Конспект уроку на тему Написання похідних прийменників 7 клас

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: Написання похідних прийменників.

Мета:

  • поглибити знання учнів про похідні прийменники, способи їх творення; ознайомити учнів із способами написання похідних прийменників;

  • формувати орфографічні навички, навички лінгвістичного аналізу тексту; розвивати вміння працювати з орфографічними, перекладними та іншими словниками, з Інтернет-ресурсами;

  • виховувати любов до природи, до музики.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: презентація Power Point, книжкова виставка (словники та довідкова література), електронний орфографічний словник (CD), електронний орфографічний словник в режимі on-lain, російсько-українські словники, роздатковий дидактичний матеріал, сигнальні картки.


ХІД УРОКУ


  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ,

Добрий день діти!

Сьогодні ми продовжимо віртуальну подорож планетою Лінгвістика. До складу нашої туристичної групи входить дослідницький відділ і довідкове бюро.


  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

Давайте згадаємо , де ми знаходимося.

  • Бесіда

1. Що таке лінгвістика? [pic]

2. Що вивчає морфологія?

3. Дайте визначення прийменника.

4. Давайте звернемося до карти нашої подорожі.

[pic]



утворення похідних прийменників



зв'язок прийменника із самостійними частинами мови


  • Перевірка домашнього завдання _________________________________.


  • Гра «Світлофор». Користуючись сигнальними картками, показати похідні й непохідні прийменники:

По, край, в, коло, між, внаслідок, під час, над , відповідно до, згідно з, поруч, навколо.




  1. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.

Перш, ніж ми продовжимо подорож, давайте прочитаємо лист, який ми отримали від уряду країни Прийменник:


Шановні семикласники!

Раді вітати вас у країні Прийменник.

Ми звертаємося до вас по допомогу. У нас сталося лихо. Із палацу Похідний, у якому мешкають родини прийменників на ім'я Разом, Через Дефіс, Окремо, зникла малеча. Скоріш за все, вони заблукали в зимовому лісі. Допоможіть, будь ласка, знайти малюків.

Їхні імена розміщені на деталях їхнього одягу. Це допоможе вам повернути їх батькам.

Додаємо фотокартки малюків.


З повагою Уряд країни Прийменник.


Ми вже знаємо похідні прийменники і зможемо їх знайти, але про нам треба дізнатися, щоб повернути їх батькам? [pic]



ЗНАЮ: правила написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс.

РОЗУМІЮ: коли похідні прийменники пишуться разом, окремо, через дефіс.

ЗАСТОСОВУЮ: правила написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс.


  1. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.


  1. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ.

[pic]


  1. ФОРМУВАННЯ УМІНЬ ТА НАВИЧОК.

Ми згадали з вами які прийменники є похідними, розглянули правила написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс і можемо відправлятися до зимового лісу на пошуки малюків. Але, щоб потрапити до лісу, відгадайте 3 загадки:


Ой, немає їм ціни!
По льоду біжать вони –
Швидконогі…

(Ковзани)


Їхала пані в білому вбранні,
Як посипалось убрання –
Всю землю вкрило.

(Зима)


Їхала пані в білому вбранні,
Як посипалось убрання –
Всю землю вкрило…

(Сніг)

  • Поринемо в зимову атмосферу, подивіться фрагмент і подумайте, які відчуття почуття у вас виникли (відеокліп «Зима»).

(Учні розповідають про свої відчуття і почуття).

У цьому відео фрагменті прозвучала музика Петра Ілліча Чайковського «Пори року. Січень». Давайте звернемося до довідкового бюро і дізнаємося про цього композитора.



  • Повідомлення учня:

Петро́ Іллі́ч Чайко́вський народився .25 квітня [link]



  • Прочитайте речення. Запишіть прийменники, знявши риску (ліва колонка). Порівняйте правопис співзвучних прийменників в українській та російській мовах. [pic]

Українська мова


Російська мова

Встає хмара з/за _________ лиману (Тарас Шевченко).

Из-за мыса, рассекая волны, выплыл пароход (Максим Горький).


По/над __________ ставом вітер віє…(Тарас .Шевченко).

По-над Доном сад цветёт (Алексей Кольцов).


Вини на мить зупинились, кинули далекий погляд у простір, по/за стіни, по/за _________ хату (Михайло Коцюбинський).

В садочке по-за тыном что-то

зашуршало (Владимир Короленко).



Отже, написання прийменників, що утворилися поєднанням прийменників З, ІЗ з іншими прийменниками співпадає в українській і російській мові: вони пишуться ____________________________.

Написання співзвучних прийменників понад, поза відрізняється.

В українській мові вони пишуться _______________________, а в російській мові _______________________.


Завдання 2.

Редактор [pic]

Виправте допущені помилки.

Згідно розпорядження директора, в залежності від погоди, на протязі року, п’ять хвилин сьомого, відповідно наказу, ускладнення в наслідок хвороби, вирізнятися зпоміж дітей.





Завдання 3.

Лінгвістичні пазли

Перепишіть, вставляючи з довідки потрібні прийменники, поясніть їх написання. Визначте відмінки вжитих з прийменниками слів. [pic]



  1. Бурульки виглядають …. даху і плачуть від яскравого сонечка.

  2. Лі і … нього все біле-біле.

  3. Здається, дорого чорною змією звивається … високими будинками у білосніжних шапках.

Довідка: по/між, на/в/коло, з/під.

Перекладач

Завдання 4. [pic]

Перекладіть українською мовою. Зіставте вживання прийменників в українській і російській мовах.

Согласно приказу, пропустить по болезни, на протяжении месяца, соответственно условиям, во время отдыха, за исключением выходных, ошибиться из-за невнимательности.

  1. ПІДСУМКИ.

Отже, про що ми сьогодні дізналися, що зрозуміли і чи навчилися застосовувати? [pic]

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________


  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити правило і виконати завдання № 5 (робочі матеріали). [pic]







































8