Конспект уроку з української мови для 5 класу на тему: Речення. Узагальнення і систематизація знань учнів про види речень

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


УРОК  

Тема: Речення. Узагальнення і систематизація знань учнів про види речень

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про види речень, удосконалити вміння розпізнавати і конструювати їх, використовувати різні види речень в усному і писемному мовленні; розвивати естетичні смаки, прищеплювати школярам любов до рідної мови, вчити розуміти і цінувати художнє слово; виховувати інтерес до уроку української мови.

Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, лексикологія, морфологія, синтаксис, пунктуація.

Міжпредметні зв’язки: мова, література.

Тип уроку: узагальнення і систематизації знань

Обладнання: підручник, критерії оцінювання, роздатковий матеріал, репродукція картини І. Шишкіна “Жито”

Хід уроку

І. Організаційний момент

День добрий, друзі, ще один урок

Прийшов до нас за розкладом сьогодні.

Отож давайте зробимо ще крок,

Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Розумова розминка

Що називається реченням?

Які є види речень за метою висловлювання? Наведіть приклади.

Яка особливість окличних речень?

Що таке текст?

Кожен текст оформлюється певним стилем. Які ви знаєте стилі мовлення?


Лінгвістичне спостереження

Визначте, яким стилем написано тексти. Доведіть це.

Осінь – пора року, що триває в Північній півкулі Землі від дня осіннього рівнодення (23 вересня) до дня зимового сонцестояння (22 грудня). У побуті осінню називають місяці вересень, жовтень, листопад.


Як непомітно і швидко надійшла осінь! Мабуть, давно вже сиділа вона, причаївшись у високій кукурудзі на городі. Одного темного й похмурого вечора осінь вийшла зі своєї схованки.


Упевнена, що ви вже поринули у світ рідної мови. На цьому розумову розминку закінчуємо.


Словниковий диктант (перевірка домашнього завдання)

Пояснити правопис поданих слів.

Віддати, оббігти, беззубий, годинник, знання, збіжжя, обличчя, життя ,суддя, гілля, спросоння, безладдя, безробіття.



ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку Мотивація навчальної діяльності школярів


ІV. Мотивація навчальної діяльності школярів

Діти, ваше завдання – осмислити увесь матеріал, ліквідувати прогалини у знаннях, якщо вони виявляться, показати, як ви практично оволоділи знаннями про речення.


V. Повторення, узагальнення й систематизація знань про речення

1. Мовознавча бесіда

З чого складається будь-який текст?

А з чого складається речення?

На які дві групи поділяються члени речення?

Які члени речення є головними?

Що таке підмет і присудок?

Які члени речення називаються другорядними?

Які речення називаються простими, а які – складними?

Які ще види речень ми вивчали?


2. Усний пояснювальний диктант

Учитель читає речення, учні аналізують їх.

По обидва роки Росі стояли круті горби. О, явись мені, слово – душі освята! Чом, чом, земле моя, так люба ти мені? Діти, до книжки пора. Сніг і вітер. Хурделиця. Мороз.


VІ. Фронтальна перевірка знань програмового матеріалу і практичного володіння ним

Робота за картками

Один учень виконує завдання біля дошки, інші – у зошитах.

КАРТКА

Перепишіть. Поставте потрібні розділові знаки.

Ми спитали в журавля

Де найкращая земля

Журавель відповідає

Краще рідної немає.


КАРТКА

Перепишіть. Поставте потрібні розділові знаки.

О рідне слово що без тебе я. слово наше рідне. Ти сьогодні зазвучало як початок як начало як озброєння всім видне слово наше рідне. Мово рідна слово рідне хто вас забуває той у грудях не серденько тільки камінь має.


Індивідуальна робота (робота за картками)

КАРТКА № 1

Перепишіть. Поставте потрібні розділові знаки.

На річці в ліс в полі усюди тихо. Усе чарує зір кругом роса і луг і води.

КАРТКА № 2

Перепишіть. Поставте потрібні розділові знаки, визнач граматичну основу.

Сміється сонце з небозводу кудись хмарки на конях мчать. Пишається калинонька явір молодіє а кругом їх верболози й лози зеленіють.


КАРТКА № 3

Перепишіть. Поставте потрібні розділові знаки.

Як я люблю тебе мій рідний краю. Розвивайся й далі мово наша рідна. Все ми віддаємо тобі Батьківщино.


Творча робота

Ми змістовно повторили, систематизували й закріпили здобуті знання про речення, різні їх види. Вчимо правила, щоб уміти користуватися всіма видами речень в усному й писемному мовленні, щоб наша мова була багатою, яскравою, виразною і неповторною. Тож прошу показати, чи можете ви творчо використовувати здобуті знання. Для цього вам необхідно написати твір-мініатюру за картиною І. Шишкіна “Жито”.


VІІ. Підсумок уроку

Учитель нагадує, яка мета ставилася перед учнями на уроці, аналізує з ними, чи вдалося їм її досягти.


VІІІ. Домашнє завдання

Закінчити творчу роботу.

Повторити правопис “Вживання апострофа”