка та її друзі жорстоко поводилися з полоненим Фрідріхом лише тому, що забагато горя принесли окупанти в їхнє дитяче життя, на їхню рідну землю.
І лише коли дівчинка подорослішала, вона збагнула всю несправедливість становища. Ця війна знедолила, позбавила щастя і життя Фрідріха, який був звичайним солдатом, що за чиїмсь злочинним наказом узяв до рук зброю і прийшов на чужу землю як ворог, як загарбник. А в душі у нього лунали німецькі пісеньки, жила любов до квітів, до краси й гармонії, про що свідчив збудований доладно будинок.
Так, він прийшов як ворог, але тепер, переможений, набрав подоби звичайної людини, яку вже неможливо було ненавидіти…
Рефлексія «Квітка надій»
- Діти, у мене в руках символічна квітка надій, я зараз вам її передам, а ви один одному, коротко висловлюючи свої думки про те,якою повинна бути справжня людина, а також що ви хочете побажати прийдешнім поколінням?
3. Прийом несподіваного очікування
- Діти, я вам подарую символічного голуба миру, на ознаку того, щоб у нашому світі панувала тиша, мир, спокій, а у ваших стосунках повага, взаєморозуміння, милосердя, толерантність
Учитель дарує учням голубів, зроблених із орігамі
VІ. Домашнє завдання
«Чи варто бути гуманними?»
«Чи можна простити ворогові? » ( ідея всепрощення, помсти)
або підготувати презентацію «Друга світова війна»
Міністерство освіти і науки україни
Шолоховська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів
Урок- проект з української літератури
у 7 класі
Л. Пономаренко «Гер переможений».
Наскрізний гуманістичний пафос новели
Учитель
Рязанцев А. В.