Донецька класична гуманітарна гімназія
Розробка
уроку на тему
«Дієприслівниковий зворот. Кома при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові»
(7 клас)
Підготувала
учитель української
мови та літератури
Харлап І.О.
Донецьк
2016 р.
Тема уроку: Дієприслівниковий зворот. Кома при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівникові.
Мета уроку: поглибити знання учнів про дієприслівник як особливу форму дієслова (значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль); удосконалювати вміння школярів визначати вид дієприслівників, утворювати дієприслівники доконаного й недоконаного виду та правильно вживати їх у мовленні, знаходити та відокремлювати в реченнях дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники, дотримуватися інтонації речень із дієприслівниковими зворотами, використовувати дієприслівниковий зворот як засіб зв’язку речень у тексті; розвивати креативність, творче мислення, пунктуаційну грамотність учнів; удосконалювати культуру мовлення усного й писемного мовлення, дикцію, пам’ять, увагу; виховувати любов і повагу до рідного краю, патріотичні почуття.
Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування умінь і навичок на основі знань.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, роздатковий матеріал для фронтальної роботи, слайди з КСВ (комунікативно-ситуативними вправами), узагальнюючі таблиці, сигнальні картки.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.
Слово вчителя.
Сьогодні на Вас чекає незвичайний урок у країну дієприслівників. Тему його ви розгадаєте пізніше.
– Як ви гадаєте, яка особлива форма дієслова буде нашою помічницею на уроці?
Запис у зошити.
П’ятнадцяте грудня
Класна робота
– Чи замислювалися Ви над тим, чому цей місяць має таку назву?
(Час, коли мокра земля (дорога) після перших приморозків стає грудкуватою. У народі його називали хмурень, мочавець, андрієць – місяць найдовших ночей у році та найпізніших світанків).
Перевірка домашнього завдання (Вправа 179).
Чи виникли у вас труднощі при виконанні домашньої роботи?
Які слова ві написали з НЕ разом? Чому?
Яка частина мови вам допомагала виконати цю роботу без помилок?
(Дійсно, дієслова, бо не з дієприслівниками пишеться так, як не з дієсловами).
3. Підсумок.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Річка Кальміус ще не в обнові, -
Білого скла немає над бережком.
Ходить грудень по Донецьку
Не застеляючи нічого сніжком.
1. Мозковий штурм.
- Якщо ви були уважні, то , мабуть, почули дієприслівник. Назвіть його.
- За якими ознаками ви визначили цю форму дієслова?
2. Експрес-опитування.
- А зараз проведемо мовну розминку, експрес - опитування. Що означає
слово «експрес»?
Отже, відповідати ви повинні правильно, швидко, без зупинок. За кожну правильну відповідь у свій арсенал ставте „плюс". Уважно слухайте один одного. Якщо згодні з відповіддю, то покажіть це сигнальною карткою зеленого кольору, якщо ні - червоного.
- Приготувалися? Почали!
- На 5, 6 питання ми в кінці уроку дамо відповідь.
3. Підсумок.
ІY. Повідомлення теми, мети , завдань уроку.
Запис теми уроку учнями. (слайд 1, 2)
Дієприслівниковий … З [pic] ’
Словниковий диктант.
Заплющте очі, скажіть собі мовчки : «Я все знаю про дієприслівник. Зараз буду дуже уважною (уважним). Я не переплутаю дієприкметники з дієприслівниками і не зроблю жодної помилки».
УВАГА! За допомогою сигнальних карток ви повинні показати мені, яку голосну треба писати в кінці 1 слова у словосполученні (И чи І).
Зупиняючи автомобіль, зникаючі іскорки, зцілюючі трави, зеленіючі поля, зшиваючи тканину, блискаючі кришталики, танцюючі хмарки, танцюючи під музику, літаючи над морем, літаючі листочки, схиливши голову, купивши квіти,виховуючи прикладом, виховуючі правила, сідаючи до столу, вражаючі красою пейзажі, працюючі учні, працюючи із задоволенням.
Мозковий штурм.
Який зворот вам уже відомий?
Що таке дієприкметниковий зворот?
Хто спробує, відштовхуючись від попереднього визначення, самостійно сформулювати, що таке дієприслівниковий зворот?
Давайте перевіримо, наскільки ця відповідь близька до правильної?
Y. Усвідомлення нового матеріалу в процесі практичної діяльності.
1. Робота з підручником (с.80).
- Давайте разом уголос прочитаємо правило.
УВАГА! Уважно прочитайте друге речення у цьому правилі. Як ви зрозуміли його зміст?
2.Самостійна робота з підручником.
Мовчки прочитайте текст «Рідна природа» (с.79) та порахуйте кількість речень із дієприслівниковим зворотом. Даю вам на це 1 хвилину, бо текст містить усього 110 слів.
- Готові? Почали.
- Який тип мовлення цього тексту?
- Визначте стиль мовлення.
3. Пояснення вчителя (мультимедійна презентація) (слайд 3-4).
4. Бесіда за прочитаним і почутим (слайд 5-10).
- Отже, коли дієприслівниковий зворот і одиничний дієприслівник відокремлюються комами?
- А є випадки, коли їх не треба відокремлювати?
- Із поданих слів утворіть дієприслівникові звороти, складіть із ними речення.
- Знайдіть помилку.
Запам’ятайте, дієприслівник у звороті та дієслово повинні стосуватися 1 діяча!
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
YІ. закріплення матеріалу.
1. Робота з підручником. Вправа 177.
Спишіть речення, утворюючи дієприслівники від дієслів у дужках. Розставте розділові знаки та поясніть їх уживання.
УВАГА! Помічниками Вам у цьому стануть оці таблиці.
1 речення з коментуванням, а потім за варіантами (І в. – 2, 3, 4 речення; ІІ в. – 5, 6, 7 речення).
Взаємоперевірка. Оцінювання.
Складання схем. Вправа 178 (робота біля дошки).
- Яким членом речення є дієприслівниковий зворот?
- Зверніть увагу на зразок.
- Що вам треба знати, щоб накреслити схему речення без помилок?
1 команда – дівчата – накресліть схему 1, 3 речення.
2 команда – хлопчики – накресліть схему 2, 4 речення. 5 речення – додатково для тих, хто швидко та правильно все виконає
Самоперевірка. Оцінювання.
4. Гра «Цікаві прислів’я».
- Дайте відповіді на запитання у вигляді прислів’їв, у яких би були дієприслівникові звороти.
- Яке прислів’я зобов’язує дотримуватися даного слова? (Не давши слова, кріпись, а давши – держись).
- Як можна сказати про людину, що , зазнавши невдачі, стала надто обережною? (Обпікшись на гарячому, дмухатимеш і на холодне).
- Яким прислів’ям можна висловити думку, що вміння здобуваються працею? (Не взявшись до сокири, не зробиш хати).
- Доповніть прислів’я: … , не лізь у воду. (Не спитавши броду, не лізь у воду).
5. Творче конструювання (додаток).
1. На світі живучи, … А. …, за волоссям не плачуть.
2. Розмовляючи з розумним, … Б. … , не їстимеш калачів.
3. Згаявши на жнивах хвилину, … В. … , довіку вчись.
4. Знявши голову, … Г. … , успіху не матимеш.
5. В успіх не повіривши, … Г. … , утратиш не одну зернину.
6. Сидячі на печі, … Д. …, уживай найменше слів.
YІІ. Підбиття підсумків уроку.
- Чого навчилися ви на сьогоднішньому уроці? Що вам сподобалося?
- Дайте на 5 та 6 питання відповідь.
- Якими вміннями і навичками ви володієте?
YІІІ.Оцінювання знань учнів, аргументація оцінок.
- Оцініть свою роботу на уроці.
- Відкрийте щоденник. І цю оцінку виставте собі.
ІХ. Диференційоване домашнє завдання, інструктаж до виконання. правило Завдання для всіх:вивчити правило (с.80).
Завдання на вибір: виконати Вправу 182 або скласти лінгвістичну казку про дієприслівник, показавши всі знання про цю особливу форму дієслова.