Конспект уроку з української мови у 7 класі
Тема. Твір-опис зовнішності людини за картиною
Мета: формувати в учнів спостережливість, уміння описувати зовнішність людини за картиною; удосконалювати мовленнєві навички; сприяти естетичному розвиткові.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення
Обладнання: репродукція картини Рафаеля «Сікстинська мадонна», великий тлумачний словник, словник іншомовних слів, словничок портретної лексики ;роздатковий матеріал для словникової роботи
Міжпредметні зв'язки: живопис, література.
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Т. Шевченко
ХІД УРОКУ
I. Організація класу(на перерві перед уроком слід організувати демонстрацію відеоекскурсу до музею)
II. Оголошення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Учитель.
Сьогодні ми маємо можливість потрапити на вернісаж, на презентацію картини Рафаеля Санті «Сікстинська Мадонна». Але чи всі знають лексичне значення слів «вернісаж», «презентація», «мадонна», репродукція»?
Лексична хвилинка
Учень . (Повідомлення з приводу з значення слів, ділиться (Слайд№1)
Вернісаж — перший день відкриття художньої виставки.
Презентація — публічне представлення чого-небудь нового, що недавно з'явилося, було створено.
Мадонна – моя пані, богородиця.
Репродукція – твір образотворчого мистецтва, відтворений поліграфічним способом
Учитель. На презентації ми не тільки ознайомимося, з творчим доробком італійського художника Рафаеля, а й будемо вчитися описувати зовнішність людини за картиною (Запишіть тему уроку й епіграф).(Слайд№ 2)
Однак потрапити на вернісаж можна тільки за запрошенням, яке ви отримаєте, відповівши на запитання.
Ш. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
— Які типи мовлення вам відомі?
— Як називається зображення зовнішності людини в живописі, літературі? (портрет)
— У яких стилях може бути складений опис зовнішності людини? Яка мета кожного з них? (Мета наукового та ділового описів людської зовнішності — об'єктивно й точно передати особливості вигляду людини. Такі описи є конкретними, небагатослівними, усі слова вживаються в прямому значенні. Мета художнього — створити образ людини, емоційно вплинути на читача чи слухача. У художньому описі людської зовнішності використовуються художні засоби — епітети, порівняння, метафори...)
Спробуймо за портретними деталями упізнати героя,назвати стиль опису.
Упізнай героя за портретними деталями,укажи стиль опису
"Їхала на лови посеред гостей гордо, сміло, мов стрімка тополя серед коренастих дубів". (Мирослава із повісті І.Франка "Захар Беркут";художній стиль)
"Мужчина на вигляд років 50-ти, високого зросту,середньої текстури тіла,одягнений в костюм ділового стилю темного кольору. Обличчя худорляве, продовгуватої форми,частіше усміхнене.Ніс прямий ,середнього розміру.Очі карі,погляд пронизливий,допитливий.Волосся темне з сивиною на скронях.Хода швитдка і сирімка. (Клещенко В.А.-директор Свердловського ліцею№1;науковий або рфіційно-діловий стиль)
Ви отримали запрошення на вернісаж, де ми вчитимемося читати картини ,а допоможуть нам в цьому екскурсоводи.
IV. Підготовка до написання твору-опису
Екскурсовод1. Материнський погляд... У ньому нема ні фальші, ні лукавості, ні хитрування. Очі неньки постійно освітлені м'яким живим сяйвом щирості, доброзичливості.
Материнський погляд сповнений якоїсь цілющості. Він проникнутий тим здоров'ям, яке передається на відстані, — і ти відчуваєш, як завдяки матері дужчаєш, стаєш певний себе.
Материнство — святе, і це доводить Рафаель, залишивши нам у спадок одну з кращих картин — «Сикстинська мадонна».
2. Ознайомлення зі змістом картини.
«Сикстинська мадонна» - вершина творчості Рафаеля. Вона є для нас, говорячи словами В. Сухомлинського, мірилом моральності, чистоти почуттів.
Діти, подивіться уважно на репродукцію картини Рафаеля «Сикстинська Мадонна». Ось уже кілька століть мистецтвознавці світу намагаються розгадати дивовижну силу картини. Заглянемо в очі Мадонни... У них і любов до сина, і тривога за його майбутнє, і готовність усе зрозуміти і все простити. Мадонна несе свого сина людям.
Картина має незбагненну притягальну силу і зворушує своїм змістом. Розсунулась завіса, і до нас іде легкою ходою босонога висока жінка — молода чарівна мати. Ніжними, але міцними руками тримає своє дитя. Ось вона наближається до нас, до глядачів, не йде — пливе повітрям.
Материнська любов. Ніжність і пекучий біль. Не лише у погляді її великих, широко відкритих очей. В усій постаті, в покривалі є щось невимовно сумне, природне і величне. Високий спокій, урочистість поєднуються з почуттям тривоги: легко ступаючи по хмарах, Марія спускається до людей, несе їм найдорожче — своє дитя. Вона знає про майбутні страждання, що чекають на її сина. З безмежною розчуленістю й захопленням дивиться в обличчя Мадонни святий Сикст. Уклінно схилилась перед величчю матері прекрасна свята Варвара. У «Сикстинській Мадонні» — чистота, сила і дивна простота.
Художник пензлем і фарбами передав на полотні те, що уявив. Розглядаючи картину, ми сприймаємо не тільки зображення, а й відчуваємо настрій митця.
Описати картину – означає передати словами зображене на ній, а також висловити думки й почуття, які викликає картина.
Спробуємо зараз це зробити.
3. Описуючи зовнішність, слід дотримуватися послідовності. Тому складемо план. (Слайд №3)
План
I.Яку картину я описую(назва,автор).
ІI. Хто зображений на полотні?
ІІI. Опис зовнішності.
1. Постава, фігура.
2. Обличчя, очі, брови, ніс, рот, губи.
3. Волосся, зачіска.
4. Одяг.
III. Деталі твору, що розкривають внутрішній світ героїні.
IV.Загальне враження (що приваблює в зовнішності людини, а що ні).
Отже, описуючи зовнішність, будемо дотримуватися послідовності.Запишіть план у зошити.
V. Колективне складання твору-опису зовнішності людини за картиною
У кожного з вас на парті є словничок портретної характеристики (Додаток №1), ви можете скористатися ним, вибрати найточніші для опису зовнішності героїні означення. За запитаннями спробуймо описати Мадонну. Відповіді будуємо зв’язні.
Бесіда за змістом картини.
— Хто ж є центральним образом картини? (Молода жінка-мати.)
— На якому плані картини зображена героїня? (На задньому.)
— На чому вона стоїть? Кого тримає на руках? (На хмарах. Немовля.)
— Яка в неї постать? (Міцна, доладна.)
— Чому погляд глядача зосереджується на її постаті? (Бо зображена у русі))
— Яке обличчя в жінки? (Продовгувате, засмагле, ніжне...)
Перш ніж запитати у вас про очі, пограємо в гру «Чиї це очі– Обґрунтуй». Зверніть увагу на фото( Слайд№4). Опишіть очі?Кому вони можуть належати?Про які риси характеру говорять?
«Очі говорять більше, ніж слова». Отже, очі – ключ до розуміння настрою душі.
— Які ж очі у Богородиці? (Темні, привітні, добрі, розумні, спокійні, лагідні...)
— Який погляд? (Уважний, ніжний, спокійний, привітний.)
— Які брови? (Чорні, дугою.)
— Який ніс? (Прямий, рівний.)
— Які губи? (неповні, бліді.)
— Яке волосся? (русяве, блискуче, акуратно зібране.)
— Яка шия? Що її прикрашає? (Тонка, лебедина.)
— Який одяг на матері? ( червона довга сукня, поверх якої синій плащ.)
— Які риси характеру жінки? (ніжна, велична, любляча мати.)
— Чи гармонують кольори в зображенні образу? ( )
Діти, ми з вами спробували передати словами зображене художником. Можливо, щось нам не вдалося, проте ми ж тільки вчимося.
Самостійна робота(робота з чорновим варіантом твору-опису)
Під час роботи над твором не забувайте про три основні частини тексту:вступ,основну частину і висновок.
VІ. Підсумок уроку.Рефлексія
— От і закінчився наш урок розвитку зв'язного мовлення.
Чому ви вчилися на уроці ?
Чого слід дотримуватися при складанні словесного портрета людини?
Які типи мовлення поєднані у творі-описі?
Які художні засоби слід використати в роботі?
Прочитайте ще раз епіграф уроку і скажіть, чи відповідає він змісту того, про що ми говорили на уроці?
VІІ. Домашнє завдання
Вдома ви ще раз поміркуєте над картиною, спробуєте знайти в образі мадонни неповторне. Через зовнішність розкриєте внутрішній світ жінки. Отже, домашнє завдання: скласти твір-опис зовнішності за картиною.Додаткове завдання для допитливих:скласти опис-загадку зовнішності відомої людини.
Додаток
Словничок
Обличчя: бліде, довгасте, продовгувате, засмагле; з майже білими бровами; з ледь запалими щоками; з гострими вилицями; рожеволиця, смагляве.
Очі: темні, привітні, добрі, розумні, спокійні, лагідні, широко відкриті, блакитно-зеленаві; виразні; великі; втомлені; гарні; зеленкуваті; спокійно-серйозні; сумовито-чорні густі довгі вії; ледь примружені; опущені вії мінливо-зеленого кольору; темно-сірі; холодні; великі; веселі; сірі; вицвілі на сонці; добрі; звичайні; з грізною червонястою іскрою; карі із зеленавим блиском; напухлі під очима мішки; прозорі; пронизливі; ясні, як зорі.
Ніс: рівний, прямий, великий; довгий; картоплиною; короткий; кирпатий; м'ясистий.
Губи (вуста): знебарвлені; повні; рожеві; чітко й химерно окреслені; міцно стиснуті.
Волосся: русяве, блискуче, акуратно зібране, голова в кучерях, як у золотому вінку; давно не стрижене; закручене кільцями; кучма поріділого, але ще буйного, закучерявленого сивого волосся.
Постава: висока; міцна, доладна виструнчена; вузькоплеча; збита; кругленька; легка; міцна; мініатюрна; невисока; повненька; присадкувата; гнучка; струнка; ставна; сухорлява; тендітна; тоненька; яскрава.
Інше: молода жінка-мати,жінка похилого віку,на хмарах ,на задньому плані,у центрі картини,дитя,немовля,зображена у русі,міцна ,доладна,худорлява.