Урок обобщения по украинской литературе Світ фантазії, мудрості (5 клас)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема: узагальнення за циклом уроків «Світ фантазії, мудрості»

Мета: перевірити знання учнів з вивченої теми «Світ фантазії, мудрості», допомогти розкрити світ народної мудрості, систематизувати та узагальнити знання; розвивати навички монологічного мовлення, уважність, кмітливість, логічне мислення; виховувати інтерес до минувшини, світу наших предків, їх уявлення та вірування

Обладнання: підручник, зошити, малюнки, картки

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації вивченого

Хід уроку:

Заглядає в шибку казка сивими очима,

Материнська добра ласка в неї за плечима.

В.Симоненко

І.

1. Організаційний момент. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

2. Творчий конкурс.

Кожна група в класі (групи сформовані до уроку) розташовується на своїх місцях. Вони повинні придумати привітання своєї групи, використавши прислів’я про дружбу, навчання, працю. Це привітання повинно містити: девіз та побажання суперникам.

ІІ.

1. Літературний аукціон.

Учитель показує різноманітні предмети, а учні повинні дібрати до них влучні вислови, щоб це слово було використане в ньому (але з місцевого фольклору).

Т [pic] ополя

Книга

Х [pic] ліб малюнки предметів

Гроші

Людина

Приклади висловлювань:

Книга вчить, як на світі жить.

Не на користь книжку читать, коли вершки хапать.

Голодній кумі – хліб на умі.

На чорній землі білий хліб родить.

Гроші зло – приходиш на ринок та зла не вистачає.

Бідна душа без гроша.

Піти скоріше в тополі

2. Робота в малих групах

Клас вже поділений на групи: «народознавці», «літературознавці», «психологи», «художники», «режисери».

«Народознавці» - досліджують один із видів звичаїв нашої місцевості, описуючи його та ставлять 4 запитання за своєю відповіддю (по одному на кожну групу)

Приклад: звичай ходити один до одного у гості та колядувати.

«Літературознавці» - збирають у місцевості, у якій ми живемо по 3 приклади

- легенд;

- вірувань.

Приклади:

- [pic] про Шубіна (про шахту);

- [pic] про привидів (старі будинки); легенди

- про старі поселення на території селища.

[pic] - гадання;

- [pic] про чорну кішку; вірування

- про складання іспитів

«Психологи» - аналізують поведінку Лиса Микита з казки «Фарбований Лис»

І. Франка. Обов’язково знайти до повної відповіді інформацію про проживання лис у нашій місцевості.

«Художники» - роблять ілюстрації до творів вже прочитаних у 5 класі (літературних та фольклорних), у яких зустрічаються описи звірів та птахів (не більше 5 малюнків до 5 різних творів).

«Режисери» - представляють інсценівки до творів: «Фарбований Лис» І Франка, В. Короліва – Старого «Потерчата». Інші учасники груп вгадують епізоди та кажуть автора і правильну назву.

3. Літературний диктант.

1. Яке прізвище автора казки «Хуха Моховинка»?

2. Що діти та дорослі люблять робити в ніч на 6 січня?

3. Що є віршованою та прозовою?

4. Відгадати загадку: «Повзун повзе на базар голки несе».

5. Напишіть 1 прислів’я про гроші.

6. Хто два дарунки братам – близнятам з казки І.Липи «Близнята»?

4. Робота з картками.

«Народознавці» - з’єднати частини прислів’їв.

І сила перед а душа в болоті

Око бачить далеко, мужицька хитрість.

Без труда такі й подяки

Який народ нема плода

«Літературознавці» - вгадати з якого твору уривок та хто автор.

- було собі два брати – один убогий, а другий багатий. От багатий колись і зласкавився над бідним (Мудра дівчина)

- І, піднявши вгору хвіст, надувшися гордо, він пішов углиб лісу, де знав, що є місце сходин для всієї лісової людності (Фарбований Лис)

- Вона була останньою. Народилася не ранньою весною, як усі її сестри та брати.

- Та поки було весілля,

То п’яниці вартові

Напились якогось зілля

Та й поснули у траві.

«Психологи» - продовжити речення.

Віршована мова –

Літературний портрет –

Дійові особи –

Загадки –

«Художники» - якщо вірно розгадати питання по вертикалі вийде один звидів усної народної творчості

2. Прізвище автора збірки казок «Коли ще звірі говорили»

3. Людина, яка розповідає казки.

4. Ім’я лиса у казці І. Франка.

5. Вид усної народної творчості у якому подано опис предмета який треба вгадати.

6. Фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події.

«Режисери» - складають 3 питання до свої інсценівок.

ІІІ.

1. Домашнє завдання

Розкрити зміст прислів’я «Свій край – як рай, чужа країна – як домовина»

2. Підсумки








3