[pic]
[pic]
Тип уроку: урок-презентація
Мета уроку:
формувати навички правильного, виразного і свідомого читання.
розвивати пам’ять, творче мислення, увагу, допитливість, спостережливість, вміння висловлювати свою думку, почуття, вміння доводити свої міркування рядками тексту, вміння визначати головну думку;
вчити працювати в парах,
збагачувати словниковий запас;
виховувати працелюбність, наполегливість, активність, самостійність, любов до мами, шанобливе ставлення, повагу, почуття вдячності, гордості за рідну маму, бажання допомагати старшим.
Методичне-дидактичне забезпечення уроку: портрет Сухомлинського, малюнки, таблиці з деформованим текстом, слайди, музичний запис.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Доброго ранку, - мовлю за звичаєм,
Доброго ранку, - кожному зичу я.
Кому дозволимо першими сісти?
Дівчаткам!
Так, спочатку краса, а потім сила.
ІІ. Психологічний настрій на роботу
Сьогодні кожен з вас прийшов на урок з різним настроєм. Це я бачила по ваших обличчях. Давайте подивимось на ваше обличчя зі сторони.
[pic]
Назвіть саме веселе обличчя у першому ряду. У кого такій настрій?
Назвіть саме сумне обличчя в другому ряду. У кого такій настрій?
Якого личика не вистачає в третьому ряду?
Я сподіваюсь, що наприкінці уроку у всіх вас буде веселий настрій.
ІІІ. Мотивація учбової діяльності.
1.Вправа „Мікрофон”
- Яким має бути наш урок? (цікавим, навчальним, продуктивним, світлим, веселим).
- Якими повинні бути ви на уроці? (дисциплінованими, уважними, зібраними, активними).
2.Створення проблемної ситуації
Здогадайтесь, про що або про кого поведеться мова на нашому уроці.
а) Чистомовки
Ас-ас-ас
Свято матері у нас.
Ки-ки-ки
Всіх вітають малюки.
Ють-ють-ють
Привітання гарні шлють.
Си-си-си
Щастя, радості, краси.
Ого-ого-ого
І здоров’я всім міцного.
б) Читання учнями вірша.
А-а-а! – співає мама пісню тихеньку.
А-а-а! – звучить це, звісно, колискова неньки.
А колисочка лозова – скрип, скрип...
А дитинонька здорова – спить, спить.
ІV. Оголошення теми уроку
Гра „Вилучи зайве слово”, отримаєш назву оповідання.
Сиодинві воп’ятьлотрисидванки
V. Робота над темою уроку
1.Знайомство з автором.
В.Сухомлинський – це письменник і вчитель вчителів. Дуже любив дітей і написав для них багато-багато цікавих розповідей про ласкаве сонечко і м’яку травичку, про працелюбних мурашок і веселого метелика, про кращі риси людини. В його в творах переважає доброта, бо він сам був доброю людиною і хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, щоб любили тата і маму, свою рідну домівку.
2.Метод „Передбачення”.(Робота в парах)
1.Тяжко хворіла.
2.Не відходила ні на мить
3.Стало легше.
4.Горе посріблило.
3.Читання оповідання учителем.
4.Словникова робота
небезпека
срібло
господиня
тяжко
5.Бесіда про маму
Мати ... Материнське серце здатне пройматися болем дитини на відстані, журитися долею дітей усе життя. Як би могла сонечко прихилила б.
Друга неділя травня – Всесвітній день матері. Ми відзначаємо це свято, щоб кожна мама почула любов і доброту своїх дітей. В цей день кожен син і кожна донька, маленькі та великі, вітають рідну маму, з вдячністю цілують її
натруджені руки.
Хай в цей день проснеться совість у тих невдячних дорослих дітей, у яких одиноко доживає свій вік старенька мати.
Учень: Заспівай мені, мамо моя,
Як бувало колись над колискою.
Буду слухати, слухати я
І стояти в задумі берізкою.
(Звучить пісня „Рідна мати моя”, сл.А.Малишка, муз.П.Майбороди).
6.Складіть прислів’я
Пташка а дитина радіє весні, матері.
Материне сонце. як літнє серце,
7.Фізпауза
Що ж, мабуть прийшла пора
Всім нам відпочити.
Хочу на фізкультхвилинку
Усіх запросити.
Встаньте, діти, усміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться,
В різні боки нахилиться.
Покружляли, потяглися
Й до роботи знов взялися.
8.Напівголосне читання оповідання учнями.
9.Технологія „Мозкова атака”
- Чому автор назвав оповідання „Сиві волосинки”?
- Яке горе посріблило мамине волосся?
- Яку радість може принести донька своїй мамі?
10.Читання окремими учнями.
11. Складання речень за малюнкам (Див.додаток).
12.Читання „ланцюжком”.
13.Вибіркове читання.
VІ. Підсумок уроку. Бесіда.
Про кого ми сьогодні читали?
Як треба ставитися до мами?
Які прислів’я ви запам’ятали?
Вчитель: Я хочу побажати всім – дорослим і дітям – завжди пам’ятати про тих, хто дав нам життя, цінувати їх, бо життя їхнє не вічне, щоб не довелося потім карати себе за те, що не сказав, чи не зробив.
(Вчитель читає вірш Бориса Олійника „Поема про матір”)
Посіяла мати літа свої, літечка житом,
Прибрала планету, послала стежкам споришу.
Навчила дітей, як у світі по совісті жити.
Зітхнула нелегко і тихо пішла за межу.
- Куди ж це ви, мамо? – сполохано кинулись діти.
- Куди ви, бабусю? – онуки біжать до воріт.
- Та я недалечко, де сонце лягає спочити
Пора мені, діти, а ви вже без мене живіть.
- Та як же без вас ми, та що ж ви надумали, мамо?
- А хто нас, бабусю, у сон поведе по стежках?
- А я вам лишаю всі райдуги із журавлями,
І срібло на травах, і золото на колосках.
- Не треба нам райдуг, не треба нам срібла і злота.
Аби тільки ви нас чекали завжди край воріт.
Та ми переробим усю вашу вічну роботу.
Лишайтеся з нами, навіки лишайтесь, не йдіть.
Вона посміхнулась красива і сива, як доля.
- Лишайтесь щасливі! – і стала натрудженим полем.
На цілу планету, на всі покоління й віки.
Тож бережіть, батьків, діти, будьте їхньою надією і опорою. Бажаю вам всім: любові від батьків, поваги від дітей, а щастя і здоров’я від Бога.
VІІ. Домашнє завдання. Переказ оповідання В.Сухомлинського „Сиві волосинки”. Намалювати портрет рідної матусі.