Тема: Творення дієслів умовного способу
Мета: поглибити знання учнів про способи дієслів; удосконалювати вміння й навички визначати способи дієслів у тексті; розвивати творчі вміння доречно використовувати способи дієслів в усному та писемному мовленні, логічне мислення, спостереження; виховувати інтерес до уроку української мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, фразеологія, лексикологія, морфологія, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: мова, література.
Тип уроку: формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань
Обладнання: підручник, критерії оцінювання, таблиця “Способи дієслів”, кросворд, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
2. Перевірка присутніх
3. Емоційна зарядка
Послухайте уривок вірша А. Кримського. Які почуття в ньому передано?
Любо в гаю соловейко виспівує,
Слухаю ніжне лящання;
Чистую, щирую річ українськую
Чую я в тім щебетанні.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бліц-опитування
Який розділ науки про мову ми зараз вивчаємо?
Що вивчає морфологія?
Скільки частин мови ви знаєте?
На які групи вони поділяються?
Яку частину мови ми зараз вивчаємо?
Що таке дієслово?
Які морфологічні ознаки має дієслово?
Яка синтаксична роль дієслова в реченні?
Скільки форм має дієслово?
Які види має дієслово?
Назвіть правила правопису не з дієсловами.
Назвіть часи дієслів.
Скільки дієвідмін має дієслово?
Назвіть способи дієслів (дійсний, умовний, наказовий).
Перевірка домашнього завдання
Спишіть, утворюючи форми дійсного, наказового та умовного способів в однині.
Виконати, підкреслити, зробити, сидіти, гнати, повідомити, написати, схаменутись.
ВІДПОВІДЬ: дійсний умовний наказовий
Виконую виконала б виконаю
підкреслюю підкреслив би підкреслюй
зроблю зробила б зроби
сяду сів би сиди
буду гнати гнав би жени
повідомляю повідомив би повідом
напишу написав би напиши
схаменусь схаменувся б схаменись.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Робота з прислів’ями
Запишіть і прочитайте прислів’я. Чого вони нас вчать? Визначте спосіб дієслів.
Око бачить далеко, а розум ще далі. 2. Всіх би перегнав, та бігти боюсь. 3. Говори мало, слухай багато, а думай ще більше. 4. Погане дерево не зрубуй, а викорчовуй.
ВІДПОВІДЬ: бачить – дійсний, перегнав би – умовний, говори – наказовий, слухай – наказовий, думай – наказовий, не зрубуй – наказовий, викорчовуй – наказовий.
ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Сьогодні на уроці ми детально розглянемо особливості творення умовного способу дієслів.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Слово вчителя (пояснення теоретичного матеріалу)
Умовний спосіб означає дію, яка може відбуватися за певних умов: читав би, читали б.
Умовний спосіб утворюється від дієслів минулого часу за допомогою частки би (б), яка пишеться окремо.
Частка би (б) може стояти після дієслова чи перед ним або відділятися від нього кількома словами: Тільки б наша воля не вмирала, зеленіла в шумі яворів (А. Малишко).
Як і дієслова минулого часу, дієслова умовного способу змінюються за числами, а в однині – і за родами.
VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної діяльності
Робота з підручником
Робота з таблицею “Способи дієслів”
Завдання-конструювання
Запишіть в умовному способі подані дієслова. Складіть із ними речення.
Працювати, зробити, зустрітися, радіти.
ВІДПОВІДЬ: працював би, зробила б, зустрівся б, радів би.
Ніколи не працював би з тими, з ким не поїхав би на відпочинок. Я б знову зробила вибір на користь мігрантів. Без особливих проблем зустрівся б з італійською командою. Тарас Шевченко радів би сьогодні за українців.
Вибірковий диктант
З-поміж дієслів виписати ті, що вжиті у формі умовного способу. Свій вибір обґрунтувати.
Збагнув би, посолив, сядь, цвенькала б, хай наймитує, днювали, обідати, зрозумів би, нехай пишуть, приїдьте, присвоїв, покращила, прориваються, сідатиме, утворіть, чіплявся б, випік, палахкотів би, заміси.
ВІДПОВІДЬ: збагнув би, цвенькала б, зрозумів би, чіплявся б, палахкотів би.
Коментоване письмо
Запишіть речення. Підкресліть дієслова умовного способу як члени речення. Поясніть їх правопис.
1. Людина завжди потребує когось, кому б могла вилити своє горе і відвести душу (В. Козаченко). 2. Коли б знав чоловік, що доля готує йому через якийсь проміжок часу, тоді б десятою дорогою обминав непевні стежки (М. Стельмах). 3. Здається, гори перевертав би й не чув би втоми (М. Коцюбинський). 4. Якби вдалось моє велике діло, я б утішилася щастям перемоги (Леся Українка). 5. Служив би правді – дорожив би честю (Ю. Мокрієв).
ВІДПОВІДЬ: 1. Людина завжди потребує когось, кому б могла вилити своє горе і відвести душу (В. Козаченко). 2. Коли б знав чоловік, що доля готує йому через якийсь проміжок часу, тоді б десятою дорогою обминав непевні стежки (М. Стельмах). 3. Здається, гори перевертав би й не чув би втоми (М. Коцюбинський). 4. Якби вдалось моє велике діло, я б утішилася щастям перемоги (Леся Українка). 5. Служив би правді – дорожив би честю (Ю. Мокрієв).
Ігрове завдання “Заповни клітинки”
Впишіть у клітинки відповідні до значень дієслова умовного способу.
Згадав би (про себе).
Змогла б (виявила б уміння).
Синонім до слова перемогли б.
Синонім до слова порівняв би.
Антонім до слова поклала б (зошит у сумку).
Синонім до слова скакали б.
Антонім до слова загубив би.
1
у
2
м
3
о
4
в
5
н
6
и
7
й
ВІДПОВІДЬ: 1. Задумав би. 2. Зуміла б. 3. Подолали б. 4. Зрівнив би. 5. Вийняла б. 6. Стрибали б. 7. Знайшов би.
VІІ. Систематизація й узагальнення знань із теми
Бесіда
Яку тему ми сьогодні вивчали на уроці?
Які є способи дієслів?
Як творяться дієслова умовного способу? Наведіть приклади.
VІІІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Чи сподобалася вам робота на уроці?
Що було найбільш цікавим?
У чому виникали труднощі?
ІХ. Домашнє завдання
§ ; вправа
Вивчити теоретичний матеріал.