Урок з української мови на тему Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина(5 клас)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок № 30

Тема: Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина

Мета: поглибити знання учнів про другорядні члени речення, формувати навички розрізнення й визначення другорядних членів речення; дати поняття про поширені й непоширені речення; удосконалювати вміння синтаксичного розбору речення; розвивати пам’ять, логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань

Обладнання: підручник, картки, презентація.

Епіграф:

Красива осінь вишиває клени
Червоним, жовтим, срібним, золотим.
А листя просить: – Виший нас зеленим!
Ми ще побудем, ще не облетим.

Ліна Костенко

Хід уроку

  1. Організаційний момент

  2. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання

  2. Робота з  індивідуальними  картками (для двох учнів)

Картка 1
1.Визначити головні та другорядні члени речення.                        
Я завжди пишаюся своєю Україною.
2.Позначити лише  словосполучення. Визначити головне і залежне слово.
Купатися в річці
Співати й танцювати
Добре зрозуміла
Розумний учень

Картка 2
1.Визначити головні та другорядні члени речення.  
Я працюватиму вмілим майстром.
2.Позначити лише  словосполучення. Визначити головне і залежне слово.
Я читаю
Гарна погода
Зібратися разом
Під деревом                    

3. Лінгвістична гра «Голосую» Слайд № 1
( на запитання вчителя «так» чи «ні» учні відповідають сигнальними картками: так – рожева, ні – зелена )
1.Граматична основа речення – підмет і присудок? (так)
2.Осінь і зима – це словосполучення? (ні)
3.Сонячний день – головне слово сонячний? (ні)
4.Я люблю осінь –
односкладне речення? (ні)
5.Як я люблю осінь!!!Окличне речення? (так)
6.За емоційним забарвленням є розповідні,питальні,спонукальні речення? (ні)
7.Тире ставиться, якщо підмет і присудок виражені іменниками ? (так)
8.Поширене словосполучення – словосполучення,
що має більше ніж 2 слова (так)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

  1. Вступне слово вчителя. Робота над епіграфом. Кожна пора року по-своєму прекрасна. Зараз осінь. Скажіть, у чому особливість осені?

2 . Проблемне питання. Прочитайте речення. Визначте підмет і присудок. Слайд №2

1.Прийшла осінь.
2. Прийшла
осінь золота у наші краї.

- Чим перше речення відрізняється від другого? (непоширене, поширене)

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя. Отже, сьогодні ми продовжуємо вивчати другорядні члени речення, пригадаємо, на які питання вони відповідають, як називаються, як підкреслюються, для чого існують у реченні.

Тема нашого уроку: «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина».

Запишіть у зошити: Слайд №3

V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1.Робота в групах

Учні узагальнюють і систематизують вивчений матеріал про другорядні члени речення.

1група – Додаток;

2 група – Означення;

3 група – Обставина.

  1. Робота з підручником (впр. )

  2. Фізкультхвилинка

  3. Колективна робота. Прочитайте текст .До виділених слів поставте запитання. Якими другорядними членами вони є? (усно) Слайд №4

Росте край дороги калина. Усі милуються нею. Адже завжди вона гарна: і навесні, і влітку, і взимку, і восени. Як убереться навесні калина в смарагдове вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці квіток з'являться червоненькі ягідки. А восени прибереться калина в найчарівніші барви природи. І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це чудове намисто. Стоїть калина, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.

4. Зробіть синтаксичний розбір речення. Слайд №5

Стоїть калина, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Творча робота

Непоширені речення поширте другорядними членами. Поширені речення запишіть. Слайд №6

Сонце не гріє. Відлітають птахи. Тварини готуються. Осінь – пора.

2.Вибірковий диктант.

Завдання: із речень виписати окремі члени речення.

  1. Виписати означення:

Добре насіння посієш – збереш багато врожаю.

  1. Виписати підмет:

Діло майстра боїться.

  1. Виписати присудок:

Добро роби завжди.

  1. Виписати обставину:

Зробив діло – гуляй сміло.

(Добре діло роби сміло.)

3.Конструювання речень (робота парами). Слайд № 7

1) Тихо холодна з підкрадатися ліс зима (підмет).

2) Листя (підмет) сяяти золото яскраве в степ.


  1. Що робить? Хто? 2.) Що? Що робить?

Звідки? Як? Яка? Де? Як?

Яким?

З поданими групами слів складіть речення за схемами (підмети позначені в дужках). У складених вами реченнях визначте всі члени, підкресліть їх.

VІІ. Підсумок уроку.

Інтерактивна вправа «Впіймай помилку»

- Головні члени речення це – додаток та обставина.

- Поширені речення мають лише головні члени речення.

- Обставина вказує на ознаку предмета.

- Додаток відповідає на питання називного відмінка.

VIІI. Домашнє завдання. Слайд № 8

Підготуватися до контрольної роботи , повторити §9-12, скласти 5 речень про осінь, записати й визначити в них усі члени речень.