Тема: Односкладні прості речення. Види односкладних речень.
Мета: поглибити знання учнів про будову простих речень, ознайомити з видами односкладних речень, їхньою роллю в реченні; розвивати вміння аналізувати ці речення у висловлюваннях, моделювати й конструювати їх відповідно до комунікативного завдання; сприяти естетичному розвитку особистості восьмикласників.
Тип уроку: засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: мультимедійна презентація, опорні схеми
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
(Слайд 1) Доброго ранку! Приготуйтесь, будь ласка, до уроку. Сьогоднішній наш урок незвичайний - до нас завітали гості. Тож працюйте злагоджено, впевнено і творчо.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ . ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
1. Вступне слово вчителя (Слайд 2)
Епіграфом для нашого уроку я вирішила обрати слова видатного українського поета і письменника Тараса Григоровича Шевченка:
Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь!
Т.Г.Шевченко
Вдумаймося в цi слова великого сина укpаïнського наpоду. Що хотів передати автор своїми словами?(відповіді дітей)
Так, я згодна з вами. У вислові звучить настанова усім – отримуйте знання, пізнавайте нове, постійно самовдосконалюйтесь. Без знань людина безсила.
Сьогодні на уроці ми будемо втілювати слова Тараса Шевченка в життя.
Зверніть увагу на граматичну основу цього речення. У чому особливість цього речення? Так, у цьому реченні відсутній підмет, є лише присудок.
Я думаю, ви вже здогадались, що тема сьогоднішнього нашого уроку «Односкладні прості речення. Види односкладних речень» (запис у зошити). (слайд 3)
Отже, головне наше завдання сьогодні — зрозуміти, чим односкладні речення відрізняються від двоскладних,ознайомитися з видами односкладних речень та їхньою роллю в мовленні. А для цього нам необхідно оволодіти певними знаннями та вміннями.
Давайте визначимо, що ми повинні знати і вміти наприкінці уроку. (слайд 4)
Знати:
Вміти:
виділяти односкладні речення, визначати їх типи;
конструюювати односкладні речення та використовувати їх в усному та писемному мовленні.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Для вивчення нової теми нам необхідно повторити деякі відомості. Отже, давайте пригадаємо… (слайд 5 поочередно нажимать клавишу)
1. Бліцопитування
Яку синтаксичну одиницю ми називаємо реченням?
Назвіть види речень за будовою.
Які є види речень за наявністю головних членів?
ІV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ
Добре, ці знання нам сьогодні обов’язково знадобляться. . Ознайомлення з новою темою ми розпочнемо зі спостереження. Подивіться на екран. Перед нами два висловлювання. Нам необхідно їх порівняти. А для цього …. (слайд 6)
ТВОРЧЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ З ЕЛЕМЕНТАМИ ЗІСТАВЛЕННЯ (усно)
Завдання: Прочитати висловлювання. Виділити граматичну основу речень. Дослідити, яка відмінність у синтаксичній організації (побудові) речень обох висловлювань.
Текст 1
Я вийшов із лісу й незабаром прийшов на берег ріки, чудової могутньої ріки. Довго не можу я відвести погляд від міста, про яке чув від батьків і дідів. І ось тепер я стою перед цим містом і дивлюся на нього.
Текст 2
Уважно слухаю мудру мову осіннього листя про скороминущість життя і зовсім не поспішаю згрібати його в терпке вогнище. Зачарований жовто-зеленим світом, іду під синім-синім небом і тихо переймаюся його світлою покорою. Обережно ступаю по шерхкій гамі осінніх кольорів, наче по своїх літах…
(Після ознайомлення читаємо тексти вголос, визначаємо головні члени речення) (слайд7)
Висновок на основі запитань:
Отже, робимо висновок, що односкладні і двоскладні речення різняться кількістю головних членів у граматичній основі.
2. ЛІНГВІСТИЧНЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ (Робота біля дошки) (слайд 8)
А що спільного між односкладним і двоскладним реченнями?
Щоб це з’ясувати, давайте порівняємо наступні речення. Знайдемо спільні й відмнінні ознаки.
Зима. Холодна зима. Настала холодна зима.
Які ці речення за будовою, наявністю головних членів речення? Свою думку доведіть.
Зверніть увагу на односкладні речення. Яка між ними різниця?
Тож, ми можемо визначити такі відмінні й спільні ознаки між односкладними та двоскладними реченнями: (слайд 9)
Порівняльна діаграма Венна.
Односкладні речення Двоскладні речення
На основі цих ознак сформулююємо визначення односкладного речення (діти формулюють визначення).
Односкладне речення - це речення з одним наявним головним членом речення.
Пояснення вчителя.
Зверніть увагу! Головний член односкладного речення не можна називати підметом
або присудком. Адже підмет і присудок взаємопов’язані (не можуть існувати один без одного),а в односкладному реченні є лише один головний член, який суміщає в собі
функції і підмета, і присудка. Тому правильно казати так: односкладне речення з
головним членом у формі підмета або присудка.
У односкладних реченнях граматична основа складається з одного головного члена (підмета або присудка); другий головний член не потрібен, оскільки зміст речення і так зрозумілий. Наприклад:
Зима. Криниця. Стук обмерзлого відра.
Залежно від способу вираження та значення головного члена односкладні прості речення поділяються на два види. (слайд 10)
3. КОЛЕТИВНЕ ОПРАЦЮВАННЯ ОПОРНОЇ СХЕМИ «ВИДИ ОДНОСКЛАДНИХ РЕЧЕНЬ»
Обговорення за питаннями:
На які дві групи поділяються односкладні речення?
Як називаються речення з головним членом у формі підмета? (Називні.)
Які є групи речень з головним членом у формі присудка? (Означено-особові, узагальнено-особові, неозначено-особові, безособові.)
Чим відрізняються ці види речень? (Значенням головного члена і способом вираження.)
Потренуймося! Відкрийте підручник на сторінці 77
4. РОБОТА З ПІДРУЧНИКОМ (колективна)
Стор. 77, вправа 125
Завдання.Виписати односкладні речення, підкреслити в них головні члени. З’ясувати частину мови, якою виражений кожен із них, а також, якщо є, - відмінок, особу, число, час, спосіб.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
Яку роль відіграють односкладні речення в мовленні допоможуть з’ясувати наступні творчі вправи
1. Д О С Л І Д Ж Е Н Н Я - М О ДЕ Л Ю В А Н Н Я (слайд 11)
Завдання. Перебудувати двоскладні речення в синонімічні односкладні, записати їх.
Перетворіть подані двоскладні речення в односкладні і визначте їх види.
Ти подивись на вкриті білосніжним килимом поля. (Подивись на вкриті білосніжним килимом поля.
Лікарські рослини люди вживають у вигляді відварів, настоїв і трав’яних чаїв
(Лікарські рослини вживають у вигляді відварів, настоїв і трав’яних чаїв)
Іній окутав дерева скрізь.
(Інеєм окутало скрізь дерева )
Молодці! Впорались із завданням!
2.ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ. (слайд 12 - клацнуть мышкой на музыке, когда дети начнут работать)
Подивіться на екран, перед вами зображена картина із зимовим пейзажем. Складіть 2-3 речення за картиною, використовуючи різні види односкладних речень. Назвіть граматичну основу і вид складених речень. Зверніть увагу, що прості речення з неповною граматичною основою і другорядним членом речення обставиною є двоскладними реченнями з пропущеним одним головним членом речення, а не односкладним.
Яку ж роль відіграють односкладні речення в нашому мовленні?
(Односкладні речення урізноманітнюють і збагачують мовлення. Ними можна передати думки, почуття, відтінки, які неможливо передати двоскладними реченнями.)
3. ВПРАВА – ГРА «РОМАШКА» (усно) (слайд 13 поочередно нажимать клавишу после ответов детей)
Завдання: З поданих слів утворити односкладне речення, визначити вид односкладного речення
Травою, чебрецем, свіжою, пахло.
В запашного назбираю гаю зілля.
Сміло чесне роби діло
Рясними умивали дощами доріженьку.
Золоте вічності дихання
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Давайте пригадаємо, про що ми сьогодні говорили.
1. «АСОЦІАТИВНИЙ КУЩ» ( Слайд 14 по каждому последующему нажатию клавиши выезжает признак)
Завдання: повторити вивчені відомості про односкладне речення
Чи досягли ми тих цілей, про які говорили на початку уроку?
Чи продуктивною була робота на уроці?
Як ви оцінюєте свою роботу на уроці?
Оцінювання
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Стор.74 – 77 (вивчити правила), вправа 123 (І,ІІ)
2. Індивідуальне завдання: виписати з творів художньої літератури різні види односкладних речень (слайд 15)