Урок - змагання з української літератури
за темою « Усна народна творчість»
Народ скаже як зав’яже
Мета :
І логічне мислення учнів , творчу фантазію ;
до народної творчості .
Обладнання :
збірки УНТ ,
малюнки учнів , картки із завданням
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вступне слово вчителя (ведучий)
- Любі друзі! Сьогодні у нас з вами урок української літератури . Ми закінчили знайомство з 1- розділом підручника – «Усна народна творчість» .
Мета нашого уроку – подивитися , чому ми навчилися , про що дізналися , чи поповнили новими знаннями свої скарбнички . А тому ми ще раз повернемось до вивчених тем та жанрів . А щоб вам було цікаво і ви всі приймали участь , наш урок буде незвичайним. Це буде урок – змагання між двома командами , а також між їхніми уболівальниками .
Тема нашого уроку – « Народ скаже – як зав’яже» . На цьому уроці повинні зібратися слова про людську мудрість , розум і неуцтво , добро та зло , правду і кривду , людина повинна явитися такою , якою вона є взагалі на всій земній кулі .
Отже … Увага ! Увага ! Увага !
Розпочинається змагання на кращих знавців 1 - го розділу української літератури .
Допомагати нам будуть вести ці змагання наше журі…
( називають представників )
ІІ. Основна частина уроку – змагання.
Перший конкурс - привітання команд.
Другий конкурс - конкурс – розминка .
За 5 хвилин команди по черзі повинні дати правильну відповідь на запитання. І чим більше нададуть правильних відповідей , тим більше мають шансів отримати перемогу .
Оцінка жюрі .
Ведучий .
Немає у світі людини , яка б не любила казки або не чула їх . Наступний наш конкурс запрошує в гості до казки.
Завдання командам :
А ) « Відгадай казку»
Зачитуються уривки з прочитаних казок , команди
повинні вказати назву , героїв .
Б ) за малюнком , ілюстрацією назвати казку
Команди готували домашнє завдання - проінсценувати уривок з казки . Зараз їм надається можливість себе показати .
Команди інсценують казки .
Оцінки журі .
Ведучий :
Наступний наш конкурс присвячується легендам і приказкам .
А) Які перекази і легенди ви читали ?
Б) Чим вони подібні і чим відрізняються? Навести
приклади .
В) Розказати близько до змісту переказ чи легенду .
6. Ведучий:
Хто з нас не знає і не любить загадки ? А тому наш
конкурс просить пригадати цей жанр. Він складається з
декількох етапів .
А) Командам для розминки пропонується розгадати по
черзі загадки .
Б) Наступне завдання – пропонується скласти свої
загадки .
Це завдання потребує підготовки . Поки команди будуть
готуватися , уболівальники допоможуть своїм командам
заробити додаткові бали .
В) Конкурс на відгадування загадок
Г) Слово надається командам , які вже підготували свої
загадки .
Оцінки журі .
Ведучий :
Ми вже з вами впевнились , що ви добре знаєте казки ,
легенди , перекази , загадки . А тепер я хочу нагадати вам
про інший найдавніший жанр народної творчості – це
прислів’я та приказки .
З давніх – давен через них передавався життєвий досвід
народу , його знання. І ваше завдання це довести .
А) Зачитується прислів’я або приказка – вказати жанр,
пояснити .
Б) «Закінчи прислів’я» …
В) На пелюстках ромашки написані прислів’я та приказки. Команди по черзі відривають пелюстки, зачитують, пояснюють зміст .
Оцінки жюрі
ІІІ. Підсумок. Заключне слово вчителя.
Ведучий :
Любі друзі ! Ось і підійшов кінець нашому уроку. І не головне,
хто отримав перемогу , головне , що ви всі прийняли участь , всі
допомагали своїм командам змагатися під одним девізом –
« Один за всіх і всі за одного». Головне – вам допомагала дружба!
А це дуже важливо. Хочеться сподіватися , що вона буде вашою
супутницею не тільки на таких змаганнях , але і у повсякденному
житті: вдома, у класі , з друзями …
Будемо вважати , що ми досягли мети нашого уроку: пригадали
вивчені твори , проявили кмітливість , увагу , виявили свої акторські
здібності. І саме головне – ще раз зрозуміли і впевнились , що
таке дружба - « В нашій дружбі – наша сила».
На все вам добре, всього найкращого !!!
Прислівя
Більше діла – менше слів
За морем тепліше , а вдома миліше
Слово не горобець – вилетить не спіймаєш
Книга вчить як на світі жить
Найкраще , що є у людини – це вірний друг
Всякому мила своя сторона
Слово срібло – мовчання золото
Голод не тітка – пиріжка не принесе
За двома зайцями погонишся , ні одного не спіймаєш
Дерево сильне корінням , людина – друзями
Берись дружно – не буде сутужно
Без труда нема плода
Маленька праця краща за велике безділля
Хто рано посіє , рано й пожне
Свій розум май , а людей почитай
В товаристві лад – усяк тому рад
З пустого в порожнє переливає
Щастя саме не приходить
Не комай яму іншому
Всякий початок важкий
Чужими руками жар загрібати
Робити з мухи слона
Птаха узнають за польотом , людину – за працею
Людина народжується , щоб робити добро
Краще працювати , ніж голодувати
Рідна земля і в жмені мала
[pic] [pic]
[pic] [pic]