Тема: Безособові дієслова
Мета: ознайомити учнів із поняттям “безособові дієслова”; формувати уміння знаходити їх у тексті; розвивати уміння вживати безособові дієслова в простих реченнях, в усному та писемному мовленні, виховувати любов до України та рідної мови.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, словотвір, лексикологія, морфологія, синтаксис, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, народознавство, біологія.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: підручник, критерії оцінювання, таблиця “Безособові дієслова”, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Привітання
2. Перевірка присутніх
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
«Відгадаємо загадку»
Діти, коли я ішла сьогодні до школи, то побачила на дереві великого гарного дятла, який у своєму дзьобі тримав конверт. Я підійшла ближче і взяла того конверта. Прочитала і побачила, що він адресований вам. Тож давайте його відкриємо і подивимось, що у ньому знаходиться.
Дуже я люблю всі дії, Лиш учіть мене сумлінно,
І що хочеш я умію, Озвусь я неодмінно,
Є у мене вид і час, Вмію дітям я чудово,
Спосіб маю повсякчас. Отже, звусь я.
(дієслово)
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Бліц-опитування
Який розділ науки про мову ми зараз вивчаємо?
Що вивчає морфологія?
Скільки частин мови ви знаєте?
Яку частину мови ми зараз вивчаємо?
Що таке дієслово?
Скільки форм має дієслово?
Назвіть способи дієслів.
Вибірковий диктант (перевірка домашнього завдання)
Випишіть дієслова наказового способу і позначте особу.
1. Хай живе Вкраїнонька й калина у душі, у мріях, у піснях! (В. Письменний). 2. Любіть Україну у сні й наяву (В. Сосюра). 3. Україно, виполи свою ниву, випрям росточки пшениці… (А. Пашко). 4. Розбудуймо соборну державу! (А. Бортняк). 5. Даймо на працю для України серце, і розум, і руки! (Б. Грінченко).
ВІДПОВІДЬ: хай живе (3 ос.), любіть (2 ос), виполи (2 ос.), випрям (2 ос.), розбудуймо (1 ос.), даймо (1 ос.).
Діти, а тепер уважно погляньте на нашу вправу і скажіть, на яку тематику побудовані ці речення?
Напевне, кожен із нас колись замислювався над тим, що таке рідна країна, чим вона особлива, чим вирізняється з-поміж тисяч інших країн світу.
– Діти, а що для вас значить Україна?
Наша країна сьогодні переживає нелегкі часи, але ми плекаємо надію на те, що в найближчому майбутньому Україна стане неподільною державою і на її території буде панувати мир та злагода.
ІV. Повідомлення теми, мети та завдань уроку
Сьогодні на уроці ми детально розглянемо безособові дієслова, навчимося знаходити їх у тексті, а також розглянемо способи творення дієслів.
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
1. Слово вчителя
Звичайно, дієслова виражають дію, яку виконує певна дійова особа. Учень пише твір. Але є дієслова, які виконують дію без вказівки на її виконавця. Це безособові дієслова: світає, морозить (неможливо поставити питання хто світає? хто морозить?). Влітку світає дуже рано.
Дієслова, що називають дію, яка виконується сама собою, без участі особи, називають безособовими.
Безособові дієслова позначають:
явища природи: вечоріє, світає, мрячить;
стихійні явища: замело, залило, вимерзло;
позначення стану речей: щастить, таланить;
фізичний або психічний стан людини: морозить, лихоманить, нудить, не спиться.
Безособові дієслова не змінюються за особами, числами, родами. Безособові дієслова змінюються лише за часами.
У реченні виступають присудком: Надворі вже світає.
Робота з таблицею «Безособові дієслова»
А тепер, діти, перейдемо до практичної частини. Спробуємо закріпити отримані знання.
VІ. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної діяльності
Робота з підручником
Вправа-аналіз
Спишіть, виділивши дієслова. З’ясуйте, чи вказують вони на особу або предмет.
Зацвіло кругом. Повіває прохолодою. Мені не сидиться дома. Тягне на подвір’я. Як легко дихається весною!
ВІДПОВІДЬ: дієслова у поданих реченнях не вказують на особу чи предмет. Тому впевнено можна сказати, що це безособові дієслова.
Творче реконструювання (робота біля дошки)
Перебудувати речення так, щоб у кожному було безособове дієслово.
ЗРАЗОК: У лісі пахне сосна. – У лісі запахло сосною.
Сосна виділяє фітонциди, що вбивають хвороботворні мікроби. Вода залила луки. Дощ покропив землю. Ехінацея підвищує імунітет. Яблука зміцнюють здоров’я. Кропива поповнює організм аскорбіновою кислотою (З журналу).
ВІДПОВІДЬ: Сосна виділяє фітонциди, що вбивають хвороботворні мікроби. – Сосною виділяються фітонциди, що вбивають хвороботворні мікроби. Вода залила луки. – Водою залито луки. Дощ покропив землю. – Дощем покроплено землю. Ехінацея підвищує імунітет. – Ехінацеєю підвищено імунітет. Яблука зміцнюють здоров’я. – Яблуками зміцнено здоров’я. Кропива поповнює організм аскорбіновою кислотою. – Кропивою поповнено організм аскорбіновою кислотою (З журналу).
З’ясуйте значення виділеного слова.
Імунітет – несприятливість організму до збудників заразних хвороб, до отруєння.
Колективна робота
Пояснити значення фразеологізмів, назвати ужиті в них безособові дієслова. З двома фразеологізмами скласти речення.
Запахло смаленим – небезпека
Мов окропом обдало – страх раптова ніяковість
Як водою змило – зникнути
Носом крутити – виражати незадоволення чим-небудь.
ВІДПОВІДЬ: Як тільки запахне смаленим – накиває він п’ятами з Києва і залишить нас напризволяще, як і князь Михайло Всеволодович (В. Малик). Мене мов окропом обдало, коли я почув у сінях ваш крик... (Ф. Шіллер) Жупана мов вода змила: згинув кудись і пропав безвісті (П. Грабовський). Завтра їдьте, і не думай крутити носом (Є. Кравченко).
Розподільний диктант
Згрупуйте дієслова за їх значенням.
Смеркає, температурить, завиває, хурделить, мрячить, дніє, не сидиться, темніє, вдалося,
похолодало, кортить, не лежиться, не віриться, фортунить, віє, розвидняється, гуде.
ВІДПОВІДЬ:
Явища природи – смеркає, дніє, темніє, розвидняється.
Стихійні явища – завиває, хурделить, мрячить, похолодало, віє, гуде.
Позначення стану речей – вдалося, кортить, не віриться, фортунить.
Фізичний або психічний стан – температурить, не сидиться, не лежиться.
VІІ. Систематизація й узагальнення знань із теми
Бесіда
Яку тему ми сьогодні розглядали?
Які дієслова називаються безособовими?
У яких формах уживаються безособові дієслова? (неозначена форма (інфінітив), 3-тя особа однини: теперішній і майбутній часи, середній рід однини: минулий час, умовний спосіб)
Чи може при безособових дієсловах стояти підмет?
Чи змінюються безособові дієслова за особами або родами? (лише за числами).
VІІІ. Підсумок уроку
Рефлексія
Якщо ти вважаєш, що тему уроку зрозумів - прикріпи на дерево зелений листок.
Якщо зрозумів частково - жовтий.
Якщо нічого не зрозумів і в тебе є запитання – червоний.
Оцінювання учнів
Поетична хвилинка
Діти, з нагоди Дня писемності сьогоднішній урок хотілося б закінчити такими рядками:
Друзі! Летить невпинно час,
І сторінки історія все пише,
Можливо там згадають і про нас,
І кожний, впевнена, свій слід залишить.
Навчаючись, духовно ви зростіть,
Нехай лише на благо діє слово.
У пам’яті найкраще збережіть
І в серці – материнську рідну мову.
ІХ. Домашнє завдання
§ ; вправа
Вивчити теоретичний матеріал.