Конспект уроку з української літератури для 10класу Людиною буть моя роль

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Скоблей Лідія Степанівна

учитель української мови і літератури

НВК ”Спеціалізована школа ІІ ступеня -

Ліцей інформаційних технологій” ЄМР

Урок української літератури в 10 класі (література рідного краю)

Тема: Василь Чубенко. Людиною буть - моя роль.

(слайд 1)

Мета:

- Ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом єнакіївського поета В.Чубенка.

- Формувати вміння учнів осмислювати і оцінювати прочитане.

- Розвивати навички літературного аналізу, образно – асоціативно висловлювати власні думки , уміння вести дискусію.

- Розвивати навички монологічного мовлення.

- Виховувати інтерес до вивчення предмета.

- Виховувати почуття гордості за свій край.

- Працювати над формуванням в учнів різноманітних компетентностей : інформативних, соціальних, комунікативних і творчих.

Тип уроку: Комбінований

Форма проведення: урок-студія

Обладнання: Мультимедійна дошка, портрет письменника, ілюстрації до творів поета, творчі роботи учнів,відеофільм, слайди на мультимедійній дошці, інтерактивний плакат “ В. Чубенко” виставка творів В. Чубенка (музичний супровід , постер “В. Чубенко”, ватмани для роботи учнів)

Методи і прийоми: робота в групах, інтерактивні вправи, “Мікрофон”, метод «Передбачення», прийом «Пароль», метод гри, метод «Рефлексія», метод «Релаксація».

Очікувані результати:

- учні повинні знати основні етапи життєвого і творчого шляху поета;

- уміти аналізувати поезії, давати оцінки подіям і вчинкам людей, робити висновки;

- виразно читати напам’ять вірші майстра слова;

- повинні вміти бачити переваги високої духовності над буденністю.

Основні поняття:

- рідний край;

- майстер слова;

- козаччина.

Епіграф

Мій батечку Донбас, що порівнять з тобою.

З твоїм високим зоряним чолом?

В.Чубенко.

(слайд 2)

I. Організаційний момент.

Підготовка класу до уроку. Створення психологічного настрою.

1.Вправа “Струм”

Інструктаж: давайте візьмемось за руки та за допомогою рукостискання передаємо по колу один одному струм гарною настрою.

(На дошці написано слова В.Чубенка »Згадаймо рідні береги», »Коріння мого народу», »Моя маленька батьківщина».

(слайд 3)

II. Оголошення теми і мети,завдань уроку.

1.Слово учнів. (Учні визначають,що вони повинні уміти і знати на уроці)

Уміти

Знати

2.Фронтальна робота (Метод «Мікрофон»)

- Як ви розумієте епіграф до уроку?

- Яке значення для нас мають ці слова?

III. Актуалізація опорних знань учнів.

1 Слово вчителя.

(Метод »Передбачення») учні за словами,написаними на дошці, визначають,про що будуть говорити на уроці

(слайд 7)

На дошці слова:

В.Чубенко

м. Єнакієве

рідний край

природа



- З чим познайомимося на уроці ?

Учні спробують здогадатись про тему уроку.

Запитую про те ,що учні знають про життєвий і творчий шлях єнакіївського поета В. Чубенка , про відвідування ним нашої школи на річницю Голокосту.

( слайд 4)

2.Показ слайдів (про В. Чубенка на мультимедійній дошці)

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.

1.Усна робота

(Прийом «Пароль»)

Подати біографічні відомості про поета одним реченням.

(Учні піднімаються в класі,а учитель просить кожного назвати, не повторюючись, відомі факти із життя і творчості поета – земляка В.Чубенка. Тільки назвавши самостійно або з допомогою однокласників факт біографії поета, учні сідають за парту.)

2.Робота учнів у групах. (Домашні групи,учні вдома готують різноманітні проекти ,а потім захищають їх)

(слайд 5)

1 група – біографи(презентація «Життєвий шлях поета-земляка»)

Представник групи представляє свою комп’ютерну презентацію, захищає її, робить висновки. Інші групи можуть задавати питання.

Василь Чубенко народився 11 вересня 1946 року в селищі Верхньому Верхнянського району Луганської області. Працював в Єнакіївському відділі внутрішніх справ на оперативній роботі. Нині на пенсії. Майор міліції.

2 група-філологи («Творчий шлях митця», аналіз творів і читання напам’ять поезій )

Тематика поезій для читання напам’ять

- Природа нашого краю(вірш «Настрій»)

- Моя мати(поезія »Материнські руки», «Вдячність»)

- Кохання важливе для нас(«Невмируще»)

- Історія козаччини(«Дорога на Січ»,»Козацькі звичаї»).

- Планета рідна.(«Орієнтир», »Чи чули ви …»)

- Мій рідний край(поезія »Донеччина», »Не питай мене, земле»,»Коло хреста жертвам Голодомору»)

3 група – ілюстратори (ілюстрації до творів)- на дошці виставка ілюстрацій (пояснюють,до яких поезій)

4 група – оператори (відеофільм) “Шлях творчості поета”

3. Ігрова хвилинка. Розгадування кросворда. (слайд 6)



з

а

к

л

и

к

п

у

с

т

и

р

н

а

с

т

р

і

й

р

а

н

о

к




1. Вірш про козаччину із вірша «Я – нащадок»

2.Поезія про безжальні слова.

3. Вірш про осінь.

4. Початок дня, який в’їжджає срібним возом.

4.Бесіда з учнями за знаннями назви поезій В Чубенка .

Учитель пропонує на мультимедійній дошці уривки із поезій ,а учні називають їх назву .А потім перевіряють її ,потягнувши за стрілку.

[pic] [pic]



5. Літературний диктант.

На мультимедійній дошці записані слова,а учні повинні дописати в робочий зошит свій варіант відповіді для пропусків слів (у кожного можливий свій варіант відповіді), а далі рухають стрілку і з’являється правильна відповідь із слів автора.

[pic] [pic]

V. Узагальнення та систематизація знань,умінь і навичок.

1.Рефлексія.

(Кольорами учні передають на ватмані або мультимедійній дошці свій настрій ,отриманий на уроці під час читання поезій)

(На мультимедійній дошці на пелюстках квітки необхідно записати,які асоціації виникають у вас зі словом »поезія»)

(слайд 8)









2.Гра»Пінг-понг»

(Обмін запитаннями) Учні задають один одному запитання за біографічними відомостями та творчістю поета.

VI. Підбиття підсумків уроку.

Підводжу підсумки уроку,оцінюю роботу на уроці,запитую ,що їм сподобалось на уроці,а про що б хотіли більше дізнатись.

(Метод »Рефлексія»)

Метод «Прес».

-Я вважаю …

- Тому що…

- Таким чином..

VII. Домашнє завдання.

Додому: скласти літературний диктант за творчістю В.Чубенка.

Скласти вірш - сенкан про рідний край,про природу або матір.